Ekologiczne cudeńka. Niebanalne zabawki

Na rynku zabawek nastąpił przełom. Plastikowe, tandetnie wykonane, lub wręcz przeciwnie dobrej jakości produkty popularnych producentów,  wreszcie mają godnych siebie rywali. Do walki o dziecięce względy stanęli drewniani oraz inni ekologiczni towarzysze zabaw. Tak jak moda na ubrania, charakterystyczne dla danych okresów w dziejach ludzkości, powraca na wybiegi współczesnych projektantów, tak i zabawki przeżywają swój renesans. Zaobserwowane zjawisko z jednej strony może być wynikiem zauroczenia poglądami, które opierają się na podstawach ekologii. Nie można jednak nie brać pod uwagę innej opcji, jaką jest poszukiwanie alternatywy dla rynku przesyconego danymi produktami. W każdym bądź razie  drewniane zabawki coraz częściej spotykamy na sklepowych półkach oraz w sieci. Poniżej prezentuję kilka modeli, które podbiły moje serce.

Gwiazdą być

Spełnieniem marzeń młodych scenarzystów oraz maluchów, które czują aktorski zew natury, z pewnością okaże się solidnie wykonany drewniany teatrzyk (Goki, cena 59zł). Możliwość zaprezentowania swoich scenicznych zdolności przed członkami rodziny i przyjaciółmi nie tylko doda dziecku odwagi, ale również pozwoli rozwijać mu jego kreatywność. Wybór odpowiedniej scenerii, angaż pacynek, marionetek oraz opracowanie scenariusza przedstawienia pochłonie nasze pociechy na wiele godzin. Domowy teatrzyk jest idealnym sposobem na wyśmienitą zabawę, która za każdym razem może mieć inny przebieg i zaskakujący finał.
Kuchnia, kuchnia! Jeść nam się chce!

Amatorom kuchennych eksperymentów proponuję prawdziwą rewolucję pod postacią niejadalnego, aczkolwiek interesującego posiłku. Te wykonane w atmosferze przyjaznej dla środowiska zabawki, rozwijają pasje przyszłych szefów kuchni, uczą zasad savoir vivre, poszerzają wiedzę o świecie produktów żywnościowych. Stanowią również doskonałe rekwizyty do odgrywania scenek, podczas których dzieci uczą się współpracy z rówieśnikami. Adeptom sztuki kulinarnej możemy zasugerować zabawę drewnianymi kiełbaskami (Plan Toys -67zł, Educo- 99zł), które można pokroić bezpiecznym nożem i przy okazji usłyszeć znajome chrupnięcie. Jeśli Wasze pociechy preferują słodycze zestaw małego cukiernika z apetycznymi muffinkami i roladką, którą można podzielić na porcje, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Firmy produkujące drewniane jedzenie w swej ofercie prócz przeróżnych kompletów posiadają pojedyncze egzemplarze warzyw i owoców. Ich obecność w domu może przyczynić się do polubienia przez niejednego niejadka zdrowej żywności.

Smacznego budowania

Alternatywą dla powszechnie znanych klocków są produkty do tworzenia różnych konstrukcji, które wykonane zostały ze skrobi ziemniaczanej. Niezwykłe chrupki (Playmais- 1000 elementów za 63zł), zawdzięczają swoje tęczowe barwy spożywczym barwnikom. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że uczestnik zabawy wpadnie na pomysł by skonsumować któryś z elementów, nie trzeba wówczas szukać pomocy na pogotowiu. Klocek po prostu rozpuści się w żołądku. Do atutów tej kreatywnej zabawki należy jej lekkość, nieskomplikowana instrukcja obsługi – wystarczy odrobina wody, by połączyć ze sobą poszczególne chrupki, bezpieczeństwo- podczas zabawy nie trzeba używać kleju, klocki charakteryzują się brakiem ostrych krawędzi i nie należą do małych rzeczy. Ponadto możemy je łączyć w dowolnych konfiguracjach, przyklejać do papieru, tektury, szkła. Młodemu konstruktorowi pozwalają stworzyć przestrzenne budowle, figury zwierząt i ludzi oraz obrazki. A jeśli nie podoba nam się ich kształt można je dowolnie przyciąć.
Z ekologią za pan brat!

