Dziadkowie nie chcą opiekować się wnukami. Mają do tego prawo?

Większość z nas oczekując przyjścia swojego dziecka na świat, sądzi, że nasi rodzice chętnie podejmą się opieki nad wnukiem. Ich pomoc wydaje się nam oczywista, zwłaszcza, że wielu dziadków wprost nie może się doczekać wnuków i wręcz namawia nas, abyśmy jak najszybciej postarali się o dzieci. Rzeczywistość nie zawsze jest jednak różowa i często tuż po narodzinach potomka okazuje się jednak, że nasi rodzice wcale nie kwapią się do opieki nad maleństwem. Wielu z nas oburza ten fakt, bo jak to? Nie mogli się doczekać wnuczka lub wnusi, a teraz nie chcą pomagać?

Czy mamy prawo żądać od naszych rodziców pomocy w opiece nad dzieckiem, czy też może nie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Udział dziadków w opiece nad dzieckiem – prawo czy obowiązek?

Kluczem do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule jest wybór. Każdy człowiek ma prawo wyboru oraz decydowania o sobie oraz swoim życiu. Taki prawo mamy my i mają je także nasi rodzice.

Po pierwsze, decydując się na posiadanie potomstwa, musimy mieć świadomość, że to my jesteśmy rodzicami i to na nas, w konsekwencji, ciąży podstawowy obowiązek opieki nad dzieckiem. Decydując się na posiadanie dzieci, nie powinniśmy więc bazować na zapewnieniach członków naszej rodziny, że chętnie pomogą nam przyszłości w zajmowaniu się dzieckiem. Wielu rodziców niestety popełnia ten błąd i wszystkie swoje plany ustala pod kątem zapewnień innych osób. Często jednak okazuje się, że zupełnie inaczej pojmujemy pomoc w opiece nad dzieckiem my, a inaczej widzą ją nasi rodzice.

Rodzice kontra dziadkowie – dwa różne punkty widzenia

Dla nas często oznacza to bowiem, że w każdej chwili, kiedy tylko będziemy tego potrzebowali, nasza mama lub tato będą gotowi do przejęcia obowiązków związanych z dzieckiem. Dla naszych rodziców z kolei taka opieka może dotyczyć jedynie okazjonalnego zajmowania się dzieckiem, np. przez godzinę czy dwie tygodniowo. W swoich planach często nie bierzemy także po uwagę, że nasi rodzice mają swoje życie oraz swoje sprawy i w danym momencie mogą zwyczajnie nie mieć możliwości, a nawet chęci, zajmowania się naszym dzieckiem. I mają do tego pełne prawo! Podobnie, jak w przyszłości my także będziemy mieli prawo, a nie obowiązek by zajmować się swoimi wnukami.

Nie ukrywajmy bowiem, nasi rodzice wychowali już nas oraz nasze rodzeństwo i zwyczajnie mogą nie mieć już ani siły, ani ochoty, by regularnie zajmować się także swoimi wnukami. Tym bardziej jeśli jeszcze pracują zawodowo i po całym dniu w pracy są zbyt zmęczeni, aby po godzinach dodatkowo pełnić funkcję niani. Natomiast dziadkowie będący już na zasłużonej emeryturze często mają własne hobby, spotykają się z przyjaciółmi, wyjeżdżają itp. Nie powinniśmy więc żądać, aby dla nas zrezygnowali oni ze swojego życia oraz planów!

babcia z wnuczką

Chcesz wiedzieć czy babcia zajmie się wnukiem? Zapytaj ją o to!

Dlatego, jeśli chcemy mieć jasną sytuację i zależy nam na poznaniu opinii naszych rodziców w kwestii opieki nad dzieckiem, warto jest odpowiednio wcześniej porozmawiać z nimi na ten temat. Dzięki temu poznamy ich możliwości oraz będziemy wiedzieli, jakiej pomocy możemy od nich oczekiwać w przyszłości. Nie należy więc z góry brać za pewne, że babcia na pewno chętnie zajmie się naszym dzieckiem, tylko szczerze porozmawiać z nią o swoich oczekiwaniach i potrzebach.

Jeśli natomiast w trakcie rozmowy okaże się, że owszem, nasi rodzice nie mogą doczekać się wnuków, ale nie bardzo mają ochotę się nimi regularnie zajmować, będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki i pomyśleć np. o zatrudnieniu opiekunki czy wysłaniu dziecka do żłobka. Jeśli odpowiedź rodziców jest odmowna nie należy się także oburzać, złościć czy obrażać, gdyż zajmowanie się wnukami nie powinno być dla dziadków obowiązkiem, a przyjemnością. Nie powinniśmy także na nich zbytnio naciskać, a jedynie spokojnie przyjąć do wiadomości decyzję mamy oraz taty. Warto sobie bowiem uświadomić, że dziecko to nasz obowiązek i to my przede wszystkim powinniśmy się nim zajmować.

Nie chce zajmować się wnukami? To „zła babcia”!

Wiele osób oburza się, słysząc, ze babcia nie chce opiekować się wnukami. Takie zachowanie najczęściej wynika z błędnego przekonania, że pomoc przy dziecku to jeden z obowiązków kochającej babci. Jeśli odmawia, oznacza to więc, że nie kocha ani nas, ani swoich wnuków. Osoby o podobnych poglądach zapominają jednak, że rola babci nie oznacza wcale regularnej opieki nad wnukami. Owszem, jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak było. Nasze babcie i prababcie najczęściej zajmowały się bowiem domem i w konsekwencji miały znacznie więcej czasu dla rodziny niż nasze mamy, które teraz często same pracują.

Czasy się jednak zmieniają i zamiast narzekać, należy przede wszystkim iść do przodu. Pamiętajmy bowiem, że dziadkowie to nie jedyne osoby, które są w stanie dobrze zająć się dzieckiem, a ich odmowa w tym zakresie wcale nie musi utrudniać naszego życia. Jeśli chcemy więc szybko wrócić do pracy, czy wyjść załatwić ważne sprawy, zawsze mamy możliwość zatrudnienia niani do opieki nad dzieckiem lub wysłania go do żłobka. Odmowa dziadków w kwestii opieki nad dzieckiem wcale więc nas nie ogranicza i nie oznacza sytuacji bez wyjścia!

dziadkowie z wnukami

Druga strona medalu, czyli kilka słów o dziadkach, którzy odmawiają

Tak, jak w większości przypadków, podobnie kwestia opieki nad dziećmi ze strony dziadków ma swoją drugą stronę. Z jednej bowiem strony, dziadkowie mają pełne prawo decydowania o swoim życiu, ale z drugiej, często okazuje się, że oni sami korzystali z pomocy w naszym wychowaniu od swoich rodziców. Wielu z nas z pewnością pamięta bowiem, ile czasu spędzało ze swoimi dziadkami. To właśnie dzięki ich ofiarności i wsparciu nasi rodzice mogli pracować, zajmować się domem oraz mieli więcej czasu dla siebie. Dlaczego więc teraz mieliby odmawiać takiej samej pomocy nam, swoim dzieciom?

Nasi rodzice odmawiając nam pomocy w wychowaniu dzieci, często nie zdają sobie także sprawy, że za kilka lub kilkanaście lat oni sami mogą potrzebować naszej opieki i wsparcia. Nikt z nas nie jest bowiem wiecznie młody, a starość przychodzi znacznie szybciej niż się tego spodziewamy. Co wtedy? Czy my także powinniśmy odmówić im pomocy, albo tak wychować nasze dzieci by nie kwapiły się do zajmowania dziadkami w przyszłości? To raczej pytanie retoryczne, gdyż chyba nikt z nas świadomie nie pozbawiłby swoich rodziców, czyli osób, które nas wychowały, pomocy w potrzebie. Jednak głębiej zastanawiając się nad tym argumentem, można lepiej zrozumieć rozgoryczenie i przykre słowa, jakie pod adresem swoich rodziców kierują niektóre mamy.

Jeśli podobna sytuacja dotyczy nas samych, warto jest więc uświadomić to rodzicom. Być może wtedy okaże się, że pod wpływem rozsądnych argumentów jednak wyrażą oni chęć aktywnego uczestnictwa w wychowaniu swoich wnuków. Pamiętajmy jednak, że aby taka opieka była dobra dla obu stron, powinna być ona wykonywana z przyjemnością i z sercem. Dlatego, jeśli dziadkowie nie chcą tego robić i żadne argumenty tego nie zmieniają, raczej nie należy ich na siłę zmuszać. Wymuszona pomoc, „bo tak trzeba”, nie będzie bowiem dobra dla nikogo z nas.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kinga Kinga

  W sumie nie wiem jak to możliwe :) U mnie z miłą chęcią zajmują i bawia się z wnuczkami

 2. Ewelina Ewelina

  Szczerze i maja racje odchowali swoje dzieci…należy im się spokój wiadomo w krajnych przypadkach mogą pomóc…

  • Urszula Urszula

   A co jeśli się chce pójść do pracy i nie ma funduszy na nianie bo nie każdego stać, a ma się prace np na 2 zmiany gdzie przedszkole jest czynne od 7-16?

