Egzema kojarzy się głównie z kontaktowym wypryskiem na dłoniach na skutek oddziaływania drażniących czynników: często proszków do prania, środków czystości, kosmetyków. Jednak ta zmiana na skórze pojawia się nie tylko u dorosłych. Szczególnie podatne są na nią małe dzieci, w tym niemowlęta, które mają bardzo wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień.
Jak leczyć egzemę? Kiedy można się spodziewać wyleczenia? Jakich kosmetyków używać i jakich błędów nie popełniać?
Egzema u dzieci
Egzema (swędzenie wywołujące wysypkę) to choroba często nawracająca, o bardzo indywidualnym przebiegu. Jest formą zapalenia skóry, powstającą w wyniku odpowiedzi na kontakt z substancją uczulającą. Skóra jest sucha i wyjątkowo wrażliwa. Niestety często bardzo trudno określić, co wywołuje reakcję alergiczną, ze względu na niespecyficzną odpowiedź oraz trudność w wykonaniu testów u małych dzieci.
Przyczyna egzemy u dzieci
Zachorowalność na egzemę wzrosła w przeciągu 30 lat w krajach uprzemysłowionych aż trzykrotnie. Egzema atopowa pojawia się przeważnie w ciągu trzech pierwszych miesięcy życia. Z czasem nawroty choroby są rzadsze i mniej intensywne.
Zmiany na skórze pojawiają się i znikają. W międzyczasie obserwuje się okresy, gdy skóra jest gładka i czysta: jednak wtedy właśnie zaczyna swędzieć: dziecko się drapie lub pocierać skórą o inną powierzchnię na skutek czego pojawiają się krostki .
Stan skóry pogarsza się w okresie ząbkowania, stresu i przy zmianach temperatury. Każdorazowo, gdy skóra jest czerwona, mówimy o nawrocie choroby. Nawrót zawsze wygląda tak samo:
rumień (zaczerwienie skóry) – pęcherzyki – wysięki – strupki (obrzęk) – zabliźnianie się – suchość skóry (dziecko drapie się najbardziej)
Czynniki wywołujące egzemę
Wywoływać egzemę może czynnik powietrzno-pochodny lub pokarmowy. Oznacza to, że zmiany na skórze dziecka mogą pojawiać się po spożyciu określonego pokarmu (najczęściej uczulają: mleko krowie, kurze jaja, ryby, skorupiaki, wołowina, cytrusy, truskawki, zboża: pszenica, sezam), kontaktu z alergenem (tkanina, metal) w powietrzu (roztoczami, pyłkami roślin i zanieczyszczeniami pochodzącymi od zwierząt).
Egzema objawy
Egzema najczęściej rozpoczyna się jako wyprysk na policzkach, często w okolicach ust, bo dziecko się ślini, przygryza przedmioty, wkłada je do ust. Zmiany pojawiające się na skórze dziecka swędzą. Często utrudniają nocny odpoczynek. Dziecko się budzi, drapie je, niekiedy do krwi, nie jest w stanie wypocząć. W dzień niemowlę nierzadko jest rozdrażnione, nerwowe, odmawia jedzenia.
U starszych dzieci egzema występuje na wgłębieniach wewnętrznych łokci, za kolanami, na wierzchu stóp, dłoni, torsie, szyi.
Stres przy egzemie nasila świąd, dziecko drapie się bardziej, rozdrapuje zmiany, co wydłuża ich gojenie.
Egzema nie jest zakaźna. Nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia (oczywiście nie należy podawać szczepionki w miejscu aktywnych zmian)
Egzema przyczyna
Egzema często uwarunkowana jest genetycznie. Jeśli jeden z rodziców ma egzemę, istnieje 50% prawdopodobieństwo, że dziecko też ją będzie miało.
Egzemę mogą wywoływać różne czynniki (opisane wyżej).
Egzema u niemowlaka: kiedy mija?
Większość dzieci wyrasta z egzemy: jedne po kilku miesiącach, inne około roku, jeszcze inne przed drugimi urodzinami. 80% dzieci nie choruje już po ukończeniu 7 roku życia.
