Rozwój dziecka

Dwunasty miesiąc życia dziecka

12 miesiąc życia dzieckaWiększość dzieci w okolicy pierwszego roku chodzi za rękę. Tylko nieliczne są w stanie to robić w pełni samodzielnie. Na tym etapie można zauważyć również zwiększenie się zasobu słów. Pierwsze tworzone przez niemowlę wyrazy z perspektywy dorosłego mają dość zaskakujące znaczenie, na przykład dla większości maluchów „hau hau” to każde czworonożne zwierzę… Wszystko to sprawia, że już dobrze rozumiane przez najbliższych niemowlę, nagle zaczyna zaskakiwać, także swoich rodziców. Często wiąże się to z wieloma nieporozumieniami. Jak wygląda dwunasty miesiąc życia dziecka?

Wygląd – dwunasty miesiąc życia dziecka

Dwunasty miesiąc życia dziecka

 

Waga dziecka potroiła się, a wzrost zwiększył się o około 50 %.  Niemowlę w niczym już nie przypomina dziecka, które przynieśliście do domu ze szpitala.

Kości na czaszce są już na ostatnim etapie zrastania. Ciemiączko tylne już zarosło, a przedniego też już nie ma lub  jest nieznaczne (w pełni powinno zarosnąć do końca 18 miesiąca życia).

Twarz dziecka przypomina pod wieloma względami twarz dorosłego – maluch ma sporo włosków oraz zęby, które sprawiają, że szczęka wygląda na bardziej rozwiniętą. Maluch już aktywnie przeżuwa, co stymuluje mięśnie do dalszego rozwoju.

Dziecko większość dnia spędza w pozycji stojącej lub siedzącej. Najczęściej jest dumne ze swoich osiągnięć, zwłaszcza wtedy, gdy wyprostowane  kroczy po pokoju, a czasami nawet zaczyna uciekać, chichocząc przy tym radośnie.

Dwunasty miesiąc życia dziecka. Motoryka

Jedne dziecko swoje pierwsze urodziny spędzi na dwóch nogach, samodzielnie się poruszając, inne z tą umiejętnością będzie musiało jeszcze trochę poczekać. Na początku podczas pierwszych kroków maluch stawia stopy na zewnątrz, z czasem zmienia ich położenie i układa je prosto, co umożliwia jeszcze szybsze i sprawniejsze poruszanie. Dziecko nie podnosi już stóp wysoko, trzyma je dość blisko podłoża.

Maluch nie ma większego problemu ze zmianą pozycji z siedzącej na stojącą. Jest w stanie to zrobić bez Twojej pomocy.

Dziecko czasami wspomaga się raczkowaniem. Umiejętność czworakowania zaniknie dopiero w pełni po kilku miesiącach, a zastąpi je w pełni chodzenie na dwóch nóżkach.

Co Cię może zaskoczyć?

  • Dziecko zaczyna się uczyć, wykorzystując wyobraźnię. Miej więcej teraz przechodzi do myślenia symbolicznego, w ten sposób potrafi w głowie zamienić patyczek w łyżkę, którą będzie próbowało jeść, czy listek w jego zabawie będzie udawać kapelusz. To w zasadniczy sposób poszerza perspektywy malucha i pozwala aktywnie się rozwijać.
  • Dziecko posługuje się holofrazami, czyli konstrukcjami, w których słowo oznacza całe zdanie, na przykład mówiąc „mama”, dziecko może mówić „mama jest w pokoju” lub robiąc „hauhau”, maluch będzie pytał, „gdzie jest piesek”.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. Majka23 Majka23

  To niewiarygodne jak szybko minal ten rok i jak wiele sie zmienia w wygladzie dziecka przez pierwsze 12 miesiecy. taka kruszyna a potem tyle potrafi :D super i z drugiej strony troche zal, ze tak szybko sie wsztsko zmienia…

 2. mama jedynaka mama jedynaka

  Za da tygodnie mamy roczek. Podpowiecie – dacie jakieś przepisy na torciki? Chce zrobić sama, w miarę prosty przepis poproszę dla roczniaka, żeby maluch mógł zjeść też i żeby smakował przedszkolakom – bedzie sporo gości tak w wieku 4-5 lat

 3. oli oli

  dziewczyny, czy to możliwe, że już czuję ruchy dziecka?

  • Zuzii Zuzii

   Tak!!! Możliwe! Szczególnie, jak Cię walnie w głowe;P