Masz dziecko? Będziesz żyć dłużej

Istnieje sprawiedliwość na tym świecie. Dowodem na to są prezentowane w tym wpisie wyniki badań naukowców mówiące o tym, że osoby mające dzieci żyją dłużej. Innymi słowy trud włożony w opiekę nad dziećmi, wychowanie, nocne wstawanie, stres i lęk o bezpieczeństwo zostaje doceniony przez samą Matkę Naturę.

Badania przeprowadzili tym razem nie amerykańscy a szwedzcy naukowcy. Opublikowali wyniki w czasopiśmie „Journal of Epidemiology & Community Health”.

Naukowcy zauważyli, że kobiety będące matkami żyją średnio o 1,5 roku dłużej od bezdzietnych rówieśniczek. W przypadku mężczyzn różnica jest większa i wynosi 2 lata.

Naukowcy analizowali dane osób urodzonych między 1911 a 1925 rokiem. Obliczono ryzyko zgonu dla każdej z 725 tysięcy kobiet i każdego z 705 tysięcy mężczyzny w każdym roku, uwzględniając fakt posiadania chociaż jednego dziecka lub bezdzietność. Okazało się, że wpływ rodzicielstwa był szczególnie duży u osób starszych, wymagających opieki. Co równie istotne, płeć dziecka nie miała związku z ryzykiem zgonu, podobnie jak to, czy rodzice pozostają w związku małżeńskim, czy też nie.

Naukowcy są zdania, że posiadanie dzieci ma związek z większym wsparciem społecznym, możliwością korzystania z pomocy, gdy starsza osoba podupada na zdrowiu. Ponadto korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, bo wiąże się ze świadomością posiadania obok siebie bliskiej osoby, na której można polegać.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy