Dziecko po 40 (roku życia matki) – co na to medycyna?

Życie w dzisiejszych czasach to bardzo często bycie w ciągłym biegu, pogoń za karierą, marzeniami i dobrobytem. Z tego powodu coraz więcej kobiet decyduje się na posiadanie dziecka w coraz to późniejszym wieku. Jak wynika z danych GUS z 2017 roku, najczęściej matkami zostają 30-34-latki (33,6%) oraz 25-29-latki (33%) – dla porównania w roku 1990 przeważającą grupą wiekową były 20-24-latki.  Co warte zaznaczenia, obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na pierwsze dziecko dopiero po 40 roku życia. Według szacunków jest to około 2,7%. Zastanówmy się co oznacza dziecko po 40 roku życia matki i co na to współczesna medycyna? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Ciąża po 40-stce – co na to współczesna medycyna?

Zdania specjalistów na temat ciąży po 40 roku życia są podzielone. Wynika to głównie z rozbieżności dotyczących z jednej strony aspektów i wskazań biologicznych, a z drugiej z osiągnięć medycyny, które pozwalają na coraz skuteczniejsze poczęcie i bezpieczne urodzenie dziecka w takim wieku. Dzięki lepszej diagnostyce oraz wykonywaniu dokładnych badań przesiewowych można m.in. szybciej wykryć nieprawidłowości u płodu lub schorzenia występujące u ciężarnej. Postęp medycyny umożliwił także rozpoczęcie leczenia dziecka jeszcze w łonie matki np. przez zabiegi amnioinfuzji lub operacji wewnątrzmacicznych. Dodatkowo lepsza opieka okołoporodowa znacznie zwiększa szansę na przeprowadzenie porodu bez komplikacji nawet w przypadku położnic po 40 roku życia.

dziecko po 40

Mimo wszystko trzeba zaznaczyć na wstępie, że przyszła mama musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami, które będą wynikały z decyzji o zajściu w ciążę dopiero po 40 roku życia. Po pierwsze należy zaznaczyć, że wraz z wiekiem obniża się płodność kobiety. Największa przypada na okres pomiędzy 20 a 25 rokiem życia, natomiast po 37 rż. zaczyna gwałtownie maleć. Odsetek nieprawidłowych komórek jajowych po 40 rż. sięga nawet 80%. Z uwagi na starszy wiek matki rośnie również ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Przykładem może być prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa, które wynosi w tym wieku 1/106 (dla porównania takie ryzyko u 25-matki jest ponad 2x niższe).

Jak się przygotować do ciąży po 40 roku życia?

Jeżeli kobieta decyduje się na ciążę po 40, ważne, aby jak najlepiej się do niej przygotowała, najkorzystniej jeszcze przed zapłodnieniem. Na tym etapie warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę zawierającą niezbędne witaminy i minerały oraz suplementację kwasu foliowego zmniejszającego ryzyko powstawania wad cewy mózgowej.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie dobrego specjalisty, najlepiej takiego, który ma doświadczenie w prowadzeniu tzw. „późnych ciąż”. Warto zdecydować się na ten krok jeszcze przed zajściem w ciążę. W ten sposób wspólnie z lekarzem można dokładnie zaplanować i przygotować się na posiadanie dziecka w tym wieku.

Konieczne będzie przedyskutowanie z lekarzem, na jakie choroby przewlekłe choruje przyszła mama i wykonanie odpowiednich badań kontrolnych pod tym właśnie kątem. Warto także skonsultować się ze specjalistami, pod kontrolą których przeprowadzane jest leczenie. Podczas wizyty lekarz oceni, czy choroba nie stanowi przeciwwskazania do ciąży lub czy aktualna terapia nie będzie niebezpieczna dla dziecka.

Przed zajściem w ciążę warto także odwiedzić dentystę. Skontroluje on stan uzębienia i oceni czy w jamie ustnej nie toczy się jakiś stan zapalny. Musi on zaopatrzyć każdy ubytek czy ranę, ponieważ są to potencjalne ogniska, przez które zakażenie mogłoby rozprzestrzenić się do organizmu kobiety, a także dziecka.

Dziecko po 40 roku życia matki – jakie badania należy wykonać?

Ponieważ z punktu widzenia medycyny ciąża po 40 roku życia jest ciążą wysokiego ryzyka, w wielu przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki. Wśród badań, które należy wykonać, znajduje się m.in. cytologia, ocena czystości pochwy oraz USG przezpochwowe. To ostatnie pozwoli ocenić budowę narządu rodnego. Ponadto skontrolować czy nie ma w nim torbieli lub mięśniaków mogących spowodować komplikacje w trakcie ciąży.

Konieczne będzie również wykonanie podstawowych badań krwi: morfologii, OB, poziomu glukozy oraz grupy krwi. Przeprowadzane są także badania wirusologiczne wykrywające m.in. kontakt lub zakażenie toksoplazmozą, różyczką, cytomegalią, ospą wietrzną czy WZW B. Istotne znaczenie ma wykonanie badań hormonalnych, w tym TSH i poziomu hormonów płciowych: FSH, LH, estradiolu.

Dodatkowo w zależności od wywiadu chorobowego np. w przypadku zachorowania na astmę, nadciśnienie czy osteoporozę lekarz prowadzący może zlecić wykonanie innych dodatkowych badań. Pomogą one ustalić, w jakim stopniu kontrolowana jest choroba podstawowa. A także jak optymalnie zmodyfikować leczenie, aby było ono bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla jej dziecka.

Ciąża po 40 roku życia to temat niezwykle trudny i kontrowersyjny. Może być ona dla matki zarówno cudem, jak i zagrożeniem. Dlatego wymaga ona większego zaangażowania, ostrożności oraz dokładnej i rzetelnej opieki specjalisty. Dzięki postępowi medycyny szanse na urodzenie zdrowego dziecka i porodu bez komplikacji u kobiet po 40 roku życia są coraz większe. Mimo to należy jednak pamiętać, że ciąża po 40-stce jest ciążą wysokiego ryzyka. Nawet świetna opieka okołoporodowa oraz najlepsi specjaliści w niektórych przypadkach nie będą w stanie pomóc.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Stasia Stasia

    Jeśli wszystko jest ok z matką i ojcem to 40-tka nie powinna być przeszkodą, ja rodziłam w wieku 41 lat, jedyne co robiłam to śledziłam swoja płodność w cyklu urządzeniem w domu (reklama) oraz u lekarza poprzez usg