Zalegające w domu podarte reklamówki już nie muszą Wam spędzać snu z powiek. Przedszkolaki będą mogli przemienić je w ekologicznego potwora. Umożliwi im to kreatywny zestaw (Green creativity 33zł), który przybliża dzieciom ideę recyklingu. Oprócz instrukcji obsługi zawartość pudełka skrywa szablony i materiały, dzięki którym powstaną straszne marionetki do domowego teatrzyku albo dekoracja pokoju naszej pociechy. Przyniesiony na zajęcia potworek wzbudzi zainteresowanie nie tylko kolegów i koleżanek, ale na pewno również wychowawcy.
A jeśli chcielibyście zostać posiadaczami niebanalnej lampki z odzysku, zestaw Green creativity 40zł do jej stworzenia na pewno będzie udanym zakupem. Do zabawy potrzebne będą jedynie baterie oraz pusta plastikowa butelka. Własnoręcznie wykonana lampa stanie się ulubionym dodatkiem każdego mieszkania i przy okazji doskonałym pretekstem do tego, by poruszyć kwestię oszczędzania energii oraz ponownego wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku.

Więc chodź, pomaluj mój świat

Pomalowane ściany, meble i podłogi wreszcie przestaną być Waszą zmorą. Jeśli jesteście rodzicami małego artysty to ta kolorowanka na pewno przypadnie mu do gustu. Białą, bawełnianą torbę (Duka Care- 16zł, Goki- 9zł), na którą naniesiono wybrany szablon można pokolorować kredkami, flamastrami lub farbami, a następnie oprawić w ramkę, ale korzystać z niej podczas zakupów. Równie dobrze może spełnić się w roli worka na obuwie. Jeśli nie torba to w roli tła pod rysunek naszej pociechy sprawdzi się piórnik albo koszulka. Posiadanie przedmiotu, który własnoręcznie się zrobiło jest nie tylko powodem do dumy, ale sposobem na wyróżnienie się z tłumu poprzez posiadanie niepowtarzalnej rzeczy.

Świat z tektury

Pozostając w klimacie rysowania proponuję przyjrzeć się małym dziełom sztuki, które mogą być rezultatem pracy naszych latorośli. Niewymagające użycia kleju ani nożyczek, zaprojektowane tak, by długo nienagannie się prezentowały i nie stanowiły zagrożenia ani dla dzieci ani dla środowiska stanowią doskonałą alternatywę dla gotowych zabawek. Wigwamy, zwierzęta oraz imponujące budynki z tektury (Calafant od 20zł do 58zł) mogą zostać ozdobione wedle upodobań małych twórców. To doskonały sposób, by rozbudzić w dziecku artystyczną pasję, pobudzić jego kreatywność i sprawić, by zabawki stały się jeszcze bliższe, a przez co wyjątkowe.

Projektant mody

W czasach mojego dzieciństwa niezmiernie popularne było tworzenie z kartonu  lalek, którym dopasowywałyśmy z koleżankami kreacje wycięte z papieru. Chociaż erę Pewexów mamy już za sobą naszym dzieciom możemy zaproponować podobną zabawę. Producenci drewnianych układanek (Goki- 27zł, TomiToys- 16zł) przygotowali gratkę dla młodych wielbicieli mody. Na pierwszy rzut oka zestawy przypominają dziwne puzzle z ograniczoną liczbą kombinacji. Z pewnością ta propozycja przypadnie do gustu przedstawicielom obojga płci. Przygotowane kreacje mogą być inspiracją do stworzenia na ich podobieństwo dziecięcej garderoby.

Motoryka pod kontrolą

Jeśli Wasze dziecko ma problemy ze sznurówkami przy obuwiu w przyjemny sposób możecie ułatwić mu naukę wiązania kokardek oraz sznurowania. Z pomocą przyjdą Wam wesołe żuczki, drewniany but albo ser z myszką (Ekotoys- 25zł). Przez zabawę dziecko nabędzie nowych umiejętności i przekona się, ze wiedza praktyczna wcale nie musi być nudna.

W dużej mierze to od nas zależy z którymi zabawkami ma do czynienia nasze dziecko. Zadbajmy o to, by jego dzieciństwo było nie tylko beztroskie, ale również zapadło w pamięci dzięki niebanalnym gadżetom.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Ewa, 27 lat. Na swoje szczęście czekała 5 zim. Stara się pogodzić bycie mamą z egoistycznymi przyzwyczajeniami. Czyta, szuka informacji, słucha rad doświadczonych mam, próbuje znaleźć złoty środek i wychować córkę na dobrego człowieka. Póki co, widzi małą kopię siebie, która sprawia, że pełną piersią, czuje, że żyje.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.