   • Joanna Joanna

    ale to jest problem dziadków?

    • Paulina Paulina

     Każdy ma prawo żyć jak chce…dziadkowie chcą aktywnie uczestniczyć (w sensie codzienna opieka) ? To ok. Ale nie ma prawa tego wymagać od kogoś. Ciebie wychowali, nie muszą też wychowywać Twoich dzieci.

 3. Elżbieta Elżbieta

  Mi się najbardziej podoba jak przed ludźmi się zgrywa jacy wspaniali dziadkowie i ile to czasu nie spędzają z wnukami a w realu to co innego

  • Natalia Natalia

   O tak znam taka, po osiedlu rozpowiada że jak to ona pomaga a w rzeczywistości jak została na weekend z dziećmi i miała do pomocy córke i męża to darła się na dzieci… A jak koleżanka wróciła po weekendzie to nie mogła dojść do ładu z młodszą…

 4. Joanna Joanna

  Dziadkowie mają prawo do własnego życia. Zająć się wnukiem raz na jakiś czas – ok, ale żeby być z nim non stop? Sama bym tak nie chciała. Zresztą w dzisiejszych czasach sporo ludzi 60+ pracuje zawodowo, i komu jak komu, ale im należy się możliwość posiadania wolnego czasu, bez obowiązków. Oni swoje dzieci już odchowali.

 5. Aleksandra Aleksandra

  Nie obarczamy naszymi dziećmi ani mamy, ani teściowej. Mama męża mieszka blisko nas i udziela się tyle, ile sama chce, do moich rodziców mamy prawie 200km.

 6. Anna Anna

  Bardzo mądry artykuł – dziadkowie co najwyżej mogą z dobrego serca, a nie muszą, poza tym od wychowywania jesteśmy głównie my a nie dziadkowie, tym bardziej jak rodzice żyją i oboje zdrowi, bo wiadomo że w życiu to różnie bywa Są też różni dziadkowie i różne babcie

 7. Natalia Natalia

  Uważam że nie powinniśmy wymagać pomocy. Moja mama która nie pracuje często zostaje z dziećmi moimi jak i kiedyś brata bo teraz są większe, bo ja poproszę i przede wszystkim chce, ale moja teściowa np nie bo pracuje a w weekend nawet nie miałabym serca jej zostawić bo pada na twarz po całym tygodniu pracy.

 8. Marta Marta

  Nie mają obowiązku, mogą jeśli chcą, ale szczerze to głupio by mi było stale o to prosić, to są nasze dzieci, nie dziadków, oni już swoje odchowali, a teraz mają prawo cieszyć się spokojem na emeryturze.

 9. Krystyna Krystyna

  Chcą- super! Ale to ZADEN ich obowiazek. I wymagac niczego od nich nie wolno. Ani jeczec ze nie pomagaja. Moze im sie nie che ( maja prawo), moze maja inne zajecia ( maja prawo) moze nie maja siły ( tez tak byc moze) Nie lubie tej presji ze dziadkowie „powinni” Guzik powinni. MOGĄ. Jak maja chec.

 10. Patrycja Patrycja

  Ja mieszkam z dziadkami i nie stety jestem uzależniona od dziecka bo fakt jest taki ze jak chce gdzies wyjsc to oni zawsze nie mają czasu zostać z moim synem i musze prosic się męża by wziął dzien wolny z pracy bym mogla załatwić swoje sprawy rzeczywstosc jest przykra gdy jest rodzina dziakowie a nie mozna na nich liczyć ..

  • kgffb kgffb

   też mam tak samo,nawet do sklepu jak z mężem chce jechać,to po co razem,do przedszkola nie ma komu zaprowadzić i jestem uzależniona,a mieszkamy z teściami

 11. K K

  Szczerze to ja się dziwię właśnie tym dziadka którzy są młodzi i nawet na chwilę nie zajmą się wnukami, czy to takie straszne 2godziny pobawić się pomalować poczytać, ja z natury jestem taka że chętnie pomogę jeśli ktoś potrzebuje pomocy więc wydawało mi się że to jest naturalne

 12. Margo Margo

  Kochani wszystko zalezy od ludzi od wiezi uczuc no i czasu.Ja jestem zakochana w swojej wnusi i nieba moge uchylic ale logicznie patrzac to samo zycie pisze scenariusz nie zawsze sie da pomoc.Madre dzieci umieja zrozumiec.Czekam z utesknieniem na narodziny wnuka za kilka tygodni i wiem ze szalenstwo znow zawita do naszej rodziny.

Zobacz również