Dziecko narzeka, że bolą oczy. Przyczyny i leczenie

Oczy są jedną z najbardziej skomplikowanych struktur w naszym ciele, a ich ból może mieć bardzo wiele przyczyn. Wśród nich można wyróżnić te zupełnie błahe (na przykład przeciążenie będące wynikiem wielogodzinnych seansów telewizyjnych), jak i te, które bezwzględnie wymagają pilnej wizyty u lekarza (przykładowo zapalenie rogówki). Oczywiste jest, że ta pierwsza grupa przyczyn, szczególnie wśród dzieci jest dominująca, ale z perspektywy rodzica warto też mieć świadomość istnienia innych chorób, które mogą objawiać się właśnie bólem oczu i skutkować wieloma negatywnymi następstwami.

Ból oczu u dzieci – przyczyny

Jak wspominaliśmy we wstępie, ból oczu może mieć bardzo wiele przyczyn. Wśród nich, biorąc pod uwagę dzieci, można wyróżnić przede wszystkim:

  • Zapalenie spojówek – choroba ta może mieć podłoże infekcyjne, alergiczne, jak i być wynikiem podrażnienia oka przez środki chemiczne (na przykład chlor).
  • Zapalenie powiek – na przykład, stosunkowo częsty u dzieci, jęczmień.
  • Procesy zapalne zatok przynosowych oraz zębów – w schorzeniach tych obserwuje się często promieniowanie bólu do gałek ocznych, co daje wrażenie bólu oczu.
  • Przeciążenie wzroku – wynik dużej ilości czasu spędzanego przed telewizorem lub ekranem komputera, zwłaszcza w zbyt niskiej odległości.
  • Inne, rzadkie przyczyny – zapalenie rogówki, naczyniówki, czy też nowotwory lokalizujące się w obrębie oczodołów (w ich przypadku ból oczu jest tylko jednym z objawów i zazwyczaj towarzyszą im, różnego stopnia, zaburzenia widzenia!).

Zapalenie spojówek – jedna z najczęstszych chorób okulistycznych u dzieci

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych występujących u dzieci (statystyki mówią, że maluchy z tym schorzeniem stanowią blisko 12 procent wszystkich pacjentów poradni chorób oczu) i może mieć podłoże infekcyjne, jak i alergiczne.

W tym pierwszym przypadku, zapalenie spojówek wywołane jest przez infekcję bakteryjną i objawia się bólem oczu, obrzękiem powiek oraz dużą produkcją ropnej wydzieliny, która ma tendencje do ich sklejania. Na szczęście, choroba ustępuje samoistnie (w ciągu 5 do 7 dni) i o ile dziecko nie zgłasza innych, niepokojących objawów (gorączka, dreszcze, czy też bóle głowy), a same dolegliwości oczne się nie przedłużają, nie wymaga wizyty u lekarza.

Jeśli chodzi o alergiczne zapalenie spojówek, to jest ono spowodowane uczuleniem na określony alergen (najczęściej pyłki roślin oraz roztocza kurzu domowego) i objawia się między innymi bólem, świądem oraz intensywnym łzawieniem oczu. W przeciwieństwie to zapalenia infekcyjnego nie ustępuje samoistnie i wymaga wizyty u lekarza okulisty w celu wykonania testów uczuleniowych oraz wprowadzenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego (między innymi krople przeciwalergiczne).

Jęczmień – bolesny guzek na powiece

Kolejnym, częstym schorzeniem, które może objawiać się bólem oczu, jest jęczmień, czyli bolesny guzek zapalny zlokalizowany najczęściej na brzegu jednej z powiek. U jego podłoża leży infekcja bakteryjna, która ma zazwyczaj charakter samoograniczający się i ustępuje samoistnie w ciągu około 1 do 2 tygodni (delikatne masaże oraz ciepłe okłady mogą ten czas istotnie skrócić). Tym samym, jęczmień, sam w sobie, nie jest wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza, chyba że u dziecka pojawią się dodatkowe objawy, takie jak gorączka, czy też zaburzenia wiedzenia.

Jak dbać o oczy dziecka?

Oto kilka zasad, które w dużej mierze pozwolą ochronić wzrok naszych dzieci:

  • Dziecko nie powinno spędzać więcej niż 2 godzin dziennie przed telewizorem, laptopem, czy też telefonem – należy bowiem pamiętać, że światło emitowane przez te urządzenia, na dłuższą metę, jest szkodliwe i może uszkadzać wzrok.
  • Dziecko powinno nauczyć się dbać o higienę swoich oczu – od najmłodszych lat należy wpajać maluchowi, że nie powinien on dotykać oraz przecierać oczu brudnymi, nieumytymi rękoma.
  • Dziecko powinno mieć zdrową i bogatą w mikro oraz makroelementy dietę – zdrowa dieta to bez wątpienia silniejszy układ immunologiczny i zdrowszy wzrok (dla oczu szczególnie ważne są cynk, witamin A, witaminy z grupy B, oraz kwasy omega 3).

Podsumowując, ból oczu jest objawem bardzo częstym, ale zazwyczaj wynikającym ze stosunkowo niegroźnych przyczyn. Należy jednak pamiętać, że może on również zwiastować o wiele cięższe choroby, a tym samym powinien zawsze wzbudzać czujność rodziców.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.