Dzieci i młodzież mogą wychodzić tylko z osobą dorosłą

Dzisiaj premier wraz z ministrem zdrowia ogłosili listę nowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Mają one pomóc uporać się z zagrożeniem i zmniejszyć liczbę zachorowań. Jeden z zakazów dotyczy samodzielnego wychodzenia dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Dzieci mają znajdować się pod opieką rodzica lub innej osoby dorosłej, z którą mieszkają.

Spacery tak, ale krótkie

Na konferencji prasowej mogliśmy usłyszeć, że spacery nie są zakazane, ale minister apelował o zdrowy rozsądek. Żeby wyjścia z domu traktować inaczej niż dotychczas. Możliwe jest szybkie przewietrzenie najlepiej niedaleko domu i oczywiście z dala od ludzi.

Przez najbliższe dwa tygodnie zamknięte będą parki, bulwary oraz plaże. Wprowadzono zakaz przebywania na terenach zielonych aż do odwołania. Nie są wskazane biegi, czy jazda na rowerze. Z użytku zostały wyłączone rowery miejskie.

Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą przebywać poza domem tylko pod opieką osoby dorosłej.  Osoby dorosłe mogą wychodzić w celu zrobienia zakupów oraz dojazdu do pracy. Dodatkowo wprowadzono obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych w sklepach, a także limity osób przebywających w sklepach. W godzinach od 10 do 12 w sklepach i punktach usługowych będą mogli przebywać tylko seniorzy, w pozostałych godzinach wszyscy.

 

Kontrole policyjne

Nowe obostrzenia wiążą się z planem nakładania kar finansowych. Musimy się liczyć z tym, że patrole policyjne będą mogły legitymować osoby przebywające poza domem, na przykład sprawdzając, czy dwie osoby, które idą razem, mieszkają w tym samym miejscu.

Będą nakładane mandaty za łamanie zakazów zgromadzeń i przebywania w niedozwolonych miejscach.

Więcej na ten temat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Mirosława Mirosława

  Bardzo dobra. Trochę za późno ale lepiej późno niż wcale. Mają wolne od szkoły to siedzieć w domu zgodnie z wytycznymi A nie szwędać tak jak to robili w ostatnim czasie.

 2. Ela Ela

  Moje dzieci nawet już nie pytają kiedy pójdziemy na spacerek…

 3. Monika Monika

  Bardzo dobra decyzja.

 4. Monika Monika

  Dobra decyzja. Przynajmniej młodzież nie będzie spotykać się w grupach co ma miejsce teraz bo kto weźmie mamę albo tatę na spotkanie z kolegami?

 5. Aneta Aneta

  Taka decyzja powinna być podjęta 2-3 tygodnie temu. Aczkolwiek w sobotę widziałam w parku linowym rodziców z dziećmi

 6. Sylwia Sylwia

  Bardzo dobrze

 7. Alicja Alicja

  Bardzo dobra

 8. Ania Ania

  Pomysł dobry tylko w jaki sposob bedzie egzekwowany? W jaki sposob bedzie karane nie stosowanie się? W jaki sposob bedzie sprawdzane czy dwie osoby mieszkaja razem skoro nawet malzonkowie moga miec rozne nazwiska i adresy zameldowania?

 9. Anna Anna

  A gdzie zakaz wychodzenia dla osób starszych? Wszyscy się tych dzieci uczepili a starsi latają bo w domu nie mogą usiedzieć! To już jest wkurzające. Cały czas słychać że dzieci mają zakaz wychodzenia, a starzy ludzie dalej mogą sobie latać po mieście?

 10. Ilona Ilona

  Bardzo dobra decyzja, myślę, że na chwilę obecną jedyna rozsądna. Większość dzieci i młodzieży nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie mogą wnieść ze spotkań grupowych do własnego domu.

 11. Klaudia Klaudia

  Zła decyzja. Co innego zająć się młodzieżą, która mimo zakazów się spotyka…ale co z młodzieżą, która do tej pory wychodziła na spacery z psem, lub ogarniała zakupy dla rodziców? Teraz za każdym razem mają ciągnąć ze sobą kogoś starszego?

 12. Anna Anna

  Nie podoba mi się ten pomysł. Kto wyjdzie z psem jak będą siedziała w pracy? Może babcia przyjedzie tramwajem z drugiego końca miasta?
  Rozumiem, że chodzi o nieszwendanie się, ale 5 minut z psem jeszcze nikomu nie zaszkodziło…

 13. Aleksandra Aleksandra

  Po co w ogóle dzieci mają wychodzić ? Od prawie trzech tygodni siedzę z dziećmi w domu i żyjemy … mąż musi wyjść czasami , to robi zakupy na tydzień …ot co…. im szybciej zrozumiemy, że społeczna izolacja niweczy rozprzestrzenianie się wirusa – tym szybciej wyjdziemy z domów . Włosi i Hiszpanie popełnili wiele błędów m.in nie stosowali się do zakazów i teraz tylko trumny wywożą , a w szpitalach brak miejsc dla wszystkich chorych …

 14. Julia Julia

  Dzień dobry ,
  Czy jest możliwość żeby osoba poniżej 16.00 roku życia w godzinach zakazu ,wyszła z osobą pełnoletnią, nie koniecznie opiekunem prawnym np. z babcią ?

Zobacz również