Dzieci urodzone w maju

Mówi się, że maj to najpiękniejszy okres w roku, miesiąc zakochanych, czas sprzyjający zmianom w życiu, aktywności sportowej, wyjazdom. Zazwyczaj pogoda dopisuje, przyroda budzi się do życia, kwiaty intensywnie pachną, a samopoczucie staje się zdecydowanie lepsze.

Przyroda

W maju kwitnie wiele kwiatów: konwalie, piwonie, czerwone maki, niezapominajki, czeremcha, odmiany lilaków, irga, złotokap, jaśmin i tawuła. W ogródkach przydomowych pojawiają się kolorowe tulipany i narcyzy. Na drzewach parkowych pięknie prezentują się kwiaty klonu i kasztanowca.

Łąki na początku są żółte (gdy kwitnie mniszek lekarski), potem różowe, by znowu zmienić się w żółte (gdy kwitną jaskry). Ponadto krajobraz łąk urozmaicają kolorowe motyle, zwłaszcza paź królowej i rusałka admirał. Wieczorami zaczynają loty chrabąszcze.

Urodzeni w maju za patrona mają konwalię, kaczeńca lub margaretkę.

Dzieci z maja bardziej szczęśliwe?

Prof. Richard Wiseman postanowił zbadać, jaki związek istnieje między miesiącem urodzenia a stopniem odczuwanego szczęścia. Udało mu się ustalić, że dzieci, które przychodzą na świat w maju i na początku lata są statystycznie bardziej pogodred clover, Trifolium pratensene niż te, które rodzą się pod koniec jesieni i zimą.

Eksperyment przeprowadzono w Edinburgh International Science Festival z udziałem 40.000 osób. Okazało się, że najbardziej szczęśliwym miesiącem na poród jest maj, a najmniej „optymistycznym” październik. Profesor Wiseman jest zdania, że powodem może być większy optymizm rodziców, pogodniejsze nastawienie do trudów pierwszych tygodni z małym dzieckiem, które przypadają na wczesne ciepłe miesiące w roku niż na miesiące zimowe.

Osoby urodzone w ciepłych miesiącach mają zwykle bardziej optymistyczne podejście do życia, uważają się za szczęśliwsze, co ma przełożenie na zwiększenie szansy na osiągnięcie sukcesu w różnych obszarach życia.

Bardziej chorowite?

W Anglii przez długi czas uważano, że majowe dzieci są chorowite i słabe. Uzasadniano to w następujący sposób: ciąża, w której rozwijało się dziecko trwała przez zimę, najgorszy okres w roku. Natomiast jej rozwiązanie następowało na przednówek, uważany za równie trudny dla społeczeństw agrarnych. W tym okresie kończyły się zapasy, a pożywienia nie było wystarczająco dużo, by młoda mama mogła się zdrowo odżywiać i karmić swoje dziecko.
Rzecz jasna dzisiaj generalnie tego problemu nie ma…Dlatego przesąd ten traci na znaczeniu.

Większe ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane

Ostatnie badania (Queen Mary i University of Oxford) wskazują, że dzieci urodzone w maju mogą być bardziej narażone na wystąpienie stwardnienia rozsianego niż niemowlaki, które rodzą się w innych miesiącach. Wszystko z powodu niskiej ilości witaminy D (dzieci urodzone w maju miały średnio o 20% mniej witaminy D niż te urodzone w listopadzie) oraz podwyższonej ilości auto-reaktywnych komórek T. Poprzednie badania wykazały silny związek między ilością witaminy D a ryzykiem wystąpienia stwardnienia rozsianego.
Inne wyniki badań sugerują, że dzieci urodzone w maju są bardziej narażone na zachorowanie na choroby Alzheimera, schizofrenię oraz astmę.

Mniejsze szanse na pieniądze?

Według badań przeprowadzonych przez Office for National Statistics, dzieci urodzone w maju mają mniejsze szansę na zawrotne kariery oraz duże zarobki niż dzieci urodzone przykładowo w styczniu. Bardziej sprawdzają się w „typowych” zawodach, w których nie obraca się wielką gotówką i nie podejmuje dużego ryzyka.
Wiele osób uważa jednak wyniki tych badań za absurdalne. A Wy co sądzicie?

Mniejsza szansa na karierę sportową?

Urodzenie w maju mają mieć mniejszą szansę na karierę w sporcie, zwłaszcza w piłce nożnej. David Beckham ma być chlubnym wyjątkiem.

Co mówią gwiazdy?

