Dziecko nie ma przyjaciół – martwić się czy to minie?

Gdy dziecko nie ma przyjaciół, zastanawiamy się, dlaczego tak jest. Z jakiego powodu nasza córka czy syn nie potrafią się z nikim zaprzyjaźnić? Skąd ich zagubienie i wycofanie? Czy problem tkwi w podejściu naszego dziecka, a może w tym, w jakim towarzystwie przebywa?

Rozwój dziecka i umiejętność budowania relacji

Rozwój dziecka przebiega na wielu płaszczyznach. Maluch zmienia się fizycznie, co obserwujemy, widząc, jak rośnie. Dojrzewa także w zakresie emocjonalnym i społecznym. Dobrze, gdy jego rozwój jest harmonijny. Gwarancji, że taki będzie, jednak niestety nie mamy.

Czasami możemy obserwować różne niepokojące sygnały. Jednym z nich są kłopoty w komunikacji z rówieśnikami. Brak umiejętności nawiązywania kontaktów czy ich podtrzymywania może być sygnałem niepokojącym, ale czy zawsze takie jest?

Dziecko nie ma przyjaciół. Dziecko nieśmiałe

Istnieją dzieci, które bez problemu nawiązują kontakty społeczne oraz takie, które mają z tym problem. Maluchy śmiałe, wchodzące w nowe towarzystwo bez problemu i takie, które potrzebują sporo czasu, żeby się oswoić. Nie jest trudno przewidzieć, że otwarte i odważne dzieci będą miały większą swobodę w nawiązywaniu znajomości. Łatwiej będzie im zbudować relację.

Jeśli Twoje dziecko nie ma przyjaciół, być może przyczyną jest jego nieśmiałość, wycofanie, brak wiary w siebie? Pracując nad tymi cechami, ucząc malucha, jak radzić sobie z własną nieśmiałością, można rozwiązać problem z nawiązywaniem kontaktów. Na efekty czasami trzeba długo poczekać, ale warto…

dziecko nie ma przyjaciół

Dziecko z nadwagą, w okularach

Niestety dzieci we wczesnym wieku szkolnym, a także później bywają bezwzględne. Dlatego w mig potrafią dostrzec i wykorzystać „inność” rówieśnika. Zwłaszcza jeśli kolega czy koleżanka ewidentnie mają z tym problem. Nadwaga, duża wada wzroku, niski wzrost lub bardzo wysoki, noszenie apartu na zębach mogą być powodem drwin. Wszystko to, co sprawia, że dziecko się wyróżnia na tle rówieśników, może być źle odbierane.

Podobna sytuacja może wystąpić w okresie dojrzewania. Dzieci dorastające dużo szybciej lub dużo później niż rówieśnicy zazwyczaj znajdują się pod „obstrzałem”. Tylko mądre wspieranie dzieci, budowanie ich poczucia wartości i praca z całą grupą rówieśniczą mogą przynieść oczekiwane efekty.

Dziecko nie ma przyjaciół. Dziecko zdolne

Bardzo często dziecko nie ma przyjaciół, bo jest odbierane przez otoczenie jako „inne”. Problem ten mogą mieć dzieci bardzo zdolne, wyróżniające się, rozwinięte nad wyraz nad swój wiek. Takie maluchy zazwyczaj nie odnajdują się w grupie rówieśniczej, ale doskonale funkcjonują wśród dorosłych lub dużo starszych od siebie dzieci.

Może pojawić się również inny problem. Dzieci zdolne mogą mieć kłopot z budowaniem dłuższych znajomości. Często traktują rówieśników niejako z wyższością. Nie potrafią „zniżyć” się do ich poziomu, dlatego mają dość luźne kontakty z każdym. Trwają one dopóki dane dziecko wydaje się „ciekawe”.

Dzieci zdolne często kolegują się z wieloma osobami, ale nie mają tak zwanej „ulubionej koleżanki”. Oczywiście nie jest to powód do zmartwień. Dzieci zwłaszcza w pierwszych klasach podstawówki często lubią zmieniać najlepszego towarzysza zabaw. Ich preferencje co do „najlepszych kolegów” szybko się zmieniają. Naturalne są częste konflikty, obrażanie się, a następnie równie szybkie godzenie.

Gdy mamy w domu wyjątkowo zdolne dziecko, warto byśmy nie tylko wspierali rozwój intelektualny, ale również uwrażliwiali dziecko, pokazując mu mechanizmy sterujące kontaktami społecznymi.

Dziecko nie ma przyjaciół. Dziecko „trudne”

Kłopoty z nawiązywaniem relacji mogą mieć nie tylko dzieci bardzo zdolne, doskonale się uczące, ale również te znajdujące się na skrajnej pozycji. Dzieci mające problem z przyswajaniem wiedzy czy sprawiające trudności wychowawcze.

Kłopot w kontaktach z rówieśnikami mogą mieć ponadto dzieci agresywne, pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin. Często poprzez „trudne zachowania” starają się one zwrócić na siebie uwagę, co niestety najczęściej pogłębia problem, a nie go rozwiązuje.

Tylko bardzo rzetelna i systematyczna praca z kilkulatkiem może wspomóc go w budowaniu zdrowych relacji rówieśniczych. Dlatego tak ważne jest, by zarówno nauczyciele, jak i rodzice zrobili wszystko, aby objąć potrzebującego tego dziecko terapią czy innymi działaniami wspomagającymi.

Dziecko nie ma przyjaciół – co robić?

Każdy z nas ma inne potrzeby towarzyskie. Jedno dziecko będzie dobrze się czuło, „kumplując” się z dwoma kolegami, widując ich od czasu do czasu. Drugie będzie potrzebowało częstych, nawet codziennych kontaktów towarzyskich po szkole w większej grupie osób. Bywają okresy, gdy poziom aktywności towarzyskiej naszego dziecka będzie wyjątkowo wysoki i takie, kiedy znacznie się obniży. To zrozumiałe, że czasami kilkulatek może woleć pozostać w domu niż wyjść z kolegami. Okresy „wyciszenia” mogą trwać nawet kilka tygodni.

Warto obserwować malucha i reagować na jego potrzeby, pamiętając, że do zdrowego rozwoju dziecko potrzebuje towarzystwa.

Jeśli okres „bez przyjaciół” trwa długo, warto przyjrzeć się sytuacji.

 • zaproponuj dziecku, by zaprosiło koleżankę czy kolegę do domu,
 • poznaj rodziców mieszkających niedaleko czy rodziców dzieci z klasy dziecka,
 • porozmawiaj z nauczycielem, jak dziecko zachowuje się w grupie rówieśniczej,
 • wspieraj poczucie własnej wartości dziecka,
 • czytaj książeczki terapeutyczne o budowaniu relacji,
 • obserwuj, jak zachowuje się dziecko,
 • bądź obok, nie naciskaj na rozmowę,
 • dzieci zazwyczaj zaczynają opowiadać, gdy spędzą z rodzicem więcej czasu,
 • pomagaj rozwiązywać na bieżąco problemy dziecka,
 • sprawdź, czy dziecko się nie wstydzi, co jest powodem skrępowania córki czy syna?
 • może sprawdzi się trenowanie sztuk walki, które wzmocnią pewność siebie,
 • zrównoważona dieta i wyjścia na basen mogą pomóc wyszczuplić sylwetkę.

Gdy dziecko nie ma przyjaciół, jest nieakceptowane w gronie rówieśników, warto poszukać pomocy u psychologa.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.