Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu

Do przedszkola coraz częściej trafiają nie tylko dzieci trzyletnie, ale już dwuletnie. W pewnym stopniu wiąże się to z przyjętą w 2009 roku przez Sejm RP ustawą o obniżeniu wieku rozpoczynania nauki przez dzieci. Z drugiej strony wynika z potrzeb samych rodziców oraz z ograniczonej liczby żłobków. Wprowadzone zmiany ustawodawcze nie pozostają bez echa. Wywołują wiele kontrowersji, polemik i protestów.

Książka „Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć” doskonale wypełnia pustkę na rynku wydawniczym, omawiając kompleksowo problem dwulatka w placówce wychowania przedszkolnego. Została tak skonstruowana, że stanowi pomoc zarówno rodzicom jak i nauczycielkom w przedszkolu.

dwulatki iProfesor Edyta Gruszczyk-Kolczyńska i Ewa Zielińska na ponad 300 stronach tłumaczą, na czym tak naprawdę powinno polegać przygotowanie do przedszkola, dlaczego tak istotna jest współpraca rodziców z pedagogami w placówkach przedszkolnych i skąd biorą się podstawowe problemy na pierwszych etapach adaptacji. Uczciwie odpowiadają też na inne pytanie: kiedy zmobilizować wszystkie siły, by przetrwać trudny okres przystosowania się dziecka do życia przedszkolnego, a kiedy lepiej odstąpić od dalszego posyłania malucha do przedszkola.

Jest to pozycja, która nie ucieka od odpowiedzi na trudne pytania, starannie wyjaśnia wiele wątpliwości oraz instruuje w bezpośrednich przykładach, co można zrobić, by dziecko lepiej przygotować do przedszkola. I choć nie wszystkie rozdziały zawarte w książce będą równie potrzebne rodzicom, bo wiele jest kierowanych bezpośrednio do kadry pracującej w placówkach przedszkolnych, to jeśli czytelnikom naprawdę zależy na dobrym przygotowaniu dziecka do edukacji, warto sięgnąć po tę propozycję.  Szczególnie jeśli do przedszkola posyłane jest pierwsze dziecko w rodzinie oraz wtedy, kiedy rodzice nie mają wiedzy dotyczącej realnych wymagań stawianych przez dzieckiem. Dzięki tej książce można uniknąć wielu stresujących wątpliwości i ze spokojem oraz systematycznie przygotować dziecko do kolejnego etapu w życiu. W tym miejscu należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że starania te należy rozpocząć na kilka miesięcy przed posłaniem malucha do przedszkola. Kilka tygodni, według autorów, może nie wystarczyć…

Dziękujemy Centrum Edukacyjnemu Bliżej Przedszkola za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki Podręcznik metodyczny „Dwulatki i trzylatki w przedszkolu w domu. Jak świadomie je wychować i uczyć” oraz pakietu pomocy dydaktycznych – zabawek edukacyjnych: książka  metodyczna przeznaczona dla nauczyciela, pakiety dla każdego dziecka z jego grupy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. olka k. olka k.

    Posyłam dziecko we wrzesniu, syn będzie miał ponad dwa lata i się boję, czy nie będzie za malutki, czy mu krzywdy nie zrobią, czy się nie zrazi…