Dziecko chce wspinać się po drzewach. Pozwolić mu na to?

Jako rodzice niekiedy wspominamy czasy, gdy byliśmy dziećmi. Przypominamy sobie nasze szalone, dziecięce zabawy. Skakanie po kałużach, bieganie od rana do wieczora, wspinanie się po drzewach…

Myślimy o tym z uśmiechem, zastanawiając się, dlaczego nasi rodzice pozwalali nam na to. Teraz, gdy mamy własne pociechy i widzimy, że chwytają za gałąź, by się na nią wspiąć, wpadamy w panikę. A co jeśli dziecko spadnie? Jeśli obetrze sobie kolano? A może źle upadnie i sobie coś złamie? Martwimy się o bezpieczeństwo swoich dzieci i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jednakże, jak się zachować, gdy
dziecko chce wejść na drzewo? Ten artykuł nie jest odpowiedzią na to pytanie, bowiem to od Ciebie rodzicu zależy, jaką decyzję podejmiesz.

Jednakże zebrane informacje być może pomogą Ci rozwiać ten dylemat i łatwiej będzie Ci rozstrzygnąć, jak się zachować, gdy Twoja pociecha zacznie się wspinać.

Dziecko zrobi sobie krzywdę… Co na to naukowcy?

Nie tylko rodzice zastanawiają się nad bezpieczeństwem niektórych dziecięcych zabaw, ale także naukowcy. W 2016 r. grupa specjalistów z University of Phoenix postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście wspinanie się na drzewa jest bardzo ryzykowną zabawą dla naszych pociech. Aby to ustalić przeprowadzili wywiady z 1600 rodzicami, którzy pozwolili swoim dzieciom chodzić po drzewach.

Naukowcy pytali o to, czy i jakich urazów doznały ich latorośle pod wpływem tych zabaw. Z badań wynika, że najczęstszym zranieniem było zdarcie skóry. Zaledwie 2 procent rodziców podało, iż dziecko doznało złamania kości, a u jeszcze mniejszej liczby wystąpiło wstrząśnienie mózgu. To pokazuje, że nie takie skakanie po drzewach straszne, jak je postrzegamy.

Dziecko wchodzi na drzewo… Czy są korzyści?

Naturalnym jest, że planując zabawę dziecku, zastanawiamy się, jaki ona może mieć na wpływ. Szczególnie istotne wydaje się to we współczesnych czasach. W dobie Internetu i telewizji, staramy się, by nasze dzieci kreatywnie spędzały czas. Zbyt długie nasiąkanie wirtualnym światem może mieć negatywny wpływ na nas – w pełni ukształtowany jednostki – a co dopiero na nasze pociechy, które
dopiero poznają świat.

Pewnie większość byłaby zgodna ze stwierdzeniem, iż lepiej aby dziecko spędzało czas w ciepłe dni aktywnie na świeżym powietrzu, zamiast od najmłodszych lat patrzeć się w ekran. Jakie więc znaczenie dla rozwoju najmłodszych ma wchodzenie na drzewa?

Nie będzie dużym zaskoczeniem, iż wspinanie się na drzewa jest korzystne dla sprawności ruchowej dziecka. Najmłodsi w ten sposób ćwiczą swoją koordynację, bowiem nie jest tak łatwym zadaniem chodzić po kolejnych gałęziach i się na nich utrzymać. Ponadto ta zabawa stanowi solidną dawkę ruchu. Wejście na drzewo, utrzymanie się na nim, zejście… Wymaga to od dzieci wysiłku.

Maluchy potrzebują do rozwoju aktywności fizycznej, a chodzenie po drzewach częściowo ją stanowi.

Co ważne, nasze pociechy, chodząc po drzewach, ćwiczą też koncentrację oraz uważność. Ta rozrywka wymaga od dzieci dużego skupienia. Muszą one uważnie stąpać, brnąc coraz wyżej, aby nie upaść. Latorośle zwracają uwagę na to, czy czują się bezpiecznie, czy dana wysokość jest dla nich odpowiednia, a kiedy lepiej by było, żeby przestały. Muszą kontrolować otaczającą ich rzeczywistość, tak
by nie zrobić sobie krzywdy, np. stając na zbyt cienkiej gałęzi.

Chodzenie po drzewach jest rozwijające dla najmłodszych

Może być jednym z czynników, które ukształtują umiejętności koncentracji.

W życiu nie zawsze jest łatwo. To, jakie decyzje podejmiemy ma wpływ na osiągane rezultaty. Jako dorośli potrafimy ocenić, co jest zbyt ryzykownym posunięciem, a jakie działania nie powinny wyrządzić nam krzywdy. Jednak musieliśmy się tego nauczyć. Nasze pociechy też muszą posiąść tą umiejętność.

Chodzenie po drzewach pozwala na rozwój zdolności do oceny ryzyka. Maluchy, wspinając się na gałęzie, mają nie lada zadanie. Muszą one z każdym krokiem podejmować decyzję. Czy tutaj dam radę wejść? Czy nie spadnę? Czy dam radę zejść? Czy gałąź nie pęknie?

Takie pytania stoją przed najmłodszymi. Nawet jeśli przy pierwszej wspinaczce nie będzie dla nich łatwa ocena ryzyka i będziemy musieli pomóc dziecku zejść z drzewa, to z czasem nabierze wprawy i będzie przychodzić mu to bez wysiłku. Z kolei nadmierne chronienie dziecka przed takimi zabawami może powodować, że w przyszłości będzie miało trudności ze stwierdzeniem, co jest dla nich bezpieczne, a co nie.

Dzieci lubią czuć się w czymś dobre! Chciałyby czymś imponować kolegom, móc się pochwalić i uzyskać aprobatę. Ma to wpływ na ich poczucie własnej wartości. Jedną z wielu rzeczy, które będzie umiała nasza pociecha, może być wspinaczka na drzewo. Czy jako rodzice nie będziecie dumni, widząc szczęśliwe dziecko, tryskające energią, chwalące się przyjaciołom swoją umiejętnością?

Bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju malucha jest budowanie prawidłowego poczucia jego wartości. To, co wpoimy w najmłodszych latach ma odbicie w późniejszym życiu. Warto więc pozwolić dziecku na próbowanie nowych rzeczy (w tym chodzenia po drzewach), by znalazło coś, w czym jest dobre i co sprawia jemu przyjemność.

Słowo na koniec… Pozwolić, czy nie pozwolić?

Chodzenie po drzewach ma pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych. Wiadomym jest także, że rodzi liczne obawy rodziców, jednakże, jak widać, większość takich zabaw nie kończy się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu dziecka. Podejdźmy więc odpowiedzialnie do tej kwestii. Może zamiast zabraniać dziecku wspinaczki na gałęzie, obserwujmy uważnie jego kroki. Sprawi to, iż w sytuacji zagrożenia, będziemy mogli zareagować. Warto jednak dać naszym pociechom nieco swobody i frajdy…

W końcu my też lata temu w ten sposób się bawiliśmy!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.