Dziecko nie chce pić. Jak sobie dać radę?

Odwodnienie jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Pogarsza nastrój, powoduje ból głowy, a nawet kłopoty z pamięcią i koncentracją. Destrukcyjnie wpływa na wygląd, a także odporność organizmu. To tylko kilka z powodów, dlaczego warto pić. Co zatem robić, gdy dziecko nie chce pić? Czy jest sposób, żeby je do tego zachęcić?

Dziecko nie chce pić.

Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak kluczowe?

Składamy się przede wszystkim z wody. U noworodka woda to główny budulec. Stanowi aż 74% ciała. Później, wraz z wiekiem, ta wartość spada. U rocznego dziecka woda stanowi 60% zawartości ciała, a u osoby dorosłej 50%!

Niemniej, niezależnie od etapu życia prawdą jest, że przede wszystkim składamy się z wody. I to woda potrzebna jest nam codziennie. Nie przetrwamy bez niej zbyt długo.

Jakie są objawy odwodnienia?

Podstawowe objawy odwodnienia są dobrze znane. Są nimi pragnienie, suchość w ustach, popękane wargi, rzadkie oddawanie moczu, a gdy chodzimy do toalety, to oddajemy mocz o intensywnym kolorze i zapachu. Inne objawy to senność, ból głowy, wzdęty brzuch, bóle mięśni, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, omdlenia, brak apetytu, osłabiona elastyczność skóry, nudności, wymioty, mniejsza potliwość.

Gdy odwodnienie trwa dłużej, pojawia się drażliwość, senność, a na końcu drgawki, zaburzenia świadomości, utrata mowy i strata świadomości.

Jak rozpoznajemy odwodnienie u dziecka? U niemowląt obserwuje się zapadnięte ciemiączko, apatię, senność, wysuszoną śluzówkę, brak łez. U dzieci ogólnie mniejszą częstotliwość oddawania moczu, ból głowy, zapadnięte oczy.

Warto pamiętać, że dzieci odwadniają się szybciej niż osoby dorosłe. Dlatego tak ważne jest systematyczne podawanie dzieciom płynów.

Ile dziecko potrzebuje wody?

Jak liczyć zapotrzebowanie na wodę?
Do 10 kilogramów – po 100 ml na każdy kilogram wagi ciała. Powyżej 10 kilogramów po 50 ml na każdy kilogram do 20 kilogramów i następnie 20 ml na każdy kilogram wagi.

Oczywiście dziecko potrzebuje więcej płynów w ciepły, upalny dzień oraz kiedy jest wyjątkowo aktywne.

Kiedy należy dopajać dziecko?

Jeśli karmisz piersią, podawaj dziecku pierś tak często, jak ma ono na to ochotę. Niemowlę do ukończenia 6 miesiąca życia nie potrzebuje dopajania. Wystarczy mu mleko mamy, które składa się w 90% z wody.

Gdy dziecko kończy sześć miesięcy i zaczynamy rozszerzać mu dietę, wskazane jest podawanie wody.

Woda pozwoli w lepszym przyswajaniu składników odżywczych z pożywienia, poprawi również trawienie.

A jak wygląda sytuacja w przypadku niemowląt karmionych mieszkanką niemających skończonych sześciu miesięcy? Tutaj oczywiście dopajanie jest wskazane, według potrzeb. Najlepsze są woda i delikatne herbatki bez cukru.

Niemowlę nie chce pić

Jak wyrobić w dziecku nawyk picia wody już od najwcześniejszych lat? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

Na pewno dawać dobry przykład i pić wodę. Dobrze, żeby woda była dostępna i warto ją podawać w różnych naczyniach. Dziecko sięgnie po nią nawet z ciekawości. Można zaproponować wodę z cytryną, ze świeżymi owocami, ogórkiem, miętą.

Nie udaje się? Dziecko nie chce pić?

Nie rezygnuj z podawania dziecku wody! Rób to konsekwentnie, bez nacisku. Żaden przymus nie pozwoli uzyskać oczekiwanych efektów. Maluch prędzej czy później sięgnie po wodę z ciekawości. I gdy będzie dostawał ją regularnie, na pewno się przekona do jej picia.

Dziecko nie chce pić

Co robić, gdy starszak nie chce pić? Zasady są podobne do tych, które zaleca się w przypadku maluszków. Konsekwencja i pozytywne podejście, bez przymusu.

Warto proponować dziecku wodę o różnych porach, solo lub z dodatkami. Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do picia słodkich napojów, można dodać do wody odrobiny miodu (z czasem coraz mniej).

Samej oczywiście też warto świecić przykładem. Można też zwiększyć ilość płynów, podając dziecku zupy, koktajle, desery wodne. Wodę, w razie potrzeby, można przemycić na wiele sposobów. W ostateczności można podawać ją też łyżeczką.

Warto też w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Jeśli mielibyśmy dopuścić do odwodnienia, interwencja lekarska jest jak najbardziej wskazana.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*