Eksperyment społeczny, który pokazuje, kto jest bliżej prawdy: dorośli czy dzieci

komentarzy: 0

Poniższy krótki film to efekt kampanii społecznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Noemi z Francji, której celem jest przyjrzenie się, w jaki sposób społeczeństwo patrzy na ludzi niepełnosprawnych. Stowarzyszenie tym samym pragnie poprawy jakości życia osób często wykluczanych ze społeczeństwa.

Na problem można spojrzeć też szerzej, co motywuje do refleksji.

Jak postrzegamy nasze otoczenie w ogóle, nie tylko osoby niepełnosprawne, ale różniące się od nas, grubsze, chudsze, wyznające inne wartości? W jakim stopniu znaczenie mają dla nas różnice, to, że druga osoba wygląda lub zachowuje się inaczej niż my sami?

Dzieci są spontaniczne, działają instynktownie, nie mają zahamowań, są bezpośrednie. W ich oczach, gdy mierzą się z „innością” nie ma problemu, nie widzą nietaktu, nie do końca wiedzą, co wypada, a czego lepiej nie robić, po prostu zachowują się tak, jak im podpowiada serce. Dzięki temu ich zachowanie jest szczere, maluchy nie znają rozważań pod tytułem – co się opłaca, a czego nie należy robić, bo burzy się w ten sposób tabu. Dzieci gdy się wygłupiają, nie ma znaczenia dla nich nic poza zabawą.

A dorośli? Patrzą na świat przez pewien filtr, narzucony im system „weryfikacji”, który nie znika nawet w chwilach odprężeni. Dorośli mają wpisaną skłonność do oceniania, który w konfrontacji z odmiennością staje się problemem.

Znalazłaś/znalazłeś ciekawy film w internecie?

Przyślij nam link!

Jeśli opublikujemy film na naszej stronie, otrzymasz od nas niespodziankę.
Koszulkę, torbę lub magnesy na lodówkę z logo strony.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.