Dziecko trójki rodziców?

Naukowcy są zadowoleni. Udało się po raz pierwszy połączyć dwie komórki jajowe pochodzące od dwóch kobiet z plemnikiem, z sukcesem doprowadzając do ich podziału i przygotowując ją do wszczepienia w ramach in vitro. To ważny krok na drodze zapobiegania wadom genetycznym w przyszłości. Jednak czy moralny i do zaakceptowania z tak zwanych powodów etycznych?W ten sposób w przyszłości będzie można naprawiać wadliwy materiał genetyczny. Naukowcom udało się bowiem uzyskać efekt „wybierania” z materiału genetycznego z dwóch komórek jajowych tego, co najlepsze i łączenia go w jednej komórce. Metoda ta pozwala pozbyć się wadliwych genów z komórki matki i dostarczyć do nich informacji pochodzących od drugiej matki.

Technikę tę udało się wypróbować na czterech małpkach, które są zdrowe i same urodziły zdrowe potomstwo.

Decyzja o zastosowaniu tej metody u kobiet, które zgodziły się na pobranie komórek niespodziewanie zakończyła się sukcesem. Z drugiej strony powód do radości jest umiarkowany. Tylko bowiem połowa z zapłodnionych komórek zdołała się rozwinąć w zdrowe zarodki. Pozostała część rozwijała się nieprawidłowo, głównie ze względu na złe podziały materiału genetycznego.

Metoda na razie pozostaje w fazie eksperymentów. Głównie dlatego, że wszczepienie zmienionych zarodków jest nielegalne zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii. Mimo to, rozpoczęto otwartą dyskusję na temat tego, czy warto zmienić prawo. Jeśli nowa metoda zyska aprobatę społeczeństwa i naukowców, zostanie rozpatrzona przez urzędy zajmujące się opiniowaniem tego typu zabiegów.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy