Dzienny opiekun – pomysł na pracę i alternatywa dla żłobków?

Jeszcze kilka miesięcy temu dziennych opiekunów właściwie w Polsce nie było. Z dnia na dzień i tygodnia na tydzień sytuacja zaczyna się zmieniać.

Ta forma opieki jest coraz bardziej doceniana i zauważana: zarówno przez rodziców chcących oddać pod opiekę swoje dzieci, jak również młode mamy pragnące powrócić do aktywności zawodowej. Wiele można zawdzięczać również gminom, które postanowiły rozpisać konkurs i zatrudnić dziennych opiekunów. Na razie tematem zainteresowały się duże miasta, pozostaje nam czekać na dalsze kroki w tej sprawie.

Na szczęście nowelizacja prawa daje dużo większe możliwości zatrudniania dziennych opiekunów, niż kilka miesięcy temu.

swing-107902_1920Ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw wprowadziła ważne zmiany w funkcjonowania instytucji dziennego opiekuna. Dotąd mimo możliwości zatrudniania dziennych opiekunów, w Polsce zawód ten właściwie nie funkcjonował. Tylko w nielicznych gminach pracowały osoby zajmujące się dziećmi do lat trzech, zatrudniane bezpośrednio przez gminy. Dzięki zmianie przepisów dziennych opiekunów mogą zatrudnić także osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Kim jest dzienny opiekun?

Dzienny opiekun to osoba, która zajmuje się w warunkach domowych lub zbliżonych do domowych maksymalnie 5 dzieci od 20 tygodnia życia do lat 3.

Dziennym opiekunem mogą zostać osoby, które posiadają minimum roczne doświadczenie w opiece nad dziećmi do lat 3 lub odbyły 160-godzinne  specjalistyczne szkolenie (które obejmuje również 30 godzin praktyki w żłobku oraz uwzględnia naukę udzielania pierwszej pomocy).

W przypadku pielęgniarek, położnych, opiekunek dziecięcych, nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej lub pedagogów opiekuńczo-wychowawczuch niezbędne jest natomiast ukończenie szkolenia uzupełniającego.

Dziennego opiekuna mogą zatrudnić przedsiębiorcy (umożliwiając opiekę nad dziećmi pracowników) czy fundacje.

Dofinansowanie

Do 8 sierpnia za pośrednictwem Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH” prowadzonemu przez MPiPS istnieje możliwość uzyskania 80% dofinansowanie do stworzenia miejsc pracy dziennych opiekunów i ich prowadzenia.

Jak zostać dziennym opiekunem?

Przede wszystkim niezbędne jest ukończenie szkolenia. Osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek w swoim urzędzie pracy. Istnieje bowiem możliwość uzyskania dofinansowania na szkolenia z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Violianka Violianka

    „Dofinansowanie

    Do 8 sierpnia za pośrednictwem Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH” prowadzonemu przez MPiPS istnieje możliwość uzyskania 80% dofinansowanie do stworzenia miejsc pracy dziennych opiekunów i ich prowadzenia.”

    troszkę za późno się dowiedziałam o tej możliwości w takim razie….

  2. nastka nastka

    Przy ogromnym oblozeniu zlobkow to dobra opcja.