Drzemka dziecka – dlaczego taka ważna

Dziecko potrzebuje snu, żeby zdrowo się rozwijać i dobrze się czuć. Jednak z wielu powodów często nie śpi wystarczająco dobrze. I wtedy czas przed drzemką to głośny płacz i protest. Drzemka dziecka jawi się jako coś ciężkiego i destabilizującego dzień. Nie musi tak być. Jak zamienić trudną drzemkę w czas naturalnego wyciszenia i relaksu?

Drzemka dziecka

Są takie dzieci, które mają problem z drzemkami

Dzieci bywają przebodźcowane. Za dużo doświadczają – kolorowe zabawki, melodie, światełka, może smartfon, ciągle coś. To po pierwsze. Po drugie mają zbyt wysoką wrażliwość, co sprawia, że akumulują w sobie zbyt dużo i zbyt intensywnie. Wynika to z delikatnego układu nerwowego.

I wtedy, gdy nadchodzi pora drzemki nie mogą zasnąć. Im bardziej potrzebują snu, tym mocniej protestują. Płaczą, krzyczą. Małe dzieci miewają kolki. Jedna z koncepcji mówi, że kolka to nie jest wcale objaw bólu brzucha, czy nagromadzonych gazów, ale właśnie przeciążonego lub inaczej niedojrzałego układu nerwowego.

O ile nadmiar bodźców można nieco ograniczyć, poprzez wprowadzenie rutyny, unikanie zmiennych, to już z niedojrzałym układem nerwowym wiele nie zrobimy. Jedyne rozwiązanie to czas, który musi minąć. Dziecko dojrzeje i problem zniknie. Można w ten sposób podsumować bardzo stresujący dla rodziców temat kolek. Bo generalnie można nosić, masować brzuszek, włączać suszarkę, a i tak po prostu potrzeba czasu, żeby maluszek wyrósł z kolek. Póki to nie nastąpi, może mieć problem z drzemkami.

Drzemka dziecka – dlaczego taka ważna

Niemowlę i małe dziecko potrzebuje drzemek. Nie jest w stanie funkcjonować tylko bazując na śnie nocnym. To oczywiście sen w nocy jest najważniejszy i najdłuższy. Należy o to dbać od pierwszych miesięcy życia, żeby dziecko rozróżniało, kiedy jest dzień, a kiedy noc. Jednak drzemka pomagająca dziecku w regeneracji jest kluczowa.

Właściwie czemu jest tak ważna?

  • Ponieważ dziecko potrzebuje wyciszenia i relaksu.
  • Niedojrzały układ nerwowy musi się zregenerować.
  • Drzemka pozwala nabrać sił do dalszej zabawy.
  • Wzmacnia organizm.
  • Pozwala rosnąć.
  • Pomaga przyswoić i uporządkować zdobyte informacje o świecie.
  • Ułatwia wieczorne zasypianie.
  • Korzystnie wpływa na sen nocny.

Krótkie drzemki. Czyli ile powinna trwać drzemka?

Wielu rodziców narzeka, że ich niemowlaki śpią krótko. Ledwo zasną, a już się budzą. Ich drzemki trwają 30 minut. Maluszek nie wstaje z drzemki zadowolony, przeciwnie, wygląda na to, że chce dalej spać, ale nie specjalnie umie.

Dlaczego dziecko wybudza się po 20-30 minutach? Dzieje się tak dlatego, że nie potrafi wejść w drugą fazę snu. Przechodzi jedną fazę snu i kolejna się nie rozpoczyna.

Krótkie drzemki najczęściej obserwuje się w domu, kiedy po najedzeniu, wypiciu mleka z piersi, mama odkłada dziecko do łóżeczka. Może się okazać, że problem nie występuje na spacerze, gdy dziecko jest kołysane w wózku lub noszone w chuście. Bliskość rodzica i huśtanie pozwala przejść swobodnie w kolejne fazy snu.

Ile drzemek potrzebuje dziecko?

Wraz z rozwojem i wzrostem dziecko potrzebuje mniej drzemek.

Szacuje się, że do ukończenia pierwszego roku życia dziecko potrzebuje trzech drzemek. Gdy maluch kończy rok, potrzebuje najczęściej dwóch drzemek. W okresie przedszkolnym wystarczy jedna drzemka.

Oczywiście liczba drzemek uzależniona jest od trybu życia. Niektóre dzieci szybciej rezygnują z drzemek, inne później. Są takie, które bardzo szybko rezygnują z drzemek.

Kiedy dziecko wyrasta z drzemek?

Każde dziecko jest inne i każde ma inne zapotrzebowanie na sen. Większość maluchów rezygnuje z drzemek między 2 a 4 rokiem życia. Niektóre dzieci już przestają drzemać w wieku 12 miesięcy. Wtedy zazwyczaj przesypiają całe noce, przeznaczając na sen nawet kilkanaście godzin na dobę.

Co robić, gdy dziecko wyrasta z drzemek?

Gdy dziecko wyrasta z drzemek, to przychodzi czas na jeszcze baczniejsze zwrócenie uwagi na codzienne rutyny. Chodzi o to, żeby dziecko miało stały rytm dnia.

Podstawa to codzienne wieczorne czytanie lub śpiewanie kołysanek. Warto, żeby wieczorem wyciszać się, przygotowując się do snu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.