Dziecko jako najlepsza inwestycja. Podliczamy koszty

Dzieci to największy skarb i dar, o którym marzy i które planuje niemal każda para. Niektórzy odkładają jednak w czasie swoje marzenia o powiększeniu rodziny, gdyż obawiają się, że ekonomicznie nie podołają jej utrzymaniu. Dziecko to bowiem nie tylko dar, ale przede wszystkim obowiązek, także ten finansowy. A każdy z nas pragnie przecież dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Często chcemy także zapewnić swojej pociesze te rzeczy, których my, jako dzieci, nie mieliśmy.

Nie ulega jednak wątpliwości, że dziecko to najlepsza inwestycja, zarówno ta emocjonalna, jak i ekonomiczna. W dodatku jest to inwestycja, która w przyszłości zwróci się nam z nawiązką.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka w Polsce?

Osoby poważnie myślące o powiększeniu rodziny doskonale zdają sobie sprawę z tego, że posiadanie dziecka jest kosztowne. Koszt jest tym większy, im dziecko starsze. Już dla noworodka musimy skompletować całą wyprawkę, urządzić pokoik czy kącik do spania, kupić wózek, zabawki itp. Pół biedy, kiedy mama chce oraz może karmić piersią, jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, do wydatków na dziecko dochodzi jeszcze zakup mleka modyfikowanego, które, nie oszukujmy się, tanie nie jest.

Starsze dziecko to kolejne zabawki, ubranka, buty, wydatki na żłobek, nianię oraz przedszkole. Później dochodzi do tego szkolna wyprawka, podręczniki, gadżety, które mają przecież wszystkie dzieci oraz szkolne wycieczki. Są także i studia, które pochłoną dużą część naszych oszczędności.

Prawdą jest więc, że aby zdecydować się na dziecko, trzeba mieć możliwości finansowe. Każdy rodzic chce bowiem dla swojego dziecka tego, co najlepsze, a to w większości wypadków oznacza wydatki.

dziecko najlepsza inwestycja

Ile kosztuje utrzymanie dziecka w naszym kraju?

Spójrzmy:

koszt wychowania jedynaka – ok. 190 tys. zł;
koszt utrzymania dwójki dzieci – ok. 322 tys. zł;
koszt utrzymania trójki dzieci – ok. 436 tys. zł;
jeśli dziecko pójdzie na studia – plus ok. 60 tys. zł na jedno dziecko.

Wiele osób z pewnością od razu chwyci się za głowę i powie „niemożliwe, aż tyle?!”. Niestety życie kosztuje, a koszty te są tym większe, im bardziej chcemy żyć na wyższym poziomie. Bezpośrednio przekłada się to także na koszt utrzymania dziecka. Jeśli bowiem zależy nam na dobrej przyszłości naszej pociechy, należy inwestować w jej edukację, hobby, sport, kulturę itp. A chyba żaden odpowiedzialny rodzic nie będzie szukał oszczędności na własnym dziecku. Prędzej zrezygnujemy bowiem z kupienia czegoś dla siebie.

Patrząc na te liczby, nie ma się jednak co dziwić niektórym rodzicom, którzy odkładają lub całkowicie rezygnują z posiadania dzieci. Najczęściej wynika to bowiem z ich obaw o to, czy podołają finansowo utrzymaniu dziecka. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które pracują dorywczo, mają niskie dochody i same ledwo wiążą koniec z końcem. Jeśli nie starcza im na utrzymanie siebie, jak za te same pieniądze mieliby utrzymać także dziecko?

Inwestycja w lepszą przyszłość całej rodziny

Na szczęście, niewielu z nas rezygnuje z posiadania dzieci tylko przez kwestie ekonomiczne. To, że dziś ciężko nam się wiedzie i nie mamy dużo pieniędzy, nie oznacza bowiem, że tak będzie zawsze. Dla wielu osób pojawienie się dziecka staje się bowiem swoistym motorem do działania, szukania lepszej i lepiej płatnej pracy, założenia własnej firmy czy poszukiwania nowych źródeł dochodu. W końcu, jako rodzice, stajemy się odpowiedzialny za tę małą, bezbronną istotę, której chcemy dać wszystko, co najlepsze. W tym wypadku dziecko okazuje się być nie tyle kosztem, co inwestycją – w lepszą przyszłość całej rodziny.

