Dziecko mało pije. Czy to źle?

Woda jest głównym składnikiem naszego ciała (przyjmuje się, że stanowi ona nawet 75 procent masy ciała noworodka oraz około 60 procent masy ciała dziecka starszego). Tym samym jej dostarczanie, adekwatne do wieku oraz stanu zdrowia naszej pociechy, jest równie ważne, co odpowiednia podaż kalorii, czy witamin oraz minerałów. Należy bowiem pamiętać, że nawet niewielkie zaniedbania w tym zakresie, szczególnie u najmłodszych dzieci, mogą doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia stanów odwodnienia.

Jakie jest podstawowe dobowe zapotrzebowanie dziecka na wodę?

Podstawowe dobowe zapotrzebowanie dziecka na wodę jest zmienne i zależy przede wszystkim od jego masy ciała oraz stanu zdrowia. Dla uproszczenia można przyjąć, że wynosi ono odpowiednio:

 • Dla dzieci o masie ciała od 1 do 10 kilogramów – 100 ml na każdy kilogram masy ciała.
 • Dla dzieci o masie ciała od 10 do 20 kilogramów – 1000 mililitrów plus 50 ml/kg na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kilogramów.
 • Dla dzieci o masie ciała powyżej 20 kilogramów – 1500 mililitrów plus 20 ml/kg na każdy kilogram masy ciała powyżej 20 kilogramów.

Należy pamiętać, że przedstawiony wyżej sposób obliczania zapotrzebowania na płyny sprawdza się jedynie w przypadku, gdy nasza pociecha jest zdrowa.

dziecko mało pije

Ile płynów powinno wypijać dziecko chore?

Wiele stanów takich jak wymioty, biegunka, czy też gorączka powodują, że dziecko traci nadmierną ilość wody. Tym samym, sytuacje te wymagają uwzględnienia podczas obliczania dobowego zapotrzebowania na płyny według następujących zasad:

 • Biegunka lub wymioty u dziecka poniżej 2 roku życia – dodatkowe 50 do 100 mililitrów płynów po każdym epizodzie.
 • Biegunka lub wymioty u dziecka powyżej 2 roku życia – dodatkowe 100 do 200 mililitrów płynów po każdym epizodzie.
 • Gorączka – każdy stopień powyżej 37 stopni Celsjusza zwiększa o 20 procent zapotrzebowanie na płyny (dla przykładu 10-kilogramowe dziecko z gorączką 38 stopni Celsjusza powinno przyjąć 1400 mililitrów płynów).

Jakie są objawy odwodnienia u dziecka?

Jak już wspominaliśmy na wstępie, niedobory płynów prowadzą do groźnych zarówno dla zdrowia, jak i życia stanów odwodnienia. Wśród objawów możemy wymienić:

 • Zmiany w zachowaniu dziecka – dziecko może być apatyczne, senne lub rozdrażnione. W najcięższych przypadkach rodzic może mieć problem z obudzeniem swojej pociechy.
 • Suchość skóry oraz błon śluzowych – skóra dziecka odwodnionego przypomina skórę osoby starszej (charakterystyczny jest tak zwany stojący fałd skórny – skóra złapana pomiędzy dwa palce bardzo powoli wraca do swojego pierwotnego położenia).
 • Wzmożone pragnienie – dziecko wykazuje większą niż zwykle chęć picia. Objaw ten występuje częściej u dzieci starszych, u których mechanizm pragnienia jest już w pełni wykształcony.
 • Płacz bez łez – dziecko zachowuje się, jakby płakało, ale na jego twarzy brak jest śladów płynących łez.
 • Ubytek masy ciała – objaw ten jest bardzo przydatny, o ile pomiary wagi są prowadzone u dziecka regularnie. Co więcej, ubytek ten może być wykorzystany do oszacowania ilości płynów, które u malucha należy uzupełnić, szczególnie u najmłodszych dzieci.
 • Zapadnięte ciemiączka – objaw ten jest charakterystyczny dla odwodnionych niemowląt, u których bardzo ciężko jest zaobserwować inne symptomy niedoborów płynów.
 • Zapadnięte gałki oczne – objaw ten może być trudny do uchwycenia przez rodzica.
 • Zmniejszone wydalanie moczu – dziecko odwodnione będzie sikało bardzo rzadko lub wcale, a jego mocz będzie miał bardzo intensywny żółty kolor.

Oczywiście, aby mówić o odwodnieniu, u naszej pociechy nie muszą występować wszystkie spośród wymienionych wyżej objawów. Cześć z nich, zwłaszcza brak oddawania moczu, czy też problem z wybudzeniem dziecka występują jedynie u maluchów bardzo odwodnionych i są bezwzględnymi wskazaniami do ich pilnej hospitalizacji oraz rozpoczęcia nawadniania dożylnego.

U dziecka występują objawy odwodnienia – co robić?

Zaobserwowanie u dziecka jakichkolwiek objawów odwodnienia, zwłaszcza jeśli towarzyszą im wymioty, biegunka, czy też gorączka, są wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza, który po zbadaniu dziecka zaleci dalsze postępowanie. Jeśli ubytek płynów jest niewielki, terapia nawadniającą można prowadzić w domu z wykorzystaniem środków wyłącznie doustnych. Przypadki cięższe, a także każde odwodnienie u dziecka poniżej 6 miesiąca życia wymagają hospitalizacji i w zależności od sytuacji, nawadniania doustnego lub też dożylnego za pomocą kroplówek.

Podsumowując, odwodnienie jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu dziecka. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach da się mu skutecznie zapobiegać poprzez dbanie o odpowiednie ilości płynów przyjmowanych przez malucha, zwłaszcza w okresach choroby (dziecko ma gorączkę, czy też wymiotuje).

Bibliografia:
Pediatria – Wanda Kawalec

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.