Endometrioza to problem co piątej kobiety. Jak ją rozpoznać? I jak można leczyć?

Endometrioza to poważna choroba, która w Polsce często nie jest prawidłowo diagnozowana, a nawet bagatelizowana. Wspomnienia pacjentek dotyczące pierwszych objawów są podobne. Wizyty w wielu gabinetach, narzekanie na ból i opinie lekarskie, że wszystko jest w porządku. Dopiero po latach, w najbardziej zaawansowanej fazie, choroba daje tak jednoznaczne objawy, że niezbędne stają się operacje, czasami wielokrotne. Bywa też tak, że choroba rozwija się po cichu, nie daje żadnych symptomów i jest rozpoznawana przypadkiem przy okazji innego zabiegu operacyjnego. Często stanowi ogromne zaskoczenie i wyjaśnia problemy z zajściem w ciążę…

Dlaczego o tym się nie mówi? Endometrioza to częsty problem

Endometrioza dotyczy co piątej kobiety w wieku od 20 do 40 lat. Skala problemu jest zatem ogromna. Nadal jednak świadomość jej występowania jest niewielka. Kobiety, które zachorowały narzekają, że niewiele się mówi na  temat choroby i jej objawów, które zbyt często się ignoruje. Można sporo przeczytać na temat zagrożeń wynikających z niedoczynności tarczycy, ale o zmianach w endometrium mówi się zdecydowanie za rzadko.

Tymczasem każda z nas powinna mieć świadomość, jak objawia się endometrioza.

Jak objawia się endometrioza?

Podstawowe objawy (w trakcie choroby może pojawić się tylko jeden z poniższych symptomów lub kilka):

 • obfite i bolesne miesiączki,
 • przedłużające się miesiączki,
 • częsty ból brzucha,
 • bóle w okolicy krzyżowej,
 • ból podczas stosunku,
 • ból w trakcie owulacji,
 • plamienie między miesiączkami,
 • zwiększony obwód brzucha, zwłaszcza podczas miesiączki i owulacji,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • krew w stolcu – rzadko.
 • plucie krwią podczas infekcji – rzadko.

Niestety wiele kobiet ma nieswoiste objawy, a czasami endometrioza nie daje żadnych symptomów. Dlatego zdiagnozowanie choroby bywa wyjątkowo trudne.

Na czym polega choroba i jak ją rozpoznać?

Endometrium to błona śluzowa macicy, która jest wrażliwa na wpływ kobiecych hormonów. Do endometriozy dochodzi wtedy, kiedy śluzówka umiejscawia się poza obrębem macicy, także w sąsiednich narządach, co stanowi przyczynę wielu poważnych problemów.

Do rozpoznania endometriozy niezbędne jest badanie USG. Niestety nie jest to metoda doskonała, dlatego konieczne jest pobranie podczas laparoskopii wycinków histopatologicznych do badania.

Jak się leczy endometriozę?

Niestety endometriozy nie da się wyleczyć.

To bardzo niedobra wiadomość dla kobiet starających się o dziecko. Endometrioza może skutecznie utrudniać zajście w ciążę. Często prowadzi do niedrożności jajników i wymusza stosowanie bardziej zaawansowanych metod leczenia niepłodności.

Endometriozie często towarzyszą torbiele czekoladowate, które mogą pęknąć, zagrażając życiu kobiety, dlatego niezbędne jest ich usuwanie. Zmiany lubią niestety nawracać, stąd kobieta chorująca na endometriozę nierzadko musi przechodzić kilka operacji w swoim życiu.

O tym, jak naprawdę wygląda walka z endometriozą pisze Georgie Wileman, pokazując zdjęcie przedstawiające jej ciało po pięciu operacjach usunięcia ognisk endometriozy.

endometrioza

Źrodło

Problem z endometriozą kończy menopauza.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kasia Kasia

  Jestem właśnie miesiac po usunięciu ogniska endometriozy tyle ze ja mialam cicie jak przy cc .

 2. Agata Agata

  Dobrze że co raz więcej osób o tym pisze. Jeszcze 12 lat temu gdy wykryto u mnie to mało który lekarz wiedział o co chodzi