Dywan do pokoju dziecka – jaki wybrać i czy w ogóle jest konieczny?

W wielu domach odchodzi się od dywanów – bo zbierają kurz, bo są siedliskiem roztoczy, bo nie sprawdzają się w mieszkaniu, w którym mieszka alergik. Z drugiej strony jednak o ile w salonie nie musi być dywanu, o tyle w pokoju dziecka ten element wystroju spełnia bardzo ważną funkcję: chroni przed skutkami upadków, sprawia, że maluchowi jest cieplej, daje dodatkowy efekt przytulności. Poza tym na rynku jest wiele dywanów, które ułatwiają zabawę – można je wykorzystywać jako swego rodzaju matę do zabawy, świetnie chronią przed poślizgnięciem, pozwalają na swobodną zabawę bez kapci. Z tego powodu zanim zrezygnujemy z dywanu, warto to dobrze przemyśleć.

Jaki dywan do pokoju dziecka?

Ważniejszy od wzoru czy wielkości dywanu jest materiał, z jakiego dywan został wykonany.

dywan 1

Co jako rodzice mamy do wyboru?

  • dywan wełniany – wełna jest bardzo cenionym materiałem wykorzystywanym do produkcji dywanów od wieków. Jest bowiem trwała (odporniejsza na ogień od wyrobów syntetycznych), gwarantuje odpowiednią sprężystość,  doskonałą izolację akustyczną i termiczną. Bez trudu można utrzymać ją w czystości, jest łatwa w czyszczeniu. Niestety jest również silnym alergenem, dlatego nie sprawdza się tam, gdzie ryzyko alergii jest wyższe (szacuje się, że obecnie co drugie dziecko jest alergikiem).
  • dywan akrylowy – alternatywą dla dywanu wełnianego jest dywan akrylowy, który swoimi cechami świetnie naśladuje wełnę, jest bardzo trwały i odporny na zabrudzenia, a do tego tańszy. Dużą zaletą akrylu jest fakt, że łatwo się go czyści, włókna w przeciwieństwie do wełny nie sprzyjają rozwojowi grzybów i drobnoustrojów.
  • dywan bawełniany – rzadziej występuje na rynku. Jego zaletą jest odporność na plamy i blaknięcie. Jest równie dobrym wyborem co dywan akrylowy, bo świetnie sprawdza się w pokoju alergika. Niestety dywany bawełniane są dość cienkie – nie wyglądają tak ładnie jak dywany  innego rodzaju i szybko się mechacą. Można je wybrać do pokoju niemowlaka – z myślą o dość wczesnej ich wymianie.
  • dywan poliestrowy – świetnie sprawdza się w pokoju małego dziecka, nie jest źródłem alergenów, szybko się czyści. ie wchłania wilgoci i można go prać. Niestety nie jest już tak odporny na wgniecenia i dość szybko się wyciera.

Jaki dywan dla alergika?

dywan 2

Do pokoju alergika rodzice zazwyczaj nie wybierają dywanu lub decydują się na specjalny produkt – z krótkim włosiem, gęsto tkany, z termo-utwardzonego, podwójnie splecionego włókna akrylowego. Taki dywan jest przede wszystkim wygodny w użytkowaniu, łatwy w czyszczeniu i dostępny w niezliczonej liczbie ciekawych wzorów.

dywan 3

Duże czy małe?

W pokoju dziecka można zaplanować mały dywan przed łóżeczkiem lub w centralnej części, jednak gdy dziecko zacznie biegać, istnieje ryzyko, że się na nim poślizgnie.

Dlatego sporym zainteresowaniem cieszą się duże dywany i wykładziny obejmujące większą część podłogi ;ub jej całość. Można je nabyć w wielu kolorach i wzorach odpowiadających zainteresowaniom dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Roma Roma

    Jakiej firmy jest ten dywan z drogą i rondem?

  2. Umika Umika

    Postawiłabym raczej na mały dywan i z krótkim włosiem. Do tego warto pamiętać o filtrach do odkurzacza, które dobrze pochłaniają kurz. Sama zakupiłam takie w REKLAMA. Zdecydowałam się na HEPA, które uważane są za najlepsze, bo też nie przepuszczają zebranego kurzu. Warto więc rozważyć to, zwłaszcza jeśli dywan będzie w pokoju dziecięcym.