Dzieci doświadczające przemocy są jak żółnierze – najnowsze wyniki badań

U dzieci doświadczających przemocy fizycznej lub psychicznej  obserwuje się takie same zmiany w falach mózgowych jak u żołnierzy walczących na wojnie: ustalili badacze z University College London. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Current Biology.

sg18-202358Przemoc w rodzinie ma duży wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Po raz pierwszy zbadano tę zależność na podstawie obrazowania mózgu. Badania udowodniły, że narażenie dzieci na skutki gniewu i agresji dorosłych mogą stanowić podstawę neurobiologicznego czynnika ryzyka, zwiększając ich podatność na późniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym, przede wszystkim lęk i depresję. 

Mimo że przemoc nie uszkadza mózgu, bo organizm szybko przystosowuje się do niekorzystnych warunków środowiskowych, to na jej skutek zwiększa się podatność na stres i jego konsekwencje.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.