Dwa dni wolne na dziecko do podziału na godziny

Od stycznia 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy, według której dwa dni wolne od pracy, z których dotychczas mogli korzystać rodzice „w nagłych sytuacjach”, będą mogły być dzielone na godziny. Oznacza to, że mama lub tata będą mogli nawet 16 razy opuścić pracę godzinę wcześniej lub dzielić przysługujące im 16 godzin zgodnie z potrzebami.

Dotychczasowe dwa dni wolne „na dziecko” do lat 14 równają się 16 godzinom. Wraz z nastaniem 2016 roku został przeniesiony akcent z dni na godziny.

dwa dni wolne na dziecko

To dobra zmiana, bo od tej pory, od stycznia 2016 roku rodzic będzie mógł zwolnić się z  pracy 2-3 godziny wcześniej, bez potrzeby opuszczania całego dnia w pracy. W ten sposób będzie można udać się na zebranie w szkole, uczestniczyć w przedstawieniach, czy odwieźć dziecko do lekarza.

Nowa możliwość dzielenia dwóch dni wolnych pozwoli na lepsze wykorzystywanie rodzicielskich praw i najprawdopodobniej sprawi, że więcej rodziców będzie korzystało z „dwóch dni na dziecko” (art 188. kodeksu pracy).

Zobacz – wszystkie zmiany, które czekają rodziców w 2016 roku.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy