Emolienty – ukojenie dla suchej skóry

Inf. prasowa komentarzy: 0

Emolienty to produkty, które ratują skórę z dermatologicznych opresji. Choć kojarzą się z pielęgnacją delikatnej skóry niemowląt, to przynoszą ukojenie każdemu, kto boryka się z nadmiernie przesuszoną czy uszkodzoną skórą. Co takiego kryje się w emolientach i w czyjej łazience powinny się znaleźć te cenne preparaty?

Czym są właściwie emolienty?

Emolienty dopiero zaczynają robić karierę wśród klientów aptek i drogerii. Wynika to z faktu, że do tej pory ich kojące właściwości nie były zbyt znane, jednak od jakiegoś czasu coraz więcej osób się do nich przekonuje. Są to substancje, które mają wspomóc regenerację skóry i łagodzić podrażnienia. Ich najczęściej przywoływane cechy to:

 • Hipoalergiczność
 • Naturalne składy. Najczęściej są one w całości wytwarzane z oleju konopnego oraz zawierają różne składniki pomocnicze, np. kwasy omega-3, wazelinę czy lanolinę
 • Pomoc w zatrzymywaniu wody w komórkach skóry
 • Pozostawianie skóry gładkiej, napiętej i nawilżonej

emolienty

Emolienty – idealny produkt dla każdego?

Emolienty są produktami, które szczególnie nadadzą się m.in. dla:

 • Osób ze skórą suchą i bardzo suchą
 • Osób z atopowym zapaleniem skóry
 • Alergików
 • Osób ze skórą wrażliwą
 • Dzieci, w tym noworodków i niemowląt

Rzecz jasna to tylko stereotypowa grupa odbiorców. W rzeczywistości to, czy dla kogoś preparat tego typu jest użyteczny czy nie, zależy od predyspozycji i potrzeb danego organizmu, dlatego warto takie kwestie konsultować z dermatologiem.

Stoi przed Tobą wiele możliwości wyboru…

Emolienty mogą występować w różnych formach i przeznaczone mogą być do pielęgnacji różnego rodzaju skór. W sklepach i aptekach bez problemu znajdziesz:

Oczywiście ich dobór powinien być bardzo indywidualny, najlepiej dokonany po konsultacji ze specjalistą, bo chociaż preparaty tego typu mogą być niezwykle pomocne, to źle dopasowane mogą okazać się bezużyteczne lub nawet szkodliwe.

Szczególna pomoc dla niemowląt

Co ciekawe, emolienty sprawdzają się, jako produkty wspierające regenerację skóry noworodków. Jako że są hipoalergiczne i delikatne, rzadko zdarza się, aby podrażniły skórę maleństwa. Szczególnym zainteresowaniem powinni obdarzyć je rodzice, których niemowlęta borykają się z problemem odparzeń pieluszkowych lub reakcji uczuleniowych na ciele.

Emolienty dla niemowląt nawilżają skórę dziecka, zmniejszają tarcie podczas poruszania, a do tego łagodzą podrażnienia wynikające z obecności enzymów, pojawiających się podczas procesów fizjologicznych malucha. Dobór emolientów powinien być dokonywany przez lekarza, ponieważ na rynku znajduje się dużo specyfików tego typu i trudno jest samemu wybrać odpowiedni.

Po co używać emolientów do kąpieli?

Jednym z najbardziej popularnych typów są emolienty do mycia, które zastąpić mają wszelkiego rodzaju żele pod prysznic i płyny do kąpieli. Ich głównym zadaniem jest oczywiście usuwanie zanieczyszczeń z ciała i twarzy, jednak oprócz tego mają one silnie natłuszczać skórę, aby zapewnić jej pełny komfort. Dodatkowo zawierać mogą różne kompleksy, np.:

 • Wygładzający
 • Witaminowy
 • Ujędrniający
 • Łagodzący

Natłuszczanie bez konserwantów

Warto wiedzieć, że duża część produktów tego typu to preparaty hipoalergiczne, które zapobiegać mają wszelkim reakcjom uczuleniowym. Osoby, ze skłonnościami do podrażnień zwykle unikać muszą produktów zawierających pewne substancje, dlatego dobrze jest przeanalizować czy wybrane kosmetyki to emolienty bez parafiny, substancji zapachowych, konserwantów czy barwników. Preparaty zawierające w swoim składzie takie elementy mają większe tendencje do zatykania porów, wywoływania wysypek czy ropnych wyprysków oraz nasilania się trądziku. Oczywiście nie jest to regułą, ale warto mieć na uwadze ten aspekt.

Emolienty dla dzieci – czy są bezpieczne?

Szczególny rodzaj kosmetyków pielęgnacyjnych tego typu stanowią te przeznaczone dla dzieci. Zwykle dzieli się je ze względu na wiek malucha, dlatego najczęściej wyróżniane to:

 • Emolienty dla noworodka
 • Emolienty dla niemowląt
 • Emolienty dla dzieci powyżej trzeciego roku życia

Różni je także forma i sposób użycia. Stosować można zarówno np. emolienty do kąpieli dla niemowląt, jak i te zawarte w kremach.

Troszcz się o skórę!

Naturalnie należy pamiętać, że niezależnie czy kosmetyk kupujemy dla siebie czy dla dziecka, dobór produktów powinien być pozostawiony specjaliście. To, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybierzemy powinno, więc zależeć od stanu skóry, intensywności problemu i Twoich osobistych preferencji.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.