Endometrioza to problem co piątej kobiety. Jak ją rozpoznać? I jak można leczyć?

Endometrioza to poważna choroba, która w Polsce często nie jest prawidłowo diagnozowana, a nawet bagatelizowana. Wspomnienia pacjentek dotyczące pierwszych objawów są podobne. Wizyty w wielu gabinetach, narzekanie na ból i opinie lekarskie, że wszystko jest w porządku. Dopiero po latach, w najbardziej zaawansowanej fazie, choroba daje tak jednoznaczne objawy, że niezbędne stają się operacje, czasami wielokrotne. Bywa też tak, że choroba rozwija się po cichu, nie daje żadnych symptomów i jest rozpoznawana przypadkiem przy okazji innego zabiegu operacyjnego. Często stanowi ogromne zaskoczenie i wyjaśnia problemy z zajściem w ciążę…

Endometrioza

Dlaczego o tym się nie mówi? Endometrioza to częsty problem

Endometrioza dotyczy co piątej kobiety w wieku od 20 do 40 lat. Skala problemu jest zatem ogromna. Nadal jednak świadomość jej występowania jest niewielka. Kobiety, które zachorowały narzekają, że niewiele się mówi na  temat choroby i jej objawów, które zbyt często się ignoruje. Można sporo przeczytać na temat zagrożeń wynikających z niedoczynności tarczycy, ale o zmianach w endometrium mówi się zdecydowanie za rzadko.

Tymczasem każda z nas powinna mieć świadomość, jak objawia się endometrioza.

Jak objawia się endometrioza?

Podstawowe objawy (w trakcie choroby może pojawić się tylko jeden z poniższych symptomów lub kilka):

 • obfite i bolesne miesiączki,
 • przedłużające się miesiączki,
 • częsty ból brzucha,
 • bóle w okolicy krzyżowej,
 • ból podczas stosunku,
 • ból w trakcie owulacji,
 • plamienie między miesiączkami,
 • zwiększony obwód brzucha, zwłaszcza podczas miesiączki i owulacji,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • krew w stolcu – rzadko.
 • plucie krwią podczas infekcji – rzadko.

Niestety wiele kobiet ma nieswoiste objawy, a czasami endometrioza nie daje żadnych symptomów. Dlatego zdiagnozowanie choroby bywa wyjątkowo trudne.

Na czym polega choroba i jak ją rozpoznać?

Endometrium to błona śluzowa macicy, która jest wrażliwa na wpływ kobiecych hormonów. Do endometriozy dochodzi wtedy, kiedy śluzówka umiejscawia się poza obrębem macicy, także w sąsiednich narządach, co stanowi przyczynę wielu poważnych problemów.

Do rozpoznania endometriozy niezbędne jest badanie USG. Niestety nie jest to metoda doskonała, dlatego konieczne jest pobranie podczas laparoskopii wycinków histopatologicznych do badania.

Jak się leczy endometriozę?

Niestety endometriozy nie da się wyleczyć.

To bardzo niedobra wiadomość dla kobiet starających się o dziecko. Endometrioza może skutecznie utrudniać zajście w ciążę. Często prowadzi do niedrożności jajników i wymusza stosowanie bardziej zaawansowanych metod leczenia niepłodności.

Endometriozie często towarzyszą torbiele czekoladowate, które mogą pęknąć, zagrażając życiu kobiety, dlatego niezbędne jest ich usuwanie. Zmiany lubią niestety nawracać, stąd kobieta chorująca na endometriozę nierzadko musi przechodzić kilka operacji w swoim życiu.

O tym, jak naprawdę wygląda walka z endometriozą pisze Georgie Wileman, pokazując zdjęcie przedstawiające jej ciało po pięciu operacjach usunięcia ognisk endometriozy.

Problem z endometriozą kończy menopauza.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. Kasia Kasia

  Jestem właśnie miesiac po usunięciu ogniska endometriozy tyle ze ja mialam cicie jak przy cc .

 2. Agata Agata

  Dobrze że co raz więcej osób o tym pisze. Jeszcze 12 lat temu gdy wykryto u mnie to mało który lekarz wiedział o co chodzi

 3. Monika Monika

  Trzeba trafić na „ogarniętego” lekarza, który nie będzie wmawiać, że okres MUSI boleć… Mnie się na szczęście w końcu udało

 4. Marta Marta

  Bol okropny…. poród bardziej znośny.

 5. Jowita Jowita

  Niestety chyba muszę się zbadać pod tym kątem, bo ból miesiączkowy z wiekiem coraz gorszy, jestem na etapie gdzie nawet ketonal nie działa, muszę brać 2 czasem 3 tabletki… Bóle owulacyjne też w zasadzie co miesiąc miewam… Być kobietą, przecież to takie błogosławieństwo ‍♀️ … i comiesięczne cierpienie…

 6. Daria Daria

  Są różne przypadki, u mnie bowiem nie było żadnych dolegliwości…5lat starań o dziecko i dopiero podczas laparoskopii wykryto co jest przyczyną

 7. Agata Agata

  9 lat temu miałam i skończyło się operacją

 8. Marta Marta

  Ja się nabawiłam endometriozy po porodzie przez cesarskie cięcie.
  Guz sobie rósł w bliźnie, po kilku latach ból był tak okropny, że ciężko było już funkcjonować.
  W październiku przeszłam operacje i czuje ulgę.

 9. Agnieszka Agnieszka

  U mnie anemia, obfite miesiączki, ostatnio krwawienia międzymiesiączkowe, bóle brzucha, osłabienie, wzdęcia przed i w trakcie miesiączki, bóle kręgosłupa ect. Przejście na różne rodzajem diety, kolonoskopia diagnoza zespół jelita drażliwego, taka pani uroda, po 4 latach od pół roku prawidłowa diagnoza. Skonsultowane z dwoma ginekologami. Zmiana diety i hormony,ruch Czuję się bardziej komfortowo. Trzeba nauczyć się z tym żyć.

 10. Beti Beti

  Jestem po kilku operacjach, szkoda tylko, ze tak pozno, swoje sie nacierpialam.

 11. Iwona Iwona

  Ja jestem miesiąc po laparotomie usunięcia macicy i zmian oraz jajowodu o chorobie wiem od maja zeszłego roku przeszłam już 3 operacje dochodzę do siebie i walczę to jest straszna choroba odbiera nam wszystko a niewiedza lekarzy jest straszna

 12. Anna Anna

  3 lekarzy i każdy twierdził, że wszystko w porządku (tylko jak w porządku jak boli) czwarty na pierwszej wizycie zdiagnozował endometrioze. „Konowalizm” lekarzy jest przerażający.

Zobacz również