Dzieci potrzebują 10 razy więcej niż zalecana dawka witaminy D

Badacze Uniwersytetu w Bejrucie w Libanie odkryli, że dzieci i młodzież potrzebują znacznie więcej witaminy D niż się im zaleca, udowodnili, że dawka do 2000IU dziennie jest nie tylko bezpieczna, ale również pożądana dla zachowania zdrowia i prawidłowego rozwoju, to dziesięciokrotnie więcej niż zalecany poziom suplementacji witaminy D w diecie dziecka.

witamina D

Badanie przeprowadzono na grupie 340 dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Jedna trzecia otrzymywała placebo, jedna trzecia zalecaną 200IU dawkę witaminy D3 (tygodniowa dawka 1400 IU), pozostała jedna trzecia 2000 IU dziennie, czyli tygodniową dawkę 14 000IU.

Po roku suplementacji poziom witaminy D wzrósł nieznacznie w grupie placebo, w drugiej wzrósł do 16 ng/ml u dziewcząt i 20 ng/ml u chłopców – co udowodniło, że nadal znajdował się poniżej 30 ng/ml – czyli poniżej wartości, która jest pożądana dla poprawy ogólnego stanu zdrowia i zapobieganie chorobom. W trzeciej grupie udało się uzyskać odpowiedni poziom witaminy D – przy suplementacji 10 krotnie wyższą dawką witaminy D niż zalecana.

Naukowcy wskazują, że dzieci są permanentnie narażone na niedobory witaminy D, zwłaszcza te, które nie wystarczająco dużo czasu przebywają na zewnątrz i nie mają możliwości korzystać z dobrego działania promieni słonecznych, umożliwiających produkcję witaminy D.

„Wysoka liczba osób mających niedobory witaminy D to problem globalny, dotyczący osób w każdym wieku. Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania witaminy D są nieprzekonujące, należy je zmodyfikować tak, by wśród dzieci nie dochodziło do groźnych w skutkach niedoborów” – podsumowują naukowcy.

źródło

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy