Moje dziecko bardzo szybko rośnie! Nadmierny wzrost u dziecka

Niektóre dzieci rosną szybciej, inne wolniej i jest to prawidłowe, o ile ich wzrost mieści się w ogólnie przyjętych normach dla wieku i płci. Są jednak dzieci, które rosną zdecydowanie szybciej od swoich rówieśników i są od nich znacznie wyższe. Często dojrzewają także prędzej od dzieci w ich wieku. Czym jest to spowodowane i czy zawsze nadmierny wzrost u dziecka jest objawem choroby?

Nadmierny wzrost u dziecka – kiedy o nim mówimy?

O nadmiernym wzroście u dziecka możemy mówić, kiedy jego wzrost przekracza 97 centyl dla jego wieku oraz płci. Zbyt szybkie rośnięcie dziecka może się objawiać już na wczesnych etapach jego życia lub pojawić się dopiero w okresie dojrzewania, kiedy to dziecko zaczyna bardzo intensywnie rosnąć, szybko przewyższając wzrostem swoich rówieśników.

Nadmierny wzrost u dziecka jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale także może być przyczyną garbienia się, wad postawy oraz deformacji kręgosłupa i klatki piersiowej. W razie niepokoju i podejrzeń, że nasze dziecko może być dotknięte tym problemem, warto więc swoje obawy skonsultować z pediatrą.

Cecha rodzinna czy objaw poważnej choroby?

Nie zawsze szybkie rośnięcie dziecka jest powodem do dumy. Rodziców często bardzo niepokoi fakt, że ich pociecha spośród rówieśników wyróżnia się znacznie wyższym wzrostem. Zanim jednak wpadniemy w panikę, oceńmy, czy sami nie jesteśmy dość wysocy lub czy w naszej bliższej rodzinie nie ma osób bardzo wysokich. Nadmierny wzrost u dziecka może być bowiem cechą rodzinną. W naszej populacji rodzinny wysoki wzrost występuje u ok. 3% osób i nie jest to choroba, tylko cecha indywidualna.

Jeśli jednak, oprócz samego szybkiego rośnięcia, dziecko zaczęło także szybciej dojrzewać oraz posiada nieprawidłowe proporcje ciała, warto udać się na konsultację do lekarza. Nadmierny wzrost u dziecka może być bowiem spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, wynikać z obecności guzów lub być objawem niektórych chorób genetycznych.

Nadmierne wytwarzanie hormonu wzrostu

Bardzo często spotykaną przyczyną zbyt wysokiego wzrostu dziecka jest wytwarzanie przez jego organizm w nadmiarze hormonu wzrostu produkowanego przez przysadkę mózgową. W przypadku dzieci bardzo szybko rosnących nadmiar hormonu wzrostu powoduje gigantyzm. Częstą przyczyną nadmiernego wytwarzania hormonu wzrostu jest gruczolak przysadki. W razie jego wykrycia najczęściej podejmuje się leczenie operacyjne polegające na usunięciu guza oraz podaje się leki, które zmniejszają wydzielanie się hormonu wzrostu. Nieleczony gruczolak przysadki może prowadzić do utraty wzroku, gigantyzmu i wad postawy.

Guzy nadnerczy i podwzgórza

Odpowiedzialne za nadmierny wzrost u dziecka może być także przedwczesne dojrzewanie płciowe, którego jednym z pierwszych objawów jest zbyt szybkie rośnięcie dziecka. Może być ono spowodowane chorobami nadnerczy, np. obecnością guza czynnego hormonalnie. Przedwczesne dojrzewanie płciowe może być spowodowane także guzkiem w okolicy podwzgórza, które odpowiada za pobudzanie przysadki mózgowej do produkcji hormonów.

Dzieci kobiet chorujących na cukrzycę

Co ciekawe, nadmierny wzrost może także dotyczyć dzieci kobiet chorujących w trakcie ciąży na cukrzycę. Wynika to z nadmiernego wydzielania przez organizm dziecka insuliny oraz powstania u niego hiperinsulinizmu, która to choroba także jest przyczyną nadmiernego wzrostu u dziecka.

Nadmierny wzrost u dziecka – objaw choroby genetycznej

Zbyt szybkie rośnięcie u dziecka może być także objawem niektórych chorób genetycznych. Nadmierny wzrost jest cechą charakterystyczną np. zespołu Marfana, zespołu Klinefeltera lub Homocystynurii.

Moje dziecko zbyt szybko rośnie! Czy da się to wyleczyć?

W przypadku, kiedy za nadmierny wzrost u dziecka odpowiedzialne są cechy rodzinne, nie wymaga to podejmowania leczenia. Stosuje się je jedynie w sytuacji, kiedy dziecko z powodu swojego szybkiego rośnięcia cierpi także na wady postawy lub kręgosłupa. Leczenie polega na podawaniu hormonów przyspieszających dojrzewanie płciowe, każdy rodzic musi więc rozważyć wszystkie „za i przeciw” odnośnie takiej terapii. W większości sytuacji w przypadku nadmiernego wzrostu dziecka spowodowanego czynnikami rodzinnymi, wystarczy bowiem zadbać o prawidłową postawę dziecka oraz ćwiczenia, które zapobiegną pojawieniu się u niego wad postawy.

Jeśli jednak za zbyt szybkim rośnięciem dziecka stoją przyczyny zdrowotne, np. zaburzenia hormonalne, guzy oraz choroby genetyczne, wymaga to specjalistycznego leczenia. Leczenie nadmiernego wzrostu w tym przypadku polega bowiem na usunięciu jego przyczyny, czyli choroby. W razie zaniepokojenia zbyt szybkim tempem wzrostu swojego dziecka, warto wybrać się z nim jak najszybciej do lekarza, który postawi właściwą diagnozę oraz na jej podstawie dobierze odpowiednie leczenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Januszkwasigroch

    ja w wieku 13 lat mam 180 wzrostu czy to źle?