Dziecko nie mówi? Nie czekaj aż samo zacznie! Działaj

Najlepszy czas na rozwój mowy to pierwsze trzy lata. To właśnie w tym okresie dziecko w naturalny sposób uczy się komunikować z otoczeniem. Po czwartym roku partie mózgu odpowiadające za rozwój mowy osiągają swą dojrzałość. Dlatego tak istotne jest, by nie czekać aż dziecko zacznie samo mówić, ale interweniować, jeśli dziecko nie mówi, a ma dwa-trzy lata.

Dziecko nie mówi?

Gdy dziecko nie mówi, problem jest często bagatelizowany. Niekoniecznie przez rodziców malucha, ale jego otoczenia, a nawet lekarzy. Zatroskana mama czy tata nierzadko słyszą, „ma jeszcze czas”, co niestety usypia ich czujność i odbiera szansę na wyrównanie różnic między dziećmi i nadrobienie strat w zakresie nauki mowy.

Jeśli dziecko ma dwa-trzy lata i nie mówi, należy szukać przyczyn opóźnienia nauki mowy.

dziecko nie mówi

Mowa dwulatka

Dziecko dwuletnie (do 27 miesiąca życia) powinno mówić około 300 słów, do tej grupy zaliczamy wyrazy dźwiękonaśladowcze (zbitka głosek), które mają dla dziecka znaczenie. Jeśli dziecko mówi „bu” i odnosi się to do butów, jest to słowo, jeśli „ka” to czapka to kolejne słowo, nawet jeśli to samo „ka” może oznaczać w innej sytuacji kapcie – mamy dwa słowa.W ten sposób zakres słów znacznie się wzbogaca.

Warto entuzjastycznie reagować na pierwsze próby komunikacji dziecka, pamiętając o tym, by mówić do malucha w poprawny sposób, przytaczając za każdym razem właściwą formę słowa, jednak jednocześnie nie karcić za tworzenie nowych form.

Maluch chętnie powinien powtarzać usłyszane słowa, budować pierwsze proste zdania „mama to”, „tata daj”, „baba nie”.

Mowa trzylatka

Dziecko trzyletnie powinno mówić zrozumiale nie tylko dla rodziców i najbliższych, ale również dla obcych osób, z którymi na co dzień nie ma do czynienia. Komunikacja z trzylatkiem powinna odbywać się sprawnie i bez większego problemu.

Oczywiście można zauważyć indywidualne różnice w tempie rozwoju między dziećmi, jednak jeśli dziecko w wieku trzech lat nie mówi nic lub bardzo niewiele (nadal sylabami, niezrozumiałymi słowami), należy szukać pomocy u specjalisty.

Dziecko nie mówi – jaka może być przyczyna?

Gdy dziecko nie mówi, powinien być to ważny sygnał dla rodziców, motywacja do poszukania przyczyny problemów. Może być ich wiele:

 • zaburzenia ze spektrum autyzmu,
 • specyficzne zaburzenia językowe SLI,
 • alalie,
 • niedosłuch
 • inne.

Dlaczego prawidłowy rozwój mowy jest tak ważny?

Prawidłowy rozwój mowy ma wpływ na wiele innych obszarów:

 • zachowanie – dziecko, które nie potrafi wyrazić swoich potrzeb czuje się sfrustrowane i zagubione.
 • ma wpływ na umiejętności jedzenia, wybiórczość pokarmowa może mieć związek z opóźnieniem mowy,
 • pozwala na naukę świata emocji i wyrażania tego, co dziecko czuje,
 • ułatwia adaptację w nowym otoczeniu, na przykład w przedszkolu,
 • jest niezbędny do kategoryzowania świata, przypisywania przedmiotom pewnych cech,
 • opóźnienie rozwoju mowy ma niekorzystny wpływ na naukę pisania i czytania,
 • opóźnienie mowy ma wpływ na brak rozumienia czytanego/słyszanego tekstu oraz związku przyczynowo-skutkowego.

Wczesna interwencja w przypadku opóźnienia mowy pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości. Dlatego nie należy bagatelizować tematu i w razie wątpliwości udać się do logopedy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mamotato.blog.pl mamotato.blog.pl

  Ciekawy artykuł. Najlepsze efekty można uzyskać często i dużo mówiąc do dziecka. U mnie przy dwójcie dzieci to zadziałało. Pozdrawiam i zapraszam na mamotato.blog.pl
  Dorota

  • Dorota Dorota

   Dzięki za miłe słowa :) Odwiedzę bloga :)