Dziecko źle się zachowuje? Być może to skok rozwojowy

Uważni rodzice mogą zaobserwować pewną zależność. Okres trudnych zachowań dziecka często poprzedza etap osiągnięcie wielu nowych umiejętności. Innymi słowy najpierw jest wyzwanie – dziecko jest marudne, rozdrażnione, odmawia współpracy, a później w jednej chwili…nie możesz wyjść ze zdumienia, że Twoje dziecko tak się zmieniło i tak wiele potrafi. Jak to możliwe?

Dziecko źle się zachowuje? Być może to skok rozwojowy

Na czym polega skok rozwojowy?

Dziecko sprawia wrażenie, jakby zapomniało o wszystkim, czego się dotąd nauczyło. Syn jest marudny, córka wystawia naszą cierpliwość na próbę.

Następnie niespodziewanie, jakby w jednej chwili dzieje się coś niezwykłego. Większość irytujących zachowań nagle ustaje, a dziecko sprawia wrażenie jakby było starsze niż wcześniej. Jakby dojrzało w kilka chwil. To skok rozwojowy. Najpierw obserwujemy regres, a później ogromny postęp. Dlatego gdy widzisz trudne zachowanie swojego dziecka, zastanów się, czy to właśnie nie to…

Cierpliwość

Rozwój dziecka zdaje się następować skokowo. Gdy dzieje się coś ważnego i maluch szybciej dojrzewa, to moment ten poprzedza etap trudnego zachowania. Możemy wtedy wychodzić z siebie, wątpić w swoje rodzicielskie kompetencje. Nie rozumieć, co się dzieje. Przecież było w porządku, szło jak z płatka, a nagle maluch nie chce współpracować, robi się trudny, nieprzewidywalny.

Niezależnie, czy powodem dziwnego zachowania jest skok rozwojowy, pewne jest to, że należy zachować cierpliwość. I zadbać o to, by mieć w sobie siłę. Często pomaga powtarzanie sobie – to minie. Moje dziecko teraz może nie zachowuje się najlepiej, ale to fizjologia. Moją rolą jest pokazanie, że pewne zachowania co prawda mi się nie podobają, ale daję wsparcie dziecku, po to, żeby miało ono najlepsze warunki do rozwoju.

Konsekwencja

Okres trudnego zachowania może trwać kilka dni, a nawet tygodni. Na różnych etapach życia może wyglądać to inaczej. To, co istotne to, aby:

  • trzymać się ustalonych zasad,
  • nie rezygnować z tego, co wspólnie wypracowaliście,
  • czasami odpuszczać, ale z zastrzeżeniem, że gdy dziecko się uspokoi, to obowiązki będą na niego czekały,
  • być wyrozumiałą dla dziecka i dla siebie,
  • dbać o swoje dobre samopoczucie i wypoczynek,
  • poprosić o pomoc, nie bać się korzystać ze wsparcia innych,
  • okazywać dziecku miłość. Maluch musi wiedzieć, że jest kochany bezgranicznie i bezwarunkowo, nawet wtedy, kiedy ciężko z nim wytrzymać. Dziecko bardzo potrzebuje czuć się akceptowane w pełni, w każdej sytuacji.

Kiedy występują skoki rozwojowe?

Choć najwięcej skoków rozwojowych obserwujemy w pierwszym, drugim i trzecim roku życia – kiedy dziecko najszybciej się zmienia, to nadal pojawiają się one również w kolejnych latach życia. Skoki rozwojowe występują również u pięciolatków, sześciolatków, a nawet nastolatków.

Co robić?

Gdy pojawiają się, należy zadbać o spokój, ramowy rozkład dnia (każde nagłe zmiany będą przyjmowane w tym czasie dużo trudniej), dobre menu – unikanie fast foodów, zrezygnowanie z jedzenia wysoko przetworzonego i dużej ilości cukru. Warto zadbać o ruch na świeżym powietrzu, aktywność fizyczną, która wyciszy dziecko w każdym wieku.

Poza tym liczy się czas spędzony wspólnie – na grach, spacerach, rozmowach, siłowankach, rysowaniu, itd.

Dziecko, które szybko się rozwija, często czuje się zagubione. Potrzebuje silnego, pewnego wsparcia rodziców umiejących zachować spokój nawet w wyjątkowo trudnych sytuacjach. To szczególnie wyzwanie dla wszystkich.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*