Rozwój dziecka

Dziewiąty miesiąc życia dziecka

  • Słuch jeszcze się w pełni nie wykształcił, ale niemowlę już potrafi rozróżnić wiele dźwięków i je zlokalizować.
  • Badania i statystyki udowadniają, że dziewczynki szybciej rozwijają się niż chłopcy, na przykład dynamiczniej przebiega u nich rozwój mowy.

Dziewiąty miesiąc koordynacja ręka-oko

Dziecko w dziewiątym miesiącu jest w stanie wypuszczać świadomie przedmiot z rąk, obserwując jego tor spadania. Uczy się, że aby dostać się do przedmiotu, niekiedy wystarczy przyciągnąć go za sznurek, na którym się on znajduje, czy poruszyć koc, na którym leży.

Maluch ma dużo radości w uderzeniu przedmiotami o siebie. Chętnie spędza czas na uderzaniu łyżką o garnek, stół, itd.

Rozwój społeczny – 9 miesiąc życia dziecka

Dziecko zaczyna się interesować innymi maluchami. Zwraca uwagi na inne „dzidzie” w wózkach, stara się wyciągnąć do nich ręce. Nie cofnie się nawet przed szarpnięciem za włosy, czy przyciągnięciu ręki innego dziecka. Warto zwracać uwagę na zachowanie malucha i reagować w razie konieczności. To już czas na wprowadzanie pewnych zasad postępowania.

Niemowlę już teraz powinno poznawać zasady życia w społeczeństwie. Powinno uczyć się samokontroli. Nie jest to prosta nauka! Przygotuj się na falę protestów. Nie od razu maluch będzie wykonywał to, o co go prosisz. Mimo że wie, co masz na myśli, będzie postępować całkowicie inaczej… z różnych powodów. Nie do końca ze złośliwości, raczej z nieodpartej chęci poznawania otaczającego świata.

Jak wspierać rozwój dziecka w dziewiątym miesiącu życia?

Na tym etapie każdy rodzaj puszki, miseczki, pudełka jest interesujący. Dziecko znajduje wiele przyjemności w dopasowywaniu wszystkich przedmiotów do siebie i z tworzenia z nich wieży. Maluch może bawić się pojemnikami z pokrywkami lub bez. Mogą to być kupione w sklepie dla dzieci zabawki lub po prostu plastikowe doniczki czy miseczki o gładkich krawędziach. Można również do tego celu wykorzystać wiaderka.

Niemowlę jest również bardzo zainteresowane wszystkimi przedmiotami, które szeleszczą oraz hałasują przy dotykaniu ich palcami. Jeśli masz tylko taką możliwość, nie przeszkadzaj maluchowi w tego typu odkrywaniu świata. Doskonale nadaje się do tego folia kuchenna, folia ratunkowa, papier, papier do zawijania przedmiotów, itd.

Dużo radości może dziecku przynieść zabawa skrawkami papieru, które wsypie się do miseczki. Można również zaplanować w pokoju mały basen z dmuchanymi małymi piłeczkami, które dziecko wręcz uwielbia i które rozwijają malucha zdolności motoryczne.

Idealne do zabawy są też dzwoneczki, które wydają świetne dźwięki, a gdy są małe, idealnie mieszczą się w dłoni malucha. Dziecko będzie zachwycone różnymi tonami, które przykują jego uwagę i zajmą na dłużej.

Możecie się bawić, również ucząc przy tym poznawania temperatur i różnic między nimi. Wystarczy napełnić dwie butelki: zimną i ciepłą wodą i pokierować dłońmi dziecka, by mogło zbadać jak w dotyku odczuwa się jedno i drugie.

Zanim kupisz kolejną zabawę dziecku, przeczytaj!

Opracowane na podstawie:
„Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. wiola z Łodzi wiola z Łodzi

    mój synek jak miał 9 miesięcy to już sporo mówił mama tata baba daj tu papa ić /zamiast idź/ papu dada dzidzi-małe dziecko,koko-kurka,hał hał-piesek tutku-pić lala mimi-miś dadu-dziadek kuki-paróweczki,a w wieku 18 miesięcy mówił pełnymi zdaniami,mając niespełna 4 latka płynnie czytał,dzić ma prawie 23 lata i jest dobrym zwyczajnym facetem