Dziesięć powodów, dla których warto karmić piersią

Karmienie piersią jest piękne i trudne zarazem. Wymaga sporo poświęcenia i dużo uporu. Na każdym etapie, czy to w pierwszym miesiącu życia dziecka, czy w piątym niezbędna jest determinacja. Bez niej łatwo o przejście na mieszankę, dopajanie lub dokarmianie.

  1. Dopasowanie. Mleko matki automatycznie i na bieżąco dopasowuje się do potrzeb rosnącego niemowlęcia. Natura pod tym względem jest doskonała. Daje gwarancję, że niemowlę pozostanie idealnie odżywione. Dostanie dokładnie tyle poszczególnych składników odżywczych, ile potrzebuje, nawet nienasyconych kwasów tłuszczowych, które dbają o to, by mózg i centralny układ nerwowy prawidłowo się rozwijał.
  2. Zawsze gotowe. Mleko matki jest zawsze pod ręką. Ma odpowiednią temperaturę. Nie wymaga przygotowań. Bardzo wygodne również w podróży.
  3. Mniejsze ryzyko alergii. Dzieci karmione piersią mają mniejsze ryzyko zachorowania na alergię od dzieci karmionych sztucznie. Obliczono, że ryzyko to jest mniejsze nawet o 50%. Mleko matki zawiera wszystko, co potrzebne maluszkowi. Posiada w swoim składzie substancje, które pozwalają „uszczelnić” ściany układu pokarmowego. Dlaczego należy karmić piersią przez sześć miesięcy? Ponieważ po tym okresie komórki „uszczelniają się w pełni”. Po tym okresie niemowlę staje się mniej wrażliwe na alergeny i może otrzymywać bardziej zróżnicowane produkty spożywcze.
  4. Ochrona przed chorobami. Naturalne mleko chroni przed chorobami. Dlatego dzieci karmione piersią chorują rzadziej, a jeśli złapie ich infekcja, przechodzą ją zdecydowanie łagodniej. Wszystko dzięki immunoglobulinie A (substancji znanej również pod nazwą Iga), której najwięcej jest w siarze (stąd tak ważne jest szybkie przystawienie dziecka do piersi). W mleku dojrzałym substancji tej jest mniej, ale taka sama jej ilość utrzymuje się przez cały okres karmienia piersią.
  5. Profilaktyka. Karmiąc wyłącznie piersią przez co najmniej sześć miesięcy, chronisz dziecko przed otyłością w późniejszym wieku. Obliczono, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 jest u dzieci karmionych wyłącznie piersią przez pół roku mniejsze nawet o 45%.
  6. Bliska więź. Dziecko karmione piersią łączy z matką wyjątkowa więź. Takie niemowlaki mają poczucie bezpieczeństwa i zaufania, co dodatkowo sprzyja ich rozwojowi. Nic dziwnego, że często wystarczy bliskość mamy w pierwszych tygodniach życia, by dziecko się uspokoiło i słodko zasnęło. Mleko matki zawiera składniki stymulujące organizm Maluszka do produkcji hormonu zwanego CCK (cholecystokininą). Pozwala on szybko zrelaksować się dziecku i łatwiej zasnąć.
  7. Ochrona matki. Liczne badania udowadniają, że kobiety, które karmiły piersią rzadziej chorują na nowotwór piersi oraz jajnika. Dodatkowo podczas karmienia piersią u kobiety może wystąpić amenorrhea – czyli brak okresowego krwawienia (nawet przez sześć miesięcy karmienia, a czasami dłużej). Ponadto tak zwana niepłodność laktacyjna to mniejsza możliwość zajścia w ciążę.
  8. Ochrona zgryzu. Ssanie piersi chroni dziecięce szczęki i sprzyja dobremu ustawieniu zębów w przyszłości (zmniejszamy w ten sposób ryzyko chodzenia w przyszłości do ortodonty). Dodatkowo rozwija się również mimika twarzy. Badania i praktyka lekarska pokazują, że dzieci, które ssały pierś mają lepiej rozwiniętą jamę nosową i lepszą linię szczęki – a to z kolei zmniejsza w przyszłości ryzyko chrapania i bezdechu sennego!
  9. Koszty. Karmienie piersią właściwie nic nie kosztuje. Pozwala oszczędzić na wydawanie na mieszankę. Nie tylko. Dzieci karmione mieszanką w pierwszych miesiącach życia wymagają częstszych wizyt u lekarza, a te również przecież wiążą się z kosztami. Spędzają więcej czasu w poczekalni u lekarza i chorują statystycznie częściej niż niemowlaki karmione naturalnie.
  10. Relaks. Karmienie piersią początkowo rzadko należy do przyjemności. Jednak zazwyczaj już po kilku dniach, gdy wszystko się stabilizuje, pozwala się wyciszyć, zatrzymać czas i odpocząć. To chwila, kiedy kobieta jest sam na sam z dzieckiem i wszystko inne może poczekać.
Opracowano na podstawie Suzanne Fredregill „Karmienie piersią”.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.