Dziecko – lepsza przyszłość nie tylko rodziny, ale i całego narodu

Nasze społeczeństwo charakteryzuje się jedną z najniższych dzietności w całej Europie. Według statystyk, na jedną kobietę w wieku rozrodczym w Polsce przypada 1,3 dziecka. W praktyce oznacza to więc, że zdecydowana większość polskich par i małżeństw posiada tylko jedno dziecko. Jest więc niezaprzeczalnym faktem, że jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. Obecnie, nasze składki służą do opłacania emerytur oraz rent naszych rodziców i dziadków. Jakie one natomiast są, lepiej nie mówić.
W przyszłości to my natomiast, z pieniędzy zarabianych przez nasze dzieci, będziemy otrzymywali swoje emerytury. Jeśli sytuacja się nie zmieni i w Polsce z roku na rok będzie rodziło się coraz mniej dzieci, negatywnie odbije się to więc na naszych emeryturach, które będą jeszcze niższe niż te pobierane aktualnie przez dzisiejszych emerytów. W tym wypadku posiadanie dzieci jest więc także inwestycją, nie tylko dla własnej rodziny, ale także dla całego narodu.

Dobrze wychowane dziecko to gwarancja spokojnej starości

Wychowanie dziecka to jednak nie tylko pieniądze, które inwestujemy w jego wykształcenie oraz rozwój osobisty. To także czas, który mu poświęcamy, wychowanie, jakie mu dajemy oraz wartości, które przekazujemy dziecku każdego dnia. Wszystko to razem wpływa na to, jakim człowiekiem będzie nasze dziecko w przyszłości.

Nie powinniśmy także zapominać o tym, że nie jesteśmy wiecznie młodzi i pełni sił. Pewnego dnia my także się zestarzejemy i być może nadejdzie taki moment, kiedy będziemy potrzebowali pomocy drugiej osoby. Taką ostoją na starość są najczęściej nasze dzieci. Im więc lepsze wychowanie i wykształcenie im zapewnimy, na tym większą (przynajmniej w teorii, bo w praktyce bywa z tym różnie) pomóc oraz wsparcie finansowe będziemy mogli liczyć w przyszłości. Myśląc o tym w takiej długiej perspektywie, od razu widać, że pieniądze przeznaczone na utrzymanie dzieci są najlepszą inwestycją w naszą przyszłość, jaką możemy ponieść.

Czy posiadanie dziecka to tylko pieniądze?

Nie zapominajmy także, że posiadanie dziecka, mimo tego, że sporo kosztuje, to  jest bezcenne. Dziecko to bowiem nie tylko koszt, ale przede wszystkim nasze dopełnienie, dar od Boga oraz naturalny etap w rozwoju emocjonalnym każdego człowieka. Czy więc warto, tylko z powodów ekonomicznych, rezygnować z radości oraz spełnienia, jakie daje wychowywanie własnego dziecka? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy z nas z osobna.

Pamiętajmy także, że mimo tego, że koszty utrzymania dziecka łatwo jest podliczyć, to jednak rozkładają się one w tak długim czasie, że każda odpowiedzialna osoba powinna poradzić sobie z tym wydatkiem. My, jako rodzice, nie jesteśmy bowiem sami na świecie, mamy rodzinę, przyjaciół oraz inne bliskie osoby, na które możemy liczyć w każdej sytuacji. Jest także i państwo, które z roku na rok coraz większą wagę przywiązuje do kwestii rodziny oraz stara się zapewnić jej jak najlepsze warunki bytowe. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że prorodzinna polityka w naszym kraju będzie kontynuowana oraz sukcesywnie rozwijana, po to właśnie, aby dziecko przestało być postrzegane jako koszt, a stało się inwestycją. W lepszą przyszłość naszą i naszych dzieci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.