Czy Twoje dziecko umie PRAWIDŁOWO korzystać z toalety? A Ty?

Przyszło nam żyć w dziwnych czasach, w których proste rzeczy sprawiają mnóstwo problemów. Przykładem są zasady higieny.

W publicznych toaletach wiszą instrukcje obsługi. Na przykład, jak myć ręce, często znajduje się też informacja, gdzie należy wyrzucać podpaski. Wydawać by się mogło, że wystarczy chwila lektury, żeby zdobyć niezbędną wiedzę do tego, by prawidłowo skorzystać z toalety. Niestety nic bardziej mylnego!

Brakuje jednej informacji, która ma kluczowe znaczenie, a z którą większość z nas (szczególnie mężczyzn) ma problem.

Zacznijmy jednak od początku.

Czy umiesz myć ręce?

Według amerykańskich badaczy, aż 95% z nas nie umie myć rąk, bo poświęcamy na tę czynność za mało czasu, statystycznie 6 sekund. Tymczasem powinniśmy myć ręce co najmniej 20 sekund, czyli miej więcej tyle, ile potrzeba, by zaśpiewać znaną piosenkę „wlazł kotek na płotek”.

Dlatego dla własnego zdrowia śpiewaj, nuć i myj ręce. Oczywiście z dodatkiem mydła, co wcale nie jest takie oczywiste.

Naukowcy zwrócili uwagę na to, że dużo gorzej do tematu higieny podchodzą mężczyźni niż kobiety. Tylko co drugi podczas mycia rąk używa mydła, większość  jedynie szybko opłukuje dłonie. To i tak całkiem nieźle, bo aż 15% osób w ogóle nie myje rąk po opuszczeniu toalety.

To jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że błędy można popełniać również w innym momencie korzystania z toalety. A o tym prawie w ogóle się nie mówi!

Po co jest pokrywa deski sedesowej?

Niestety, o ile informacje o tym, jak myć ręce można znaleźć w toaletach, o tyle zaleceń o opuszczeniu pokrywy deski sedesowej nie uświadczymy.

No chyba, że takie żartobliwe, przygotowane po to, by umożliwić kobietom skorzystanie z toalety, bez uprzedniej konieczności opuszczenia deski…A to w ogóle nie o to chodzi!

Cel opuszczenia deski i pokrywy jest trochę inny. Znacznie ważniejszy!

Co to jest pokrywa?

Deska sedesowa składa się z dwóch elementów połączonych zawiasami: siedziska i pokrywy. Siedzisko ma kształt obręczy, która odpowiada wymiarowi muszli. Część ta podnoszona jest przez panów i często nieopuszczana, choć każda kobieta potrzebuje jej w pozycji opuszczonej, by skorzystać z toalety.

Siedzisko powinno być opuszczone, bo dzięki temu można również opuścić pokrywę…To bardzo ważne, bo tylko zamknięta muszla pozwala zachować higienę!

Skorzystanie z toalety powinno wyglądać tak: podnosimy pokrywę, siadamy na siedzisko ( w przypadku kobiet), załatwiamy swoje potrzeby higieniczne, zamykamy pokrywę, spłukujemy.

Spłukiwanie toalety z odkrytą pokrywą jest błędem. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. Gdy nie zamykamy pokrywy, bakterie, które znajdują się w toalecie oraz to, co do niej oddajemy zostaje rozprzestrzenione po całej toalecie. Przenoszone jest na podłogę, ściany, ręczniki. A gdy mamy toaletę połączoną z łazienką, to również na szczoteczkę do zębów. To teraz pomyśl, co wkładasz do ust, gdy szczotkujesz codziennie zęby…

Niezbyt apetyczne?

Dlatego właśnie muszla toaletowa powinna być zamknięta (nie tak jak na zdjęciu głównym w artykule). Powodem, dlaczego warto to robić nie jest wygoda kobiet, ale zasady higieny, które powinny być istotne dla wszystkich – i mężczyzn i kobiet.

Niedowiarkom polecam krótką, trzyminutową prezentację, która pokazuje, jak bakterie z otwartej toalety rozprzestrzeniają się po łazience…I ile z nich trafia na szczoteczkę znajdującą się w sporej odległości od muszli sedesowej.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy