Dziecko nie dostało się do przedszkola: co możesz zrobić?

Rodzic, którego dziecko nie dostało się do przedszkola, nie musi załamywać rąk. Może działać. Ma prawo odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej. Jak i kiedy to zrobić?

indeksJeśli dziecko nie dostało się do żłobka/przedszkola, a rodzic podejrzewa, że komisja rekrutacyjna błędnie naliczyła punkty lub po prostu chce dowiedzieć się, z jakim wynikiem zakończył rekrutację maluch, ma prawo poznać uzasadnienie decyzji komisji. Prawo do złożenia odwołania przysługuje również rodzicom dzieci, które nie zostały przyjęte do zerówki, mimo że zgodnie z ustawą, uczęszczanie do niej jest dzisiaj obowiązkowe.

Jak złożyć odwołanie?

Odwołanie od decyzji komisji można składać w terminie 7 dni od dnia opublikowania listy przyjętych i nieprzyjętych. Należy to zrobić na piśmie – osobiście składając pismo w przedszkolu/żłobku (zachowując dla siebie kopię wraz z pieczątką placówki) lub za pośrednictwem poczty (zachowując potwierdzenie nadania).

Kiedy spodziewać się odpowiedzi?

Komisja ma 5 dni na sporządzenie pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola/żłobka. Uzasadnienie sporządzone przez pracowników placówki powinno zawierać przyczyny odmowy przyjęcia, przede wszystkim najniższą liczbę punktów, od których dzieci były przyjmowane do przedszkola oraz informację, ile punktów uzyskało dziecko.

Po otrzymaniu decyzji

Po otrzymaniu na piśmie decyzji, rodzic ma siedem dni na złożenie odwołania od decyzji do dyrektora wybranego przedszkola. Jeśli to nie pomoże, teoretycznie każdy rodzic ma prawo złożyć skargę do sądu administracyjnego i rozpocząć ubieganie się o przyjęcie dziecka na drodze sądowej.

Rekrutacja dodatkowa

Oczywiście jeśli zdecydujemy się odwoływać od decyzji komisji, warto pilnować terminów rekrutacji dodatkowych i wziąć w nich udział, działając w ten sposób dwutorowo.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Koleczko Koleczko

  Pytanie, na ile takie odwolanie ma sens…
  ogolnie chory kraj: w którym nawet dzieci to problem

 2. anka anka

  My właśnie piszemy odwołanie

  mam nadzieję, ze to coś da

 3. Ula Ula

  Nasza córka startowała w drugiej rekrutacji i również się nie dostala. Jesteśmy rodziną wielodzietna i nie sądzę by zdobyła za mało punktów. To co się dzieje w naszym kraju to żenada jakas…..

Polecane tematy