Dwie rzeczy, o których rzadko wiedzą mamy po cięciu cesarskim. A to ważne!

Prawie co druga ciąża w Polsce kończy się cięciem cesarskim. W przeciągu ostatnich 15 lat liczba cięć podwoiła się. Niestety świadomość dotyczące konsekwencji cesarki u kobiet nie zwiększyła się, jest ciągle niewystarczająca.  Nie dlatego, że same się tematem nie interesujemy, ale dlatego, że wiele ważnych informacji nie jest ogólnodostępnych, a lekarze często z braku czasu nas o nich nie informują. Oto dwie ważne informacje o cesarce, o których wiele przyszłych mam nie wie. A powinno!

Terapia blizny po cięciu cesarskim/Rehabilitacja blizny po cesarce

Wszyscy wiemy, że po cięciu cesarskim pozostaje blizna. Większość koncentruje się jednak na aspekcie estetycznym, czyli na tym, co widać na skórze, zapominając o tym, że blizna po cesarce to bardziej złożony problem, dotykający głębokich warstw pod widocznym naskórkiem. Podczas cesarki przecinane są bowiem wszystkie warstwy powłok brzusznych. Zabieg, mimo powszechności przeprowadzania, jest poważny.

Nawet po prawidłowym procesie gojenia (tkanki miękkie goją się 4-6 tygodni, a remodelacja blizny trwa 2 lata), skóra znajdująca się w obszarze blizny nie przypomina zdrowej tkanki, zarówno pod kątem budowy, jak i funkcji. To niesie wiele konsekwencji.

 • pół roku po cięciu można odczuwać ból w okolicy blizny. Jest to jak najbardziej normalny objaw,
 • może pojawić się nadmierna wrażliwość tkanek w okolicy blizny – może być tak nasilona, że dyskomfort powoduje noszenie określonego rodzaju bielizny,
 • zaburzenia czucia – brak czucia lub zmniejszone czucie pod blizną lub nad nią,
 • reakcja na zmianę pogody – blizna może dawać o sobie znać przy zmianach pogody, przyczyną jest napięcie w tkankach miękkich,
 • bolesne miesiączkowanie – napięcie w podbrzuszu i zrosty mogą prowadzić do bolesnego miesiączkowania,
 • problemy z blizną mogą się pojawiać nawet kilka lat po cięciu cesarskim (np. bóle kręgosłupa). Wtedy najczęściej bólu i dyskomfortu nie kojarzymy z wykonanym przed laty zabiegiem.

Często jest tak, że na zewnątrz blizna wygląda bez zarzutu, jednak pod powierzchnią skóry tworzą się zrosty i sklejenia powięzi. Powstające stany zapalne mogą mieć wpływ nawet na otrzewną, struktury kostne i wiązadła kręgosłupa. Głębokie zrosty mogą dokuczać latami, imitując choroby macicy, pęcherza, czy jelit.

By uniknąć negatywnych skutków cięcia cesarskiego, można przeprowadzić terapię blizny, innymi słowy rehabilitację blizny (zapytaj o skierowanie swojego ginekologa!). Zabiegi pod okiem fizjoterapeuty można planować po około 4-5 tygodniach od porodu. Dobra wiadomość jest taka, że można pracować nad blizną również u kobiet, które są kilka lat po cięciu. Jest to szczególnie wskazane, jeśli planowana jest kolejna ciąża. Praca nad blizną pozwala przynieść wiele korzyści i uniknąć przykrych konsekwencji. Blizna może bowiem powodować plamienia między miesiączkami, bóle w podbrzuszu i problemy z zajściem w ciążę.

cięcie cesarskie

Ubytek w bliźnie/rozejście w bliźnie/ objaw Niche

Podczas cesarskiego cięcia dochodzi do rozcięcia powłok brzusznych i macicy. Macica jest silnie rozciągnięta i dobrze ukrwiona, lekarz musi po wydobyciu dziecka i łożyska, szybko ją zaszyć. Podczas połogu dochodzi do szybkiego kurczenia macicy, po kilku tygodniach powstaje zrost i blizna na macicy.

