Dziewiąty miesiąc życia to dla wielu dzieci czas utrwalania umiejętności, swoisty bilans, który jest potrzebny po to, by iść dalej. Niemowlę bez problemu zazwyczaj na tym etapie podciąga się przy meblach oraz raczkuje, odkrywając każdy zakamarek domu. Rozbudza miłość otoczenia, radośnie gaworząc, uśmiechając się i szukając sposobów, by najbliższe osoby ciągle patrzyły właśnie na niego.
Wygląd – dziewiąty miesiąc życia dziecka
Dziecko potrafi wykorzystywać ruchy ramion i nóg do okazywania tego, co czuje – radości czy złości. Poznaje znaczenie różnych gestów: popychania, rzucania, wskazywania, machania. Znajduje dużą radość w wykorzystywaniu umiejętności, jakie zdobywa. Im bardziej jest zrozumiane przez otoczenie, tym czuje się pewniej. Z każdym dniem coraz bardziej przywiązuje się do najbliższych i obdarza ich uczuciami oraz emocjami.
Mimo że niemowlę ma już dziewięć miesięcy i niektórzy rodzice uważają, że zaczyna już być „dużym dzieckiem”, nadal w trakcie dnia bardzo ważne dla niego są harmonogramy i rytuały. W ten sposób czuje się bezpieczne i spokojne. Dzieci, dzięki planowi dnia, stają się zadowolone, gdy wiedzą, co za chwilę nastąpi i gdy nie są na każdym kroku zaskakiwane.
Motoryka w 9 miesiącu życia
Niemowlę nie ma już żadnego problemu z samodzielnym siedzeniem. W tej pozycji ma wyprostowane plecy oraz nogi wyciągnięte ku przodowi. Zdobywa również wiele sprawności w raczkowaniu. Ruchy maluszka są dużo sprawniejsze i lepiej skoordynowane.
Niektóre niemowlaki zamiast raczkowania wybierają inny sposób poruszania się – na przykład przemieszczając się na pupie i z tej pozycji przechodzą od razu do chodzenia.
Dziecko jest bardzo ambitne i często jego pragnienia przewyższają posiadane umiejętności. Maluch musi znaleźć równowagę i ocenić, co właściwie jest w stanie na danym etapie osiągnąć. Takie dojrzewanie nie jest wolne niestety od frustracji.
Co Cię może zaskoczyć – 9 miesiąc niemowlę?
-
- Dziecko fascynuje się różnymi materiałami. Lubi dotykać różnych tkanin i pocierać nimi twarz.
- Często maluchowi zdarza się porównywać przedmioty, które trzyma w dwóch dłoniach.
- Niemowlę zaczyna używać podobnego ciągu samogłosek w odniesieniu do jednego i tego samego przedmiotu.
- Dziecko pomału zaczyna wskazywać, przekazując tym sposobem, o co mu chodzi i co ma do powiedzenia.
mój synek jak miał 9 miesięcy to już sporo mówił mama tata baba daj tu papa ić /zamiast idź/ papu dada dzidzi-małe dziecko,koko-kurka,hał hał-piesek tutku-pić lala mimi-miś dadu-dziadek kuki-paróweczki,a w wieku 18 miesięcy mówił pełnymi zdaniami,mając niespełna 4 latka płynnie czytał,dzić ma prawie 23 lata i jest dobrym zwyczajnym facetem