Rozwój dziecka

Dwunasty miesiąc życia dziecka

 • Po pierwszym wypowiedzianym słowie, nie spodziewaj się jednak znaczącego postępu. Twoje dziecko najprawdopodobniej będzie umiało wypowiedzieć jedynie następne 6-7 słów w przeciągu kilku następnych miesięcy.
 • Maluch staje się coraz bardziej niezależny – pomaga Ci w ubieraniu (wyciągając ręce do góry, gdy ściągasz mu sweter). Może również sam próbować się rozebrać, rozpinając zamek, czy ściągając buty.
 • 12 miesiąc to również czas, kiedy dziecko zaczyna się bać. Niepokój może paradoksalnie wywoływać rzecz, na którą wcześniej maluch nie zwracał uwagi czy nawet ją lubił – pies, kot, suszarka, odkurzacz, itd.

Dwunasty miesiąc – koordynacja ręka-oko

Dziecko potrafi bardzo precyzyjnie wskazać, o co mu chodzi, pokazując na przedmiot, który je interesuje. Trudno je przekonać do zamiennika, gdy maluch dokładnie wie, czego chce i tego właśnie domaga się głośno i stanowczo.

W tym miesiącu następuje również inna zmiana. Dziecko dużo częściej niż bezmyślnie wkładając przedmioty do buzi, stara się badać je dłońmi. „Smakuje” zabawki zdecydowanie rzadziej.

Umiejętności w posługiwaniu się dłońmi dziecko chce wykorzystać również podczas posiłków, kiedy stara się jeść samodzielnie. Niektóre maluchy upierają się przy samodzielnym jedzeniu. Podczas takich posiłków tylko niewielka zawartość łyżki trafia wprost do buzi.

Dziecko często interesuje się malowaniem. Jeśli pokażesz mu kartkę i papier, będzie się starało Ciebie naśladować. Zazwyczaj jednak nie umie tak docisnąć kredką, by na kartce papieru powstało jakiekolwiek dzieło. Zdarza się mu podrzeć kredką papier lub w ogóle nie trafić na nią.

Rozwój społeczny

Jednoroczne maluchy bywają pewne siebie. Lubią być w centrum zainteresowania i zwracać uwagę osób, które przebywają w ich otoczeniu.

W tym okresie dziecko ma również wyraźny temperament oraz poczucie humoru. Uwielbia wspólnie spędzany czas, zwłaszcza to, kiedy się gilgoczecie oraz rozśmieszacie nawzajem.

Dziecko lubi współpracować (na przykład podczas ubierania się). Wie, jak sprawić Ci przyjemność i często korzysta z tej wiedzy.

Jak wspierać rozwój dziecka w dwunastym miesiącu życia?

Dziecko nie zna granic. Uwielbia się wspinać. Wszystko jest dobre – krzesełka, schody, drabiny. Nie warto ograniczać tej aktywności. Należy jednak dbać o to, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Nie przestawaj dziecku opowiadać różnych historii oraz śpiewać. Staraj się modulować głosem. Szybko zauważysz, że kiedy śpiewasz po cichu, maluch jest najbardziej zainteresowany.

Maluch zdradza coraz większe zainteresowanie zwierzątkami (przeczytaj artykuł na ten temat). Może wskazywać na nie w książeczkach oraz na spacerze. Bawcie się poprzez naśladowanie wydawanych przez nie dźwięków. Maluch, któremu się powtarza, że kotek robi „miau miau”, a piesek „hau hau”, będzie wołał w ten sposób zwierzaki, gdy je tylko zobaczy.

Twoją rolą jest stawianie granic. Im bardziej będziesz konsekwentna wraz z partnerem, tym dziecko szybciej je zaakceptuje. Każdy maluch w tym wieku powinien dokładnie wiedzieć, co oznacza „nie”.

Dużo radości może sprawiać dziecku zabawa z piłką. Turlajcie ją, kopcie i rzucajcie. Do tego celu możecie wykorzystać również nadmuchany balon.

Jak się bawić z rocznym dzieckiem? Przeczytasz tu i tu.

 

Opracowane na podstawie:
„Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Majka23 Majka23

  To niewiarygodne jak szybko minal ten rok i jak wiele sie zmienia w wygladzie dziecka przez pierwsze 12 miesiecy. taka kruszyna a potem tyle potrafi :D super i z drugiej strony troche zal, ze tak szybko sie wsztsko zmienia…

 2. mama jedynaka mama jedynaka

  Za da tygodnie mamy roczek. Podpowiecie – dacie jakieś przepisy na torciki? Chce zrobić sama, w miarę prosty przepis poproszę dla roczniaka, żeby maluch mógł zjeść też i żeby smakował przedszkolakom – bedzie sporo gości tak w wieku 4-5 lat

 3. oli oli

  dziewczyny, czy to możliwe, że już czuję ruchy dziecka?

  • Zuzii Zuzii

   Tak!!! Możliwe! Szczególnie, jak Cię walnie w głowe;P