Dzień Dziecka, komunia, urodziny – jaki rower dla dziecka wybrać?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Rower od wielu lat plasuje się w czołówce najpopularniejszych prezentów dla dzieci. I bardzo dobrze, gdyż gwarantuje najmłodszym mnóstwo korzyści, pomagając im w rozwoju fizycznym i umysłowym. Jaki rower wybrać dla małego dziecka? Który model będzie właściwy dla nastolatka?

Rower to doskonały upominek na wiele okazji, a Dzień Dziecka z pewnością jest jedną z nich. Dlaczego taki sportowy prezent zawsze będzie dobrym pomysłem? Jazda na rowerze (https://sportano.pl/rowery-i-akcesoria-dla-dzieci/rowery-junior) to świetny sposób na utrzymanie właściwej wagi oraz dobrej kondycji. Dzieci, które regularnie korzystają z jednośladu, mają lepszą koordynację ruchową i odpowiednio dotleniają organizm. Rower stanowi dla nich również pierwszy środek transportu, który wymaga nauki przynajmniej podstawowych przepisów ruchu drogowego – zarówno w teorii, jak i w praktyce. A poza tym zawsze wywołuje uśmiech na twarzy, gdyż gwarantuje mnóstwo zabawy w czasie wakacji, a także kolejnych miesięcy. Na jaki model zatem postawić? Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Rower dla malucha i przedszkolaka

Do rozpoczęcia przygody z jazdą na rowerze najlepsze będą mini rowerki biegowe. Popularne jeździki są odpowiednie dla dzieci już od 18 miesiąca życia, choć ostatecznie zależy to od etapu ich rozwoju. Mini rowerki biegowe mają sporo zalet, m.in. pomagają w nauce chodzenia i siadania, a także rozwijają zmysł równowagi malucha i korzystnie wpływają na pracę mózgu. Wysokiej jakości jeździki wyposażone są w elastyczne kółka pozbawione dętki, dzięki czemu są bezpieczne i stabilne. Dla dzieci nieco starszych, w wieku od 3 do 6 lat, właściwe będą standardowe rowerki biegowe, z możliwością regulacji wysokości kierownicy.

Ceny jeździków zaczynają się już od ok. 140 zł, a kończą na 300 zł. To niewielki wydatek, a zapewni mnóstwo radości. Koszt rowerów biegowych waha się w przedziale 200 zł-1400 zł. Droższe modele zazwyczaj wykonane są z wyjątkowo lekkich materiałów, w tym z drewna (np. sklejka brzozowa), dzięki czemu ich prowadzenie jest łatwe i komfortowe. W przypadku pojazdów dwukołowych stosuje się już opony pompowane, które gwarantują odpowiednią przyczepność oraz wytrzymałość na wiele sezonów. Wybierając jeździk lub rower biegowy należy pamiętać o tym, aby dostosować jego wielkość do wzrostu młodego użytkownika. Siedząc, junior powinien trzymać swobodnie całą stopę na podłożu i sięgać kierownicy przy lekkim ugięciu ramion.

Jaki rower dla młodzieży?

Kiedy dziecko opanuje już naukę jazdy na dwóch kółkach, warto sięgnąć po zaawansowane modele rowerów dla juniorów. W tym przypadku również kluczowe znaczenie ma wzrost dziecka. Dla osób, które osiągnęły już 120-140 cm, idealne będą pojazdy o wielkości ramy 11-15 cali i kołach o średnicy 24 cali. Dzieci o wzroście powyżej 145 cm potrzebują już większego roweru. Właściwym wyborem będą jednoślady o wielkości ramy 15-16 cali i kołach w rozmiarze 26 cali.

Jakie są typy rowerów dla młodzieży? Najpopularniejsze pojazdy to oczywiście rowery górskie. Wyróżnia je rama o grubszej konstrukcji oraz szerokie opony. Rowery górskie wyposażone są w system przerzutek, hamulce przednie i tylne, a wybrane modele również w amortyzatory. Wysokiej jakości modele od takich producentów jak Orbea czy Romet zapewniają długoletnią trwałość nawet podczas intensywnej eksploatacji.

Kolejnym rodzajem są rowery szosowe. Dzięki zastosowaniu cienkich opon gwarantują wysoki komfort i świetnie nadają się do spokojnych podróży drogami rowerowymi. Ze względu na budowę są odpowiednie dla wyższych dzieci (powyżej 150 cm), którym rower służy głównie jako środek transportu po mieście.

Profesjonalne rowery dla młodzieży kosztują od 600 zł do 3000 zł. Wartość uzależniona jest oczywiście od klasy użytych materiałów czy dodatkowego wyposażenia. Zdecydowanie warto stawiać na modele o lekkiej konstrukcji, wykonanej z wysokiej klasy aluminium. Takie rowery są wygodne i wytrzymałe, a mała waga ułatwia transport czy wnoszenie pojazdu na wyższe piętra budynków.

Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać swoją pociechę do odpowiedzialnej jazdy na rowerze. Dlatego dobrym pomysłem będzie wybór wysokiej jakości kasku rowerowego dla dzieci. Dzięki niemu w czasie upadku czy kolizji ryzyko wystąpienia wstrząśnienia mózgu zmniejsza się o ponad 50%. Kask rowerowy dla dzieci powinien być wyposażony w system otworów wentylacyjnych, który zagwarantuje prawidłowy przepływ powietrza nawet w czasie gorących dni. Profesjonalne modele to te, które spełniają normę bezpieczeństwa EN 1078 (np. takich producentów jak Alpina, Lazer, Bell, UVEX czy POC). Koszt kasku rowerowego dla dziecka waha się od 80 zł do 450 zł. Niewiele, jak na sprzęt, który może uratować zdrowie lub nawet życie.

Kompletując wyposażenie dla młodego kolarza, warto sięgnąć także po wysokiej klasy oświetlenie LED ładowane za pomocą portu USB. Takie rozwiązanie zapewnia mocny strumień światła, oszczędność oraz wygodę. Dodatkową widoczność zagwarantuje także oświetlenie boczne, montowane na kołach roweru. Szczególnie po zmroku prezentuje się naprawdę świetnie, dlatego każdemu juniorowi sprawi mnóstwo frajdy.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.