Jak pomóc dziecku wykonać drzewo genealogiczne własnej rodziny?

Twoje dziecko przyniosło do domu nową pracę domową: ma zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny. Warto wziąć udział w wspólnym wykonaniu tego zadania. Jest to bowiem doskonała okazja, abyśmy i my poznali historię swojej rodziny oraz mieli możliwość porozmawiania o niej z dzieckiem.

Dlaczego warto stworzyć własne drzewo genealogiczne?

Sami zazwyczaj niedaleko sięgamy w przeszłość. Na co dzień nie interesujemy się raczej historią oraz przeszłością naszej rodziny, liczy się dla nas głównie teraźniejszość i przyszłość. Nasza rodzina to my, nasze dzieci i dziadkowie. Ewentualnie pradziadkowie, których pamiętamy z dzieciństwa lub z opowieści mamy i taty. Warto jednak znać historię swojej rodziny i swoich przodków. Dlaczego?

Poznanie naszej przeszłości oraz pochodzenia rodziny to ważny element poczucia naszej tożsamości. Dzięki temu wiemy, skąd pochodzimy, jakie mamy korzenie oraz, jakie wartości były ważne w naszej rodzinie od pokoleń. Drzewo genealogiczne pozwala także na zrozumienie, dlaczego teraz mieszkamy w tym, a nie innym miejscu. To bowiem życie oraz decyzje naszych przodków decydują o tym, jakie wartości wyznajemy i jak obecnie toczy się nasze życie.

Dlatego warto poświęcić trochę czasu na pomoc dziecku w wykonaniu tej pracy domowej, aby samemu lepiej poznać siebie i swoich przodków. Zaczynamy!

drzewo genealogiczne

źródłoL https://pl.pinterest.com/pin/496170083938980595/

Drzewo genealogiczne – czym jest i czy musi być to drzewo?

Drzewo genealogiczne to graficzne przedstawienie członków naszej rodziny i ich rodzinnych powiązań. Swoją nazwę zawdzięcza właśnie formie: zwykle na dole znajduje się bowiem osoba, która sporządza drzewo i wraz ze swoimi rodzicami tworzy jego pień. Dalsze rozgałęzienia, a więc dziadkowie, pradziadkowie i prapradziadkowie tworzą natomiast koronę drzewa genealogicznego.

To, jak daleko sięgniemy w przeszłość, zależy od naszej aktualnej wiedzy oraz determinacji w jej zdobywaniu. Zazwyczaj trudno jest bowiem sięgnąć pamięcią dalej niż dwa-trzy pokolenia wstecz bez konieczności zasięgnięcia informacji od starszych członków naszej rodziny, a nawet wertowania ksiąg parafialnych i innych spisów, które zwierają podstawowe dane naszych przodków.

Jakie dane powinny znaleźć się na drzewie genealogicznym i skąd czerpać te informacje?

Na wykresie umieszczamy podstawowe dane o naszych przodkach. Są to imię i nazwisko, data urodzenia oraz data śmierci, jeśli danej osoby nie ma już wśród nas. Taka ilość informacji w zupełności wystarczy, aby sporządzić przejrzyste i estetycznie wizualne drzewo genealogiczne na potrzeby szkolnej pracy domowej. Nie należy bowiem umieszczać na drzewie zbyt wielu danych, gdyż będzie ono przez to chaotyczne i nieczytelne.

Oczywiście, w trakcie tworzenia drzewa warto umilić sobie pracę, opowiadając dziecku ciekawe historyjki na temat jego przodków. Dużą pomoc w tym zadaniu mogą nam zaoferować nasi rodzice i dziadkowe, którzy zwykle są skarbnicą tego typu opowieści i bardzo chętnie opowiedzą je swojemu wnukowi. Dzięki temu, imiona przodków na drzewie genealogicznym nie będą już tylko nazwami, ale „ożyją” w wyobraźni dziecka, które będzie miało świadomość, że były to osoby o własnej historii.

Takie ciekawostki z pewnością doceni także nauczyciel, co wypłynie na wyższą ocenę za wykonane zadanie, jaką otrzyma nasza pociecha. Aby ułatwić dziecku skojarzenie wybranych osób, warto obok nich umieścić symbole, które kojarzą się z opowieścią, np. jeśli nasz pradziadek pracował w kopalni, możemy obok niego narysować kilof, a jeśli prababcia pochodziła z innego kraju, narysujmy obok niej symbol, który się z nim kojarzy naszemu dziecku.

dzrewo genealogiczne

źródło: https://www.pinterest.co.uk/pin/499477414908318812/

Jak daleko sięgać w przeszłość? Jeśli nasze dziecko przygotowuje pracę domową wystarczające jest umieszczenie informacji na trzy pokolenia wstecz. Czyli podajemy dane dziecka i ewentualnie jego rodzeństwa, nasze dane, dziadków ze strony mamy i taty oraz pradziadków z obu stron.

Jak wykonać estetyczne wizualnie drzewo genealogiczne?

Kiedy mamy już zebrane wszystkie informacje na temat naszych przodków, pora przystąpić do przygotowania drzewa. W tym celu będziemy potrzebowali dużego kawałka sztywnego brystolu w wybranym przez dziecko kolorze. Do wykonania drzewa genealogicznego najlepiej sprawdzi się arkusz w formacie A3 lub A2. W zależności od tego, ile osób chcemy umieścić na drzewie, wybierzmy mniejszy lub większy.

Jeśli dysponujemy skanerem i rodzinnymi zdjęciami, wybierzmy fotografie członków naszej rodziny, wydrukujmy je i przyklejmy w odpowiednich miejscach. Jeśli natomiast nie mamy dostępu do starych zdjęć, zostawiamy puste pole, ewentualnie dziecko może narysować swoją prababcię lub pradziadka takimi, jakimi ich sobie wyobraża.
Pod fotografią lub rysunkiem dziecko zapisuje imię i nazwisko osoby oraz daty jej urodzenia i śmierci. Jeśli któregoś z tych danych nie znamy, wstawmy w jego miejsce znak zapytania. Wszystkich członków rodziny łączymy ze sobą kolorowymi liniami, które będą obrazowały stopień pokrewieństwa. Całość możemy wykończyć rysunkiem dużego drzewa lub ozdobić w dowolny sposób.

Pamiętajmy jednak, że to dziecko powinno brać największy udział w przygotowywania drzewa, w końcu jest to jego praca domowa. My możemy, co najwyżej, pomóc oraz doradzić, ale ostateczny wybór kolorów oraz formy pracy pozostawmy dziecku. Poszukiwanie i uwiecznianie na papierze własnej historii oraz poznawanie własnych przodków to doskonała zabawa, która na pewno spodoba się zarówno dla dziecka, jak i dla nas.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. JAN JAN

    Artykuł po macoszemu. Brak konkretów, szablonów, podpowiedzi szczegółowych.

Polecane tematy