Drugi tydzień życia dziecka

Drugi tydzień życia dziecka to czas paru nowych zmian. Maluszek wreszcie powoli zaczyna przybierać na wadze, a na szczycie jego główki pojawiają się ciemiączka. Rozpoznaje też twarze opiekunów, co daje mu duże poczucie bezpieczeństwa. Rodzice zazwyczaj oswajają się już z obecnością swojej pociechy i potrafią rozpoznać jej zachowanie. Niemowlę na tym etapie rozwoju dąży głównie do zaspokojenia głodu oraz potrzeby snu. Nadal dla niego ogromne znaczenie ma dotyk i czułość najbliższych. Sprawdź, jak dokładnie przebiega drugi tydzień życia dziecka!

Drugi tydzień życia dziecka

Wygląd dwutygodniowego maluszka

W drugim tygodniu życia niemowlę powoli dochodzi do siebie. Chociaż nadal mogą być widoczne niektóre ślady porodu to jednak zdecydowanie jest ich mniej, niż wcześniej. Skórka pociechy przez jakiś czas może wciąż pozostać mocno zaróżowiona ze sporą ilością krwiaków, a także delikatnie pomarszczona. Czasami na twarzy malca występują również małe, białe zaskórniki, które są
następstwem niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Na szczęście dziecko zaczyna też wtedy odzyskiwać swoją pierowotną wagę. Etap fizjologicznego spadku masy ciała ma już bowiem za sobą i od tej pory powinno sukcesywnie przybierać na wadze. W drugim tygodniu większość pociech mierzy około centymetr więcej, niż po narodzinach. Warto jednak pamiętać, że każde niemowlę rozwija się we
własnym tempie, a wzrost i waga są kwestią całkowicie indywidualną. 

Drugi tydzień życia a rozwój dziecka

Noworodek, który wchodzi w drugi tydzień życia zaczyna rozpoznawać już twarze rodziców, a zwłaszcza mamy. Obecność najbliższych wywołuje u niego ożywienie, wprawia w dobry nastrój, a także daje poczucie bezpieczeństwa. Na tym etapie wzrok maluszka jest wciąż słabo rozwinięty. Pociecha widzi świat nieostro i wyłącznie w czarno-białych barwach. Ponadto nieskoordynowane gałki oczne mogą sprawiać wrażenie, jakby noworodek miał zeza. Istotną zmianę stanowi pojawienie się odruchów niemowlęcych. To w pełni naturalne zjawisko i świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka. Tego typu bodźce pomagają bowiem maluchowi odpowiednio zaadaptować się w prawdziwym świecie.

Do bezwarunkowych odruchów, które można zaobserwować u dwutygodniowego niemowlaka zalicza się:

  • odruch Moro (dziecko pod wpływem donośnego dźwięku gwałtowanie rozprostowuje rączki i nóżki, jakby chciało kogoś objąć);
  • odruch chwytny;
  • odruch kroczenia;
  • odruch ssania i szukania.

Większość odruchów niemowlęcych zanika około 4. miesiąca życia dziecka.

Sen i karmienie w drugim tygodniu życia niemowlęcia

Sen i zaspokojanie głodu to dwie najważniejsze potrzeby fizjologiczne dwutygodniowego niemowlaka.

Dziecko w tym wieku karmi się głównie na żądanie, kiedy domaga się tego płaczem bądź krzykiem. Niemowlak jednorazowo powinien przyjmować około 80-90 ml pokarmu. Maluszek karmiony piersią może być do niej dostawiany nawet 8-12 razy na dobę, a dziecko korzystające z butelki około 6-8 razy na dobę.

Dwutygodniowy noworodek nadal przesypia do dwudziestu godzin na dobę. Pojedyncza sesja trwa przeciętnie 3-4 godziny, po czym dziecko samoistnie budzi się na karmienie. U maluchów na tym etapie wciąż nie wytwarza się melatonina, dlatego nie zwracają uwagi na porę dnia. 

Dwutygodniowe dziecko a potrzeba bliskości

Podczas drugiego tygodnia niemowlę jeszcze bardziej, niż wcześniej potrzebuje czułości i bliskości rodziców. Niezwykle ważne jest więc, aby poświęcać maluszkowi jak najwięcej uwagi, często go przytulać i głaskać, a także mówić czułe słówka. Dziecko wciąż czuje się niepewnie na tym świecie, a zapach rodziców, ich głos oraz dotyk dają mu poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju. Dodatkowo świetnie wzmacniają wspólną więź emocjonalną, co z kolei zaowocuje w najbliższych tygodniach.

Drugi tydzień życia dziecka to czas zacieśniania więzi oraz dalszego poznawania się. Maluszek nadal odpoczywa po porodzie, jednocześnie powoli przyzwyczajając się do nowego otoczenia. Niezastąpiona okaże się wtedy bliskość rodziców i ich wsparcie, które dla tak małego dziecka stanowią fundament poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji.

Bibliografia:

Fertleman C., Simone C., Twoje niemowlę tydzień po tygodniu. Poradnik opieki nad maluszkiem,
Wydawnictwo K.E. Liber 2011.Murkoff H., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy
REBIS, Poznań 2016.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. kjhg

    trzeba zwracać dużo uwagi