Gdy dziecko rodzi się duże…Makrosomia płodu

Duża waga urodzeniowa dziecka jest coraz powszechniejsza. Stanowi spore wyzwanie dla współczesnej medycyny. W pokoleniu naszych mam przyjście na świat niemowlaka ważącego w okolicy 4 kilogramów było wielkim wydarzeniem. Dzisiaj zdarza się coraz częściej. Czy to znaczy, że 4000 gramów już nikogo nie dziwi? Czy nadal w tym przypadku mówimy o zbyt dużym dziecku? A może normy się zmieniają i makrosomia płodu oznacza dzisiaj coś innego?

Czym jest makrosomia płodu?

Definicja, czym jest makrosomia płodu (LGA (Large fo gestational age), różni się w zależności od źródła, do jakiego sięgniemy. Niektóre podręczniki położnictwa wskazują, że mówimy o niej, gdy waga dziecka przekracza 4000 gramów, inne o tym, że makrosomia to stan, kiedy dziecko rodzi się z wagą powyżej 4200 gramów, jeszcze inne podręczniki tę granicę wyznaczają na wagę 4500 gramów. Różnice pomiędzy poszczególnymi wartościami są dość znaczące. Trudności z nazewnictwem również. Obecnie na porodówkach waga nieco wyższa niż 4000 gramów jest często spotykana, natomiast 4500 dużo rzadziej. Średnia waga noworodka nadal oscyluje między 3250 a 3400 gramów.

Inna definicja mówi, że makrosomia płodu to sytuacja, kiedy waga urodzeniowa przekracza 90 centyl masy ciała dla odpowiedniego wieku płodowego, rasy i płci.

Większość ekspertów jest zdania, że makrosomia to:

  • waga urodzeniowa wyższa niż 4000 gramów – makrosomia I stopnia,
  • waga urodzeniowa wyższa niż 4500 gramów – makrosomia II stopnia,
  • waga urodzeniowa wyższa niż 5000 gramów – makrosomia III stopnia.

Za małe dziecko źle, za duże też źle. Dlaczego dzieci rodzą się za duże?

Jak to w przyrodzie bywa, najkorzystniejszy jest umiar, tak zwany złoty środek, bo gdy dziecko rodzi się za małe, nie jest to sytuacja korzystna. Z drugiej strony urodzenie zbyt dużego dziecka również nie jest prawidłowe z prostego faktu – większość kobiet ma problem (choć to nie jest reguła!) z urodzeniem dużych dzieci. Duży noworodek to zagrożenie dłuższego porodu, zwiększonej utraty krwi u rodzącej, zwiększa się ryzyko zastosowanie kleszczy czy próżnociągu oraz porodu przez cięcie cesarskie. Poza tym w przypadku porodu drogami natury rośnie ryzyko komplikacji złamania obojczyka, porażenia splotu barkowego, uszkodzenia nerwu twarzowego oraz niedotlenienia. 

Mimo coraz lepszego rozwoju medycyny i szeroko zakrojonych badań, nadal nie znamy wszystkich przyczyn makrosomii płodu. Najczęściej w tym kontekście wymienia się:

Panuje opinia, że duże dzieci rodzą się zazwyczaj zdrowe i nie ma takiej obawy o ich stan zdrowia, jak w przypadku małych niemowlaków. Nie jest to do końca prawda. W przypadku dużych noworodków konieczna jest obserwacja pod kątem hipoglikemii poporodowej (niskiego poziomu glukozy we krwi), kłopotów z oddychaniem, żółtaczki noworodków (podwyższony poziom bilirubiny). W przypadku dużych dzieci istnieje większe ryzyko urazów okołoporodowych. Konieczna jest też obserwacja karmień i stopnia ubytku wagi.

Makrosomia płodu

Czasami duże dzieci, ważące 5000 gramów i więcej rodzą niskie i szczupłe kobiety mające podobnych do siebie partnerów. Nie ma reguły. Porody, w trakcie których przychodzą na świat duże noworodki, zazwyczaj zaskakują. Kiedy dziecko nie mieści się do rożka i wypełnia cały wózek…Szczególny szok przeżyli lekarze, którzy odebrali poród 18 kilogramowego (!!!) noworodka, którego urodziła kobieta mieszkająca w Australii, ważąca 270 kilogramów. Poród odbył się przez cięcie cesarskie, dziecko urodziło się zdrowe.

Coraz częściej mówi się, że makrosomia płodu w przypadku noworodków ważących ponad 4 kilogramy to nie problem, tylko norma dzisiejszych czasów. Ma mieć związek z coraz większym dobrobytem, siedzącym stylem życia i dostępem do kalorycznych produktów spożywczych.

Makrosomia symetryczna i asymetryczna

U kobiet niechorujących na cukrzycę obserwuję się makrosomię symetryczną, która objawia się wzrostem wagi ciała i ilości tkanki tłuszczowej. W makrosomii asymetrycznej, którą obserwuje się u dzieci kobiet mających cukrzycę, zmiany są nierównomierne, proporcje ciała są zaburzone, dochodzi do zwiększenia obwody barków i brzucha, zmniejszony zostaje obwód głowy w stosunku do klatki piersiowej.

Kiedy można spodziewać się urodzenia dużego dziecka. Diagnoza lekarska

Lekarz podczas wywiadu i przebiegu ciąży może prognozować urodzenie dużego dziecka. Obserwacja wzrostu wagi przyszłej mamy ma pod tym kątem spore znaczenie. Duży przyrost wagi w ciąży najczęściej wiąże się z urodzeniem większego dziecka.

Bardzo cennym narzędziem jest badanie USG, które pozwala przewidzieć, jak duże urodzi się dziecko. Niestety nie jest ono doskonale. Zdarza się, że podczas badania dziecko „wydaje się” duże, a rodzi się znacznie mniejsze i na odwrót. Warto mieć na uwadze możliwość niedoszacowania lub zakłamiania w przypadku otrzymanych wyników badania USG – znaczenie ma też jakość używanego sprzętu i doświadczenie lekarza.

Jeśli podejrzewa się makrosomię, w zależności od etapu rozwoju ciąży, planuje się:

W przypadku makrosomii najważniejsze jest jednak zapobieganie – kontrolowanie cukrzycy w ciąży, unikanie nadmiernego stężenia glukozy we krwi, stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, która nie będzie prowadziła do wahania cukru we krwi. Kluczowa jest systematyczna kontrola wagi ciała i starania, by uniknąć nadmiernego tycia w ciąży. Jeśli aktywność fizyczna nie jest zakazana przez lekarza, dobrze dbać o systematyczne spacery i powtarzanie ćwiczeń zalecanych w ciąży.

Profilaktyka jest bardzo ważna, bo makrosomia płodu zwiększa ryzyko otyłości u dzieci w przyszłości oraz wystąpienia chorób metabolicznych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. jomis

    Nie mogę tego czytać!
    Rodziłam 30 lat temu. Dwójka dzieci. Jedno 4100, drugie 4500. Zero niezdrowego jedzenia (no bo co wtedy się jadło?). Dzieci zdrowe, odporne na wszystkie choroby wieku dziecięcego. Zero problemów…
    Zróbcie jakąś sondę, zanim udostępnicie taki artykuł…