Dziewiąty miesiąc ciąży – niecierpliwe oczekiwanie

Dziewiąty miesiąc ciąży to już naprawdę ostatnia prosta i ostatnie chwile spędzane przez malucha w brzuchu mamy. Dla większości ciężarnych jest to jednak dość trudny czas, wypełniony niecierpliwym oczekiwaniem oraz nierzadko także wątpliwościami. Dziecko natomiast na tym etapie ciąży jest już gotowe na przyjście na świat. Dlatego też poród może nastąpić w każdej chwili i rodzice powinni być na niego przygotowani. Co jeszcze warto wiedzieć na temat dziewiątego miesiąca ciąży?

Jak wygląda dziewiąty miesiąc ciąży u malucha?

Po 36-tygodniach rozwoju w brzuchu mamy maluch jest gotowy do życia poza organizmem rodzicielki. Jego ciało jest już całkowicie ukształtowane i pod koniec ciąży mierzy ono zwykle około 48-50 cm, a jego waga oscyluje w okolicach 3 kilogramów. Skóra dziecka jest już różowa i pozbawiona meszku płodowego, który wcześniej pokrywał jego ciało. Niektóre maluchy na tym etapie posiadają włoski długości 1-3 cm, dlatego część z nich może przyjść na świat z całkiem bujną czupryną.

Na początku dziewiątego miesiąca w jelitach dziecka gromadzi się smółka – lepka substancja powstała z produktów przemiany materii. Może zostać ona wydalona do 2 doby życia (90% oddaje ją w 1 dobie życia) lub jeszcze przed porodem. Oddanie smółki przed porodem lub w czasie porodu może być oznaką niedotlenienia dziecka – wody płodowe przyjmują wtedy zielonkawe zabarwienie. Dlatego też w przypadku oddania zielonych wód płodowych przez ciężarną konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem w szpitalu.

Ciekawostką może być fakt, że przychodzące na świat dziecko posiada aż 300 kości, podczas gdy dorosły człowiek posiada ich tylko 206. Dlaczego tak jest? Część kości malucha (na przykład kości czaszki) zrasta się dopiero po porodzie. Dzięki temu ciało dziecka jest nieco bardziej „plastyczne”, co ułatwia mu przeciśnięcie się przez kanał rodny i przyjście na świat.

dziewiąty miesiąc ciąży

 

Dziewiąty miesiąc ciąży – jakie dolegliwości może odczuwać przyszła mama?

Większość ciężarnych jest zgodna, że ostatni miesiąc ciąży dłuży się nieubłaganie. Przyszła mama z jeszcze większym niż do tej pory brzuchem czuje się ociężała i ma trudności ze swobodnym poruszaniem. Nie ułatwiają tego także obrzęki kończyn, bóle kręgosłupa, ani też konieczność częstego korzystania z toalety z powodu uciśniętego pęcherza. Mimo to, dziewiąty miesiąc ciąży może z drugiej strony przynieść także nieco ukojenia. U wielu przyszłych mam znika męcząca je wcześniej zgaga, a obniżenie brzucha znacznie ułatwia oddychanie.

Na przyszłe mamy na ostatniej prostej do porodu będzie czekać jeszcze kilka badań kontrolnych. Wśród nich znajdą się:

  • Badanie ultrasonograficzne z oceną masy płodu.
  •  KTG – ocena skurczów macicy oraz akcji serca dziecka.
  • Badanie ogólne moczu.
  • Wymaz z pochwy i badanie nosicielstwa GBS (obecność bakterii paciorkowca grupy B) – jeżeli nie został wykonany pod koniec 8-miesiąca ciąży.

W oczekiwaniu na rozwiązanie, czyli skąd wiedzieć, że zaczyna się poród?

Wiele przyszłych mam, szczególnie w przypadku pierwszej ciąży, obawia się, że nie będą wiedziały, kiedy zaczyna się poród i czy należy udać się już do szpitala. Nic bardziej mylnego – rozpoczynające się rozwiązanie, zwłaszcza pierwsze, naprawdę trudno przegapić. Skąd więc wiedzieć, że to już ten czas? Pierwszym objawem zbliżającego się porodu jest obniżanie się brzucha spowodowane powolnym wstawianiem się główki dziecka w kanał rodny. Kolejną wskazówką może być zauważalne odejście czopa śluzowego – swoistego korka, który powstrzymuje wody płodowe przed wypływaniem z macicy.

Warto jednak wiedzieć, że nawet po odejściu czopa ciąża może trwać jeszcze przez kilka dni. W tym czasie należy jednak zwracać baczną uwagę na odczuwane skurcze. Skurcze porodowe będą silne, bolesne i regularne – wraz z upływem czasu będą trwały dłużej, z coraz krótszymi przerwami. Moment ich wystąpienia to najwyższy czas, aby udać się do szpitala, szczególnie jeśli nie jest to pierwszy poród. U wieloródek bowiem czas porodu skraca się z każdym kolejnym rozwiązaniem, dlatego też w ich przypadku warto przybyć do szpitala nieco wcześniej.

Po wielu miesiącach oczekiwania, w końcu nadchodzi czas upragnionego rozwiązania, którego większość ciężarnych oczekuje z niecierpliwością. Na tym etapie ciąży także dziecko jest już dojrzałe i gotowe do przyjścia na świat, które może nastąpić w każdej chwili. Warto więc wiedzieć, jakie są pierwsze objawy porodu i w przypadku ich wystąpienia niezwłocznie udać się do szpitala, by już za kilka godzin móc trzymać w ramionach swoje upragnione maleństwo.

Bibliografia:
Ginekologia i położnictwo pod redakcją Grzegorza H. Bręborowicza
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.