Dziecko o niskiej masie urodzeniowej

Większości wypadków niskiej wagi urodzeniowej można zapobiec. Tylko nieliczne pozostają poza naszym zasięgiem, bo są uwarunkowane genetycznie lub są spowodowane przez choroby przechodzone w trakcie ciąży.

Co zrobić, by urodzić zdrowe i silne dziecko? Jak waga noworodka przy porodzie powinna martwić?

Co oznacza niska masa urodzeniowa?

iStock_000001667800XSmallNiska waga urodzeniowa to waga poniżej 2500 g w dniu urodzenia. Co prawda nie zagraża ona w szczególny sposób noworodkowi, ale stanowi powód do niepokoju i wymaga bardziej szczegółowej obserwacji dziecka. Niesie bowiem konsekwencje w przyszłości: w trakcie pierwszych lat życia i w dorosłości.
Dziecko rodzące się o masie poniżej 2500 gramów nazywane jest hipotrofikiem.

Statystyki

W Polsce każdego roku rodzą się dzieci z niska masą urodzeniową. Raport Ministra Zdrowia z 2006 wykazuje największy odsetek urodzeń dzieci z niską masą ciała dotyczy województwa zachodniopomorskiego (6,8%),  a najniższy podlaskiego (4,9%). Dla porównania w Stanach Zjednoczonych do tej kategorii zalicza się 8 % dzieci, a ze skrajnie niską masą urodzeniową za oceanem przychodzi na świat około 1% dzieci. Niska waga urodzeniowa to w Polsce jeden z objawów zespołu IUGR. IUGR (ang: intrauterine growth retardation) to wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu, w Polsce zaburzenie to diagnozowane jest corocznie u 6% noworodków.

Jak rozpoznać IUGR?

Wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu rozpoznaje się po:

 • niskiej wadze urodzeniowej
 • szybki przyrost masy po porodzie,
 • szybki przyrost wiążący się z otłuszczeniem ciała (szczególnie groźne jest otłuszczenie organów wewnętrznych, które wiąże się z późniejszym trzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia chorób cywilizacyjnych: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu krążenia)

Jak zapobiec niskiej wadze urodzeniowej?

Niskiej wadze urodzeniowej można w wielu wypadkach zapobiec. Najważniejsze to:

 • dobra opieka medyczna (dzięki której można uniknąć wielu przyczyn niskiej wagi urodzeniowej, na przykład przewlekłych chorób czy porodu przedwczesnego).
 • dbałość o siebie (niepalenie papierosów, niepicie alkoholu, nieprzyjmowanie narkotyków – zwłaszcza kokainy, dbanie o dietę w ciąży: odpowiednia ilość kalorii i białka w diecie, unikanie stresu – rzecz jasna nie tego na „normalnym poziomie”, którego uniknąć się nie da).

Inne przyczyny niskiej wagi urodzeniowej

Niska masa urodzeniowa często pozostaje poza wpływem matki. Najczęstsze przyczyny, na jakie kobieta ma ograniczony wpływ to:

 • niska masa urodzeniowa matki,
 • choroby genetyczne,
 • ciąże mnogie,
 • nieprawidłowe łożysko (przedwczesne starzenie, częściowe odklejenie, zakrzepica naczyń łożyskowych),
 • bardzo krótki odstęp między ciążami (mniej niż 9 miesięcy),
 • choroby matki (nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek, cukrzyca, niedokrwistość).

Mimo że powyższe czynniki często pozostają poza zasięgiem, profesjonalna opieka medyczna pozwala często zminimalizować ich wpływ na rozwój płodu i wagę dziecka w dniu porodu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Sophia H. Kerr Sophia H. Kerr

  Ze statystyk wynika, że nawet 33 proc. Polek piło alkohol w ciąży. Większość z nich robiła to w gronie rodzinnym. Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa dziecka, wady wrodzone, trwałe uszkodzenie narządów – to tylko niektóre efekty spożywania alkoholu przez ciężarne kobiety.

 2. Aha Aha

  Sophia, powoływanie się na statystyki bez podania źródła to dziecinada. Albo podaj namiar albo nie zaśmiecaj internetu fałszywymi informacjami.