Dziewczynka z pytaniami

„Dziewczynka z pytaniami” to niepozorna książeczka z dziewczynką ze smutnymi oczami i wielkim misiem na okładce. I kiedy tak patrzyłam na te oczy przed czytaniem, wiedziałam, że lektura nie będzie łatwa, nie będzie przyjemna. Wiedziałam, że poruszy moje najgłębsze struny duszy. I nie myliłam się.

dziewczynka-z-pytaniami.1779610.2W książce znajdziecie kilka krótkich opowiadań, poruszających wiele trudnych pytań i problemów, przed którymi stają dzieci i ich rodziny. Wielu rodziców zastanawia się, jak i czy w ogóle rozmawiać z dzieckiem o śmierci, adopcji, ciężkiej chorobie. Czasem nie wiemy, jak wytłumaczyć dzieciom, czym jest odpowiedzialność, fobia, mobbing czy pycha. Osobiście wydaje mi się, że wręcz musimy w jak najprostszy sposób przekazywać dzieciom takie informacje, uświadamiać je, uspokajać.

Mała Kasia jest  bardzo samotna. Jedynie przebywając z babcią Lusią, czuje się lepiej.

Babcia podarowała Kasi misia i powiedziała, że jeśli kiedykolwiek będzie miała jakiś problem, to musi potrzymać prawą rękę w miejscu, gdzie miś ma serduszko, a wtedy otrzyma odpowiedź.

Kasia nie wie, dlaczego tak bardzo boi się pająka. W końcu każdy z nas ma jakieś fobie i lęki, które trzeba przełamywać. Może wystarczy dowiedzieć się czegoś więcej o tym małym pajączku?

A jak małą dziewczynkę nauczyć odpowiedzialności? Kasia, jak większość dzieci, marzy, żeby mieć swojego pieska. Pewna historia ze starsza panią w parku uświadomiła sobie, że pies potrzebuje zdecydowanie więcej jej uwagi i dłuższych spacerów niż ona byłaby mu w stanie zapewnić…

Niezwykle mądra i czarująca historia, która może stać się pomocą dla wszystkich rodziców. Zawsze warto wspomóc się prostym opowiadaniem, które dziecko na pewnie lepiej przyswoi i zrozumie. A po lekturze zawsze możemy porozmawiać. Ta książka daje dobry początek do tego.

Dziękujemy Warszawskiej Firmie Wydawniczej za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego książki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Urodziła się z długopisem w dłoni. Pisze wszędzie, o wszystkim i w każdej sytuacji. Z wykształcenia bohemistka, która kocha miłością szaloną i ślepą Krecika i Rumcajsa i wciąż nie może się zdecydować, czy woli pomysłowego krecika, czy niebezpiecznego rozbójnika. Na co dzień pracuje w Lasach Państwowych, co dla wszystkich jej przyjaciół jest zaskoczeniem. W wolnych chwilach prowadzi bloga literackiego, na którym prezentuje najwspanialsze książki literatury dziecięcej. Dla sosrodzice.pl czyta, recenzuje, pisze i uparcie zachęca do czytania dzieciom w każdym wieku.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.