Zazwyczaj proces ten przebiega bez komplikacji. Czasami jednak powstaje krwiak w ranie, wdaje się zakażenie, czy dochodzi do niedokrwienia ściany macicy. W konsekwencji powstaje ubytek w ścianie macicy (objaw Niche), co niestety może powodować wiele problemów. Ubytek w bliźnie po cięciu cesarskim występuje aż u 10% kobiet rodzących przez cięcie cesarskie.

Mając na uwadze powyższe ryzyko, każda kobieta po cięciu cesarskim powinna mieć wykonane badanie USG sondą dopochwową, by ewentualną nieprawidłowość wykryć. Niestety u wielu kobiet nie wykonuje się tego badania (np. dlatego, że w gabinecie nie ma potrzebnej aparatury). Stan młodej mamy sprawdza się podczas klasycznego badania ginekologicznego i wywiadu, a to za mało, by stwierdzić problemy z blizną.

Jak rozpoznać, że może doszło do Ciebie do rozejścia blizny?

Należy zwrócić uwagę na poniższe objawy, które mogą występować pojedynczo lub wszystkie naraz:

 • bóle podbrzusza,
 • nieprawidłowe krwawienia między miesiączkami,
 • problemy z zajściem w ciążę (wtórna niepłodność),
 • bolesność w oddawaniu moczu.

Powyższe objawy najczęściej występują, gdy kobieta zaczyna miesiączkować po porodzie. Objawy te z biegiem lat nasilają się. Pogłębiają je wahania hormonalne oraz mięśniaki pochwy czy endometrioza.

Objaw Niche wymaga zabiegu operacyjnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Sylwia Sylwia

  Jestem po czterech cieciach cesarskich i jedyne co mi się dzieje to że jak gwałtownie nieraz się poderwe to mam wrażenie jakby mi coś się w środku rozerwalo. Chwila nie miłego bólu:( A minęło od ostatniego cięcia pięć i pół roku!

 2. Joanna Joanna

  Do tej pory pamiętam jak miesiąc po cesarce moja prababcia wyjechała mi z tekstem :” co Ty taka skrzywiona?!”

 3. Anna Anna

  Ja też chodziłam jakbym szukała grzybów w lesie zgarbiona i obolala. Przy drugiej cesarza było trochę lepiej. Może dlatego, że wiedziałam czego się spodziewać. No i te zrosty…….. niestety wiele komplikują

 4. Aga Aga

  A ja cesarke wspominam super i w życiu nie zdecydowałabym się na poród naturalny. 24 godziny leżenia, ale nie było tak źle. Super położna nie pomagała mi przy pierwszym wstawaniu, tylko pokazała mi jak to zrobić. Pomimo blokady w głowie od razu się wyprostowałam, bo wiedziałam, że tak trzeba. Przed wstaniem dostałam Ketonal. Później przez 5 dni na noc na życzenie zastrzyk z Ketonalu,a cały dzień wielkie tabletki Paracetamolu ile tylko chciałam, a zgłaszałam się po nie, jak tylko cokolwiek poczułam. Chodziłam ile się dało, tempem żółwia, tak asekuracyjnie, ale chodziłam jak najwięcej i co najważniejsze prosto. Żadnego bólu nie poczułam. Po 5 dniach przestałam brać przeciwbólowe leki. Wiadomo z ćwiczeniami musiałam poczekać itp, ale jakby mnie cokolwiek bolało to bym miała traumę, a tak to nie mam :-)

 5. Mama Mama

  Ja po 5h od cesarki usiadłam a po 7h poszłam z pielęgniarka na mały spacer. Wszystkie przeciwbólowe leki odstawiłam po 24h od operacji :-)

 6. Mama Mama

  Miałam trzy cesarki.Pierwszą w 2010r (z powodu braku postępu porodu).Wspominam ją super.. Wszyscy się dziwili ze na drugi dzień siedziałam i chodziłam o dziwo nie jak staruszka.Druga cesarska w 2012(powód ułożenie poprzeczne),operacja trwała dłużej,miałam problemy z wypprostowanie się.Trzecia cesarska w 2015r(odrazu zostałam wpisana na llistę ccm),Wspominam jaką najgorszą.Cesarska trwała przeszło godzinę i płakałam przy powstawaniu.