Duszności w ciąży – jak sobie z nimi radzić? I kiedy udać się do lekarza

Łagodne duszności w ciąży to objaw fizjologiczny, związany ze zmianami zachodzącymi w ciele. Zwiększona ilość progesteronu wpływa bezpośrednio na ośrodki w mózgu odpowiadające za oddychanie, a powiększająca się macica odbiera miejsce płucom.Tuż przed porodem, kiedy główka dziecka schodzi do kanału rodnego możesz czuć wyraźną ulgę wynikającą z łatwiejszego oddychania – to ważny sygnał zbliżającego się porodu.

Potrzeba dostarczania większej ilości powietrza, a tym samym tlenu w ciąży jest jak najbardziej zrozumiała. Dlatego większości ciężarnym zdarza się oddychać jak lokomotywa… Dyszenie, ciężkie oddychanie często występuje w trakcie zmęczenia i zwiększonej aktywności fizycznej. Niekiedy są jednak sygnałem ostrzegawczym.

Kiedy pojawia się problem? W którym momencie duszności w ciąży powinny zmotywować do wizyty u lekarza?

Duszności w ciąży to norma?

W ciąży trudniej się oddycha. Jest to objaw jak najbardziej fizjologiczny. W II trymestrze do mózgu wysyłana jest informacja za pośrednictwem zwiększonej ilości progesteronu, by zwiększyć częstotliwość oddychania. Wszystko po to, by uzyskać więcej tlenu dla rozwijającego się płodu. Z czasem wraz z rozwojem płodu macica na tyle powiększa swój rozmiar, że „rozpycha się w brzuchu i ponad nim” i odbiera miejsce wcześniej zajmowane przez inne narządy.

Zobacz, jak wygląda ten proces na animacji.

Pod koniec ciąży, gdy główka dziecka wstępuje do kanału rodnego przyszła mama odczuwa wyraźną ulgę. Oddycha się jej lżej. Duszności i zadyszki w ciąży znikają.

duszności w ciąży

Kiedy duszności w ciąży są niepokojącym objawem?

Czasami duszności w ciąży są wyjątkowo kłopotliwe. Przestaje to być objaw fizjologiczny, ale zaczyna przybierać formę symptomu mocno niepokojącego, w znaczący sposób utrudniającego codzienne funkcjonowanie.

Wtedy należy sprawdzić, czy duszności nie są związane z innymi problemami, takimi jak: niedokrwistość i wysokie ciśnienie w ciąży.

Problemem jest również astma. U 30% przyszłych mam objawy choroby w ciąży się pogarszają, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia groźnych ataków i powikłań z nimi związanych. Z tego powodu tak istotne jest, by poinformować lekarza o swojej chorobie i nadzorować sytuację.

Duszności w ciąży mogą być związane z chorobami układu oddechowego o przebiegu ostrym, na przykład pojawić się w przebiegu grypy. Niestety w okresie ciąży istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań takich jak zapalenie płuc.

Duszności pogłębiają się również latem, kiedy temperatura rośnie i brakuje powietrza nie tylko przyszłym mamom…Wtedy warto ograniczyć aktywność i dużo odpoczywać.

Jak sobie radzić z dusznościami w ciąży?

Choć ciąża to nie choroba, to na tyle zmienia ona ciało kobiety, że wymusza podjęcie pewnych decyzji.

Po pierwsze zwolnienie. Duszności pojawiają się zazwyczaj w trakcie wchodzenia po schodach, podczas bardziej aktywnego spaceru, gdy się spieszymy, czy jesteśmy zdenerwowane. Dlatego lepiej unikać sytuacji, w których mamy poczucie utraty oddechu. Co prawda aktywność w ciąży jest wskazana, jednak taka, która nie powoduje dyskomfortu.

Lepiej się nie stresować. Nasz oddech ma bezpośredni związek z emocjami. Gdy jesteśmy zdenerwowane często nasz oddech to pokazuje, staje się krótszy, nerwowy. To działa w obie strony. Poprzez głębokie oddychanie możemy uspokoić ciało, zrelaksować umysł. To dlatego przed ważnym wydarzeniem zaleca się głębokie, spokojne oddychanie. Również z tego samego powodu kluczowe jest prawidłowe oddychanie w trakcie porodu, które dodatkowo dba o dostarczenie tlenu dziecku..

Warto dbać również o odpowiednią postawę. Proste siedzenie i trzymanie wyprostowanych pleców pozwala płucom na sprawniejszą pracę. Przyjmowanie niepoprawnych pozycji może natomiast doprowadzić do tego, że oddychanie będzie utrudnione. Zadbajmy również o dobry sen, często pomocne jest podłożenie poduszek pod głowę i klatkę piersiową, w taki sposób, by spać nieco wyżej. Najlepiej spać na lewym boku.

Kiedy niezwłocznie udać się do lekarza?

Istnieją sytuacje, kiedy duszności w ciąży są bardzo niebezpieczne. Natychmiastowej interwencji wymaga:

  • ból w klatce piersiowej,
  • duszności wywołujące uczucie słabości, bladość skóry, zawroty głowy,
  • szybki puls, gwałtowne bicie serca,
  • kaszel, świszczący oddech,
  • ból podczas oddychania.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.