Dziecko boli ucho? Włóż czosnek do ucha. Tak zalecają. Czy to dobra metoda?

Twoje dziecko narzeka na ból ucha? Włóż mu do ucha czosnek – radzą zwolennicy naturalnych metod leczenia! Brzmi niedorzecznie, niepoważnie, a może niebezpiecznie? Kto w ogóle wpadł na pomysł, by wkładać czosnek do ucha? A może to skuteczna metoda, którą warto wypróbować?

Czosnek do ucha zamiast antybiotyku?

Nie od dzisiaj wiadomo, że czosnek to jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków. Wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, a do tego szybko i skutecznie uśmierza ból.

Niektórzy wierzą, że czosnek włożony do ucha zmniejsza obrzęk, gorączkę, szybko koi. Wielu rodziców podkreśla, że szybkie zaaplikowanie czosnku do ucha pozwala zapobiec wielu powikłaniom. Panuje przekonanie, że w ten sposób można uniknąć antybiotyku.

czosnek do ucha

Jak zastosować tę metodę?

Metoda leczenia bólu ucha przy pomocy czosnku jest bardzo prosta.

Wystarczy obrać i umyć niewielki ząbek czosnku, owinąć go w kawałek gazy i włożyć do ucha, jednak uważając, by nie zrobić tego zbyt głęboko. Trzeba włożyć do ucha na tyle duży kawałek, żeby nie wpadł do środka ucha, co może być niebezpieczne i skończyć się wizytą u lekarza. Zwolennicy tej metody twierdzą, że ryzyko przy prawidłowym stosowaniu jest niewielkie.

Czosnek w uchu powinien znajdować się przez kilka godzin, optymalnie na noc. W trakcie snu i tak wypadnie z ucha.

Niestety źle zaaplikowany może być niebezpieczny, może wniknąć zbyt głęboko (jeśli jest to za mały kawałek), być trudny w usunięciu, a nawet uszkodzić słuch.

Kiedy stosować czosnek do ucha?

 • gdy ucho dopiero zaczyna boleć,
 • w przypadku nawracających infekcji ucha i bólu głowy,
 • w przypadku wystarczająco dużych dzieci, które nie wepchną sobie czosnku głębiej do ucha i wytrzymają z czymś w uchu,
 • metoda ta jest na tyle kontrowersyjna i może być trudna w aplikacji u dziecka, że warto dobrze przemyśleć, czy warto ją wypróbować,
 • zwolennicy tej metody przekonują, że jest bardzo skuteczna,
 • przeciwnicy przekonują, że za żadne skarby nie wolno wkładać dziecku nic do uszu.

Przed wypróbowaniem tego domowego sposobu na ból ucha warto skonsultować się z lekarzem. Można również wypróbować znacznie bezpieczniejsze metody, o których poniżej.

Może zamiast czosnku do ucha…

W przypadku bardzo małych dzieci warto wypróbować inną metodę, która pozwoli skorzystać z zalet czosnku. Wystarczy rozgnieść kilka ząbków czosnku i postawić na noc obok łóżka dziecka. Maluch będzie wdychał woń domowego antybiotyku, co może skutecznie wzmocnić i skrócić czas choroby.

Można również rozgnieść czosnek i wysmarować dziecku sokiem z czosnku wewnętrzną część ucha. To znacznie bezpieczniejsza metoda niż wkładanie dziecku do ucha  kawałka czosnku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Władysława Władysława

  Mozna zrobic oklad na ucho tak czosnkiem jak cebula ale do ucha nie wolno nic wkladac

 2. Kasia Kasia

  Może nie tyle sam czosnek, ale sok z niego wymieszany z odrobiną oliwy – u nas niezawodny sposób na ból ucha

 3. Iwona Iwona

  U mnie nie pomogło.

 4. Justyna Justyna

  Wg mojej mamy rozgrzana sól przyłożona do ucha pomaga… Oczywiście na samym początku bólu. Ciężko mi stwierdzić, czy nam rzeczywiście pomagało. A czy sok z czosnku nie jest drażniący???

 5. Dominika Dominika

  Czosnek działa bakteriobójczo. Jeszcze nie stosowałam ale wierzę w tą metodę. Ostatnio dopadł mnie ból ucha, czosnku niestety nie miałam ale użyłam wody utlenionej i na drugi dzień ból ustąpił.

Polecane tematy