Po egzemie nie zostają żadne zmiany, skóra staje się gładka, a problem mija i może więcej nie wrócić (niekiedy nawrót obserwuje się w okresie dojrzewania).
Leczenie egzemy
Egzemę najczęściej leczy się przy użyciu kortykosteroidów („sterydów”), które stosowane pod kontrolą lekarza, w niewielkiej ilości, na zmienioną skórę są bezpiecznym sposobem, który pozwala uniknąć nadkażeń wtórnych. Poza tym zaleca się nawilżanie skóry, stosowanie emolientów do kąpieli, delikatne osuszanie po kąpieli, utrzymywanie skóry czystej i suchej. Ważne, by stosować emolient nawet wtedy, kiedy stan skóry jest zadowalający. Ponadto warto pamiętać, by przed nałożeniem kosmetyku umyć dłonie.
Dodatkowo w celu zmniejszenia swędzenia stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz antybiotyki.
Dziecka nie należy przegrzewać. Zaleca się zakładanie lekkiej, przewiewnej odzieży. Dodatkowo należy krótko obcinać paznokcie, a gdy maluch bardzo się drapie, zakładać bawełniane rękawiczki.
Nawrotom choroby sprzyja ciepło, pot, szorstkie tkaniny, suchość powietrza (można rozpylać wodę termalną w pomieszczeniu, używać nawilżacza). Zaleca się również częste wietrzenie mieszkania, dokładne sprzątanie, usuwanie kurzu, siedliska roztoczy.
Dodatkowe informacje
Dzieci z egzemą mogą przebywać na basenie. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że chlor a nad morzem sól mogą podrażniać skórę. Po kąpieli należy dokładnie opłukać ciało, osuszyć je i nałożyć krem nawilżający.
Małe dziecko z egzemą nie powinno brać prysznica. Lepiej kąpać je w wanience, zwracając uwagę, by kąpiel trwa nie dłużej niż 5 minut.
Zazwyczaj skóra z egzemą lepiej wygląda latem. Nie zmienia to jednak faktu, że warto dbać o ochronę przed promieniowaniem UV: stosować kremy z filtrem, zakładać kapelusze, itd.
Ostatnie badania sugerują, że na stan skóry z egzemą mogą mieć pozytywny wpływ: witamina D i jeden z najważniejszych tłuszczy omega3. W razie potrzeby warto rozważyć ich suplementację.
współczuje wszystkim, którzy muszą się z tym borykać. naprawdę można dostać w głowę, gdy ciągle coś na skórze maluszka wychodzi, a ty nie wiesz skad sie to wszystko bierze…:(
Znacie dobre kremy na egzemę?
Dobry jest krem do twarzy i ciała Latopic oraz krem oilatum baby. Najlepiej jednak byłoby połączyć stosowanie kremów z działaniem od środka- tzn trzeba byłoby stosować odpowiednie probiotyki np Latoic(przez conajmniej parę miesięcy codziennego stosowania)
Witaj! Moje dziecko też miało problemy z egzemą. Na szczęście udało nam się z nimi uporać. Co mogę Ci poradzić. Spróbuj użyć kremu z ektoiną i staraj się pilnować żeby twoje dziecko piło dużo wody. Ektoina pozwoli zachować więcej wody w skórze i szybciej uporać się z chorobą. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Polemizowałbym z tym czy egzegma nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia.
jest przeciwskazaniem, nie wolno szczepic na ospe!
ja podejrzewam to u swojego synka bo od tygodnia ma dziwna wysypke ktora strasznie swedzi szczegolnie wieczorem. czy jest szansa ze to cos innego typu alergia?
szansa zawsze jest, tak objawiaja się też poważniejsze choroby skóry typu pokrzywka albo świerzb. najlepiej żeby to zobaczył specjalista. nawet w aptece moga doradzić
u mojego synka z kolei czerwone krostki na brzuszku, pleckach, rączkach. swędzą go bardzo po kąpieli i w nocy. obawiam się że to początki egzemy lub azs ale mam nadzieje że może tylko jakaś alergia??? jak myślicie?
zmienialas w ostatnim czasie plyn do prania, do kapieli itp? niektore kosmetyki moga uczulac