Etapy ciąży od zapłodnienia

Ciąża to niezwykle fascynujący etap w życiu każdego człowieka. W tym bowiem właśnie czasie nowo rozwijający się organizm powoli się kształtuje, nabiera określonego wyglądu i niektórych cech charakteru. Jednocześnie dla przyszłej mamy to okres oczekiwania na przyjście na świat ukochanego maleństwa, dbanie o jego dobrostan w życiu płodowym, a także czas wielu osobistych zmian fizycznych oraz emocjonalnych. Chociaż każda ciąża przebiega inaczej i ma indywidualny charakter, to jednak można wyróżnić kilka jej konkretnych faz. Sprawdź, jakie są poszczególne etapy ciąży od zapłodnienia!

Etapy ciąży od zapłodnienia

Jak wygląda prawidłowy przebieg ciąży?

Prawidłowa ciąża powinna trwać około 40. tygodni. Ponieważ trudno dokładnie określić moment zapłodnienia to za jej początek uznaje się datę, w której powinna wystąpić ostatnia menstruacja. Etapy ciąży można rozpatrywać zarówno tygodniowo, jak i miesięcznie.

Najczęściej jednak przyjmuje się podział na trymestry (3 okresy po 3 miesiące). Zdrowa ciąża przebiega więc w następujący sposób:

Etap 1 – zapłodnienie i implantacja

Wraz z zapłodnieniem od razu determinowane są wszystkie cechy nowo poczętego człowieka. Przez pierwszych kilka dni zapłodniona komórka pozostaje w jajowodzie. Dopiero po około 4-10 dniach zarodek wnika w błonę śluzową macicy, co określane jest jako implantacja.

W tym czasie u kobiety może wystąpić niewielkie krwawienie bądź ból brzucha przypominający ten menstruacyjny. Gdy maleństwo zagnieździ się w macicy, wtedy rozpoczyna się kolejny etap rozwoju ciąży. 

Etap 2 – I trymestr a rozwój dziecka

W trakcie pierwszego trymestru następuje najbardziej intensywny rozwój płodu. Zaraz po zagnieżdżeniu zarodka zaczynają się u niego tworzyć narządy i poszczególne układy w ciele. Dodatkowo w tym okresie dziecko rośnie, aż po kilka milimetrów w tygodniu. Jednocześnie jest to jeden z ważniejszych etapów ciąży, który ma ogromny wpływ na jej dalszy przebieg. Niedbanie o siebie, niewłaściwe odżywianie się, przyjmowanie zakazanych w ciąży leków, a tym bardziej korzystanie z używek mogą z łatwością zaburzyć
prawidłowy przebieg podziału komórek oraz negatywnie wpłynąć na rozwój maleństwa. Z tego względu właśnie wtedy występuje największe ryzyko poronienia. W pierwszym trymestrze przyszła mama zaczyna też odczuwać wszystkie charakterystyczne dla ciąży objawy, w tym nudności czy wymioty.

Etap 3 – II trymestr a dojrzewanie płodu

II trymestr to czas, kiedy dziecko systematycznie dojrzewa, dzięki czemu będzie mogło przyjść później na świat. Mózg płodu zaczyna osiągać pełną liczbę neuronów, a impulsy nerwowe w jego ciele przewodzone są z większą prędkością. Maluszek staje się więc bardziej wrażliwy na bodźce, aktywnie reaguje na światło oraz odczuwa smak wód płodowych. Z kolei kobiecie na tym etapie ciąży przestają dokuczać dotychczasowe dolegliwości. Jej brzuch zaczyna też być bardziej widoczny, co najczęściej zachęca do poinformowania otoczenia o swoim stanie.

Etap 4 – III trymestr a oczekiwanie na poród

Po przejściu do III trymestru ciąży przyszła mama powoli przygotowuje się do porodu. Dziecko jest już na tyle rozwinięte, że może przyjść na świat nawet przedwcześnie. Układ trawienny i płuca maluszka zaczynają być gotowe do pracy. Ostatnie tygodnie wiążą się ze sporym zwiększenie masy ciała pociechy, co przynosi mamie szereg nieprzyjemnych schorzeń, w tym obrzęk kostek czy ból pleców. Po 38.
tygodniu życia płodu ciążę uznaje się za donoszoną. Wtedy pozostaje już tylko oczekiwać na rozpoczęcie akcji porodowej. Jeśli po upłynięciu terminu mama nadal nie zaczęła rodzić to lekarze mogą rozważyć farmakologiczne wywołanie porodu.

Ciąża to zarazem piękny oraz wymagający czas dla kobiety. Warto jednak odpowiednio wcześniej zapoznać się z jej przebiegiem, aby ten niesamowity okres upłynął w dobrym samopoczuciu i zrozumieniu zjawisk, które zachodzącą w naszym ciele.

Bibliografia:Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia tom I, PZWL, Warszawa 2016.Dudenhausen J., Położnictwo Praktyczne i operacje położnicze, PZWL, Warszawa 2017Wojaczek M., Kształtowanie się zmian i percepcja poczętego dziecka w poszczególnych etapach ciąży, Piel. Zdr. Publ. 2012, 2, 1, 73–77.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*