Dzieci urodzone w maju pozostają pod wpływem planety Wenus oraz znaku Byk, a po 21 maja Bliźniąt. To dlatego uznawane są z jednej strony za uparte, a z drugiej za stabilne pod względem wyrażania własnych sądów oraz emocji, którymi obdarzają najbliższe im osoby. O bykach mówi się, że obdarzone są doskonałą intuicją, silną wolą oraz potężnymi pokładami zdrowego rozsądku. Wyróżniają się również rozmownością oraz lojalnością (zwłaszcza w przypadku zachowania w tajemnicy powierzonego sekretu). Bliźnięta z kolei uważane są za otwarte, lojalne, wrażliwe i ruchliwe. W działaniu się kierują rozsądkiem oraz są otwarte na zmiany, dlatego z łatwością zmieniają zawód oraz pracę.

Według astrologów, osoby urodzone w maju najlepiej odnajdują się w zawodach związanych z nieruchomościami, bankowością, sztuką, informatyką. Mogą również wybrać drogę dziennikarstwa i szczególnie pokochać pracę w radiu, prasie oraz telewizji.

Jak wspomóc rozwój dzieci urodzonych w maju? Znawcy czytania gwiazd sugerują, by wspierać maluchy, aby łamały rutynę i próbowały wykonywać znane sobie czynności inaczej, szukając kreatywnych rozwiązań. Dzieci z maja uwielbiają rutynę, co może skutkować wpadnięciem w groźne koleiny schematów. Uczenie się czegoś nowego, powinno rozpocząć się od otwarcia umysłu na nowe działania.

Kamień na maj

Symbolem maja jest szmaragd, piękny zielony minerał, który dedykowany jest zwłaszcza młodym pannom urodzonym w maju. Po raz pierwszy wydobyty w Egipcie symbolizuj odrodzenie. Dzisiaj szmaragdy wydobywa się głównie w  Brazylii, Kolumbii i Zambii. To właśnie ze szmaragdem powinny otrzymać pierścionek kobiety urodzone w maju planujące ślub. Taki wybór ma przynieść im szczęście i symbolizować powodzenie oraz długą młodość.

Jeśli jesteśmy przy temacie zaręczyn i ślubów, najgorszym czasem na ślub w opinii przesądnych osób jest właśnie maj, który kojarzy się z komuniami. W języku angielskim funkcjonuje nawet powiedzenie: marry in the month of May, and you’ll surely rue the day (jeśli weźmiesz ślub w maju, pożałujesz tego). W wersji polskiej „w maju ślub, szybki grób”.

Sławne osoby urodzone w maju

Maj to miesiąc narodzin wielu sławnych osób: David Beckham, Tony Blair i Jonny Wilkinson, Adele, Enrique Iglesias, Colin Farell, Stanisław Witkiewicz (malarz, artysta), Ewa Minge (projektantka mody), Grażyna Trela (aktorka), Hanna Lis (dziennikarka).

Imiona zainspirowane majem

Bezpośrednio do maja odnoszą się imiona Majka, a pośrednio Lilka.

Przysłowia na maj

 1. Chłodny maj, dobry urodzaj.
 2. Ciepły kwiecień, mokry maj – będzie zboże jako gaj.
 3. Częste w maju grzmoty rozpraszają chłopom zgryzoty.
 4. Deszcz majowy, chleb gotowy.
 5. Kiedy mokry maj, będzie żyto jako gaj.
 6. Dużo chrabąszczy w maju, proso będzie niby w gaju.
 7. Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju.
 8. Gdy maj jest przy pogodzie, nie bywają siana w szkodzie.
 9. Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie.
 10. Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi.
 11. Grzmot w maju sprzyja urodzaju.
 12. Jeśli w maju grzmot, rośnie wszystko w lot.
 13. Kiedy lipa w maju kwitnie, to w ulach miód zawiśnie.
 14. Na pierwszego maja szron obiecuje dobry plon.
 15. Pierwszego maja deszcz, nieurodzaju wieszcz.

Najważniejsze święta w maju

3 maja – Święto Konstytucji 3 maja, jak również: Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (katolickie), Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy (ONZ), Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii, 8 maja – Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, 12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, 15 Maja – Międzynarodowy Dzień Rodziny, 25 maja – Dzień Mleka, 26 Maja – Dzień Matki, 30 maja – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. matylda matylda

  Lubię takie zestawienia :) Fajnie :) Choć moje dzieci są z lipca i września :) Czekam na kolejne artykuły.

 2. ona ona

  Maj to najlepszy miesiąc na wszystko :))) Ja tryskam optymizmem i wszystko mi się chce :)JUUUPI :)))

 3. bela bela

  Od dziś moje ulubione powiedzenie: „Częste w maju grzmoty rozpraszają chłopom zgryzoty.”

 4. monika06 monika06

  a ja czekam na czerwiec……