Drugi trymestr ciąży – najlepszy czas dla przyszłej mamy?

Drugi trymestr ciąży to bezsprzecznie najlepszy czas w ciąży. Nie bez przyczyny środkowe trzy miesiące są uważane za wyjątkowo przyjemne – mijają przykre objawy początków ciąży – zmęczenie, mdłości, wahania nastrojów, a wraz z wkroczeniem w drugi trymestr ciąży większość kobiet przyznaje, że odzyskuje siebie sprzed ciąży. Czują się pewniej, są optymistycznie nastawione do przyszłości i pełne energii. Co dzieje się w ciele przyszłej mamy w tym okresie?

Kiedy rozpoczyna się drugi trymestr ciąży?

Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się wraz z wkroczeniem w 17 tydzień ciąży i trwa aż do 25 tygodnia ciąży.

Przeczytaj – 1 trymestr ciąży.

Co dzieje się w drugim trymestrze ciąży?

Podczas drugiego trymestru ciąży dziecko bardzo szybko rośnie i się zmienia. Wraz z nim zachodzą zmiany w Twoim ciele.

drugi trymestr ciążyTypowe stają się:

 • bóle pleców – dodatkowy ciężar zaczyna wywierać nacisk na kręgosłup i plecy, co powoduje ból. Poza tym zmienia się środek ciężkości, co stanowi dodatkowe obciążenie dla układu kostnego. Na szczęście są sposoby, by minimalizować przykre skutki. Podstawa to zwrócenie uwagi na to, by siedzieć prosto, dbać o dobre podparcie dla kręgosłupa, spać na boku (dlaczego w ciąży najlepiej spać na lewym boku) najlepiej z poduszką między nogami lub specjalnym rogalem.
 • za ciasne buty – obuwie sprzed ciąży może być niewygodne, na przykład za ciasne. Warto zadbać o to, by w tym szczególnym czasie nosić buty na płaskiej podeszwie z dobrym podparciem łuku.
 • krwawienie z dziąseł w ciąży – ponad połowa kobiet w ciąży, może zauważyć, że ich dziąsła są delikatne, nabrzmiałe, opuchnięte. Wszystko z powodu zmian hormonalnych, które sprawiają, że dziąsła łatwiej można podrażnić. Zazwyczaj sytuacja wraca do normy po porodzie. Co robić, by ograniczyć ryzyko urazów dziąseł? Przede wszystkim zaleca się używanie delikatnej szczoteczki i nici dentystycznych.
 • wzrost piersi – piersi zmieniają się już w pierwszym trymestrze ciąży, jednak rosną nadal w kolejnych trzech miesiącach, w ten sposób przygotowując się do karmienia dziecka. Warto przejrzeć bieliznę i jeśli taka jest potrzeba, zakupić większy stanik, który zapewni podparcie dla większego biustu oraz zwiększy komfort przyszłej mamy.
 • szybszy porost włosów – w drugim trymestrze ciąży możesz obserwować u siebie wzmożony porost włosów. Nie tylko an głowie, ale w miejscach, w których normalnie się ich nie spodziewasz, na przykład na twarzy, biuście czy plecach. Zbędne owłosienie możesz usunąć podczas tradycyjnego golenia. Wielu lekarzy nie poleca laserowej depilacji, woskowania czy używania depilatorów, bo nie jest znany ich całkowity wpływ na zdrowie. Przeczytaj, jak bezpiecznie depilować włosy w ciąży.
 • rumiana skóra – zmiany hormonalne w ciąży sprawiają, że kobiety w ciąży mogą być bardziej rumiane, częściej się czerwienić. Wzrost ilości melaniny sprzyja również powstawaniu zmian na skórze, mogą pojawić się plamy pigmentacyjne, typowa jest też brązowa linia na brzuchu. Wszystkie te zmiany znikają zazwyczaj po ciąży.

Chrapanie w ciąży

W drugim trymestrze, nieoczekiwanie dla siebie i partnera, możesz zacząć chrapać. Nie ma jednak powodu do niepokoju. Chrapanie wynika bowiem ze zmian hormonalnych. W trakcie ciąży błony wyścielające nos zaczynają pęcznieć, nos jest zapchany, dlatego trudniej się oddycha.

Warto w okresie ciąży sięgnąć po sól fizjologiczną i roztwory specjalnie dedykowane do nosa, które pozwolą go oczyścić oraz uniknąć zatorów.

Dobre rezultaty przynosi też używanie nawilżacza powietrza, który zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza, co ułatwia oddychanie oraz zdrowy sen.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Martyna Martyna

  drugi trymestr był dla mnie czasem, kiedy cieszyłam się że jestem w ciazy

 2. Katarzyna Katarzyna

  Potwierdzam drugi trymestr jest najlżejszy, choć cała ciąża jest fajna :)

 3. Mati Mati

  drugi trymestr zdecydowanie najspokojniejszy, cała ciąza mogłaby tak wyglądac

 4. Magdalena Magdalena

  dla mnie poczatek…czyli pierwszy i poczatek drugiego….wiem ze dziwne…nie mialam mdlosci, czulam sie swietnie, jadlam wszystko….a na koniec to juz mi bylo okropnie ciezko…jak slonica sie czulam,zbieralo mnie na widok miesa jakiegokolwiek…i moja fasola sie pod zebra mi ciagle wbijala…koncowa byla okropna…na koniec sie zaklinowala i nie chciala wychodzic malpa jedna…

 5. Anna Anna

  Najlepszy ostatni to na zakończenie tego trymestru poznalam moja córcie na żywo, spojrzałam jej w oczka, dotknęłam jej…. cudowne chwile