Rozwój dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka

„Ciało z jednej strony jest niesamowite, a z drugiej trudne w obsłudze” – gdyby Twoje dziecko umiało mówić, z pewnością podzieliłoby się z Tobą takim spostrzeżeniem. Każdy dzień w drugim miesiącu mija niemowlakowi na zdobywaniu umiejętności  kontrolowania podstawowych ruchów. Jak wygląda drugi miesiąc życia dziecka?

Wygląd – drugi miesiąc życia dziecka

drugi miesiąć życiaW końcu możesz podziwiać prawdziwy wygląd swojego dziecka. Patrząc na niemowlę, widzisz już nie noworodka, ale malucha, którego wygląd nie nosi znamion trudów porodu.

Skóra w tym okresie jest już zazwyczaj gładka, a wszelkie krostki i wysypki najprawdopodobniej przeszły do historii. Na głowie znajduje się coraz mniej włosów. Jeśli niemowlę miało bujną czuprynę, teraz może sprawiać wrażenie niemal łysego.

Na zmianę koloru oczu będzie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Tęczówki dziecka mają ciągle charakterystyczny dla noworodka kolor: na przykład czarny. Już za około miesiąc ich barwa zmieni się na tę, która będzie z dzieckiem do końca życia.

Zmianie ulegają również ruchy dziecka, które niezwykle wpływają na jego wygląd i pośrednio również na jego odbiór przez otoczenie. Nie są one już takie nerwowe, stają się bardziej płynne i skoordynowane. Dziecko sprawia wrażenie spokojniejszego.

Jak szybko rośnie niemowlę w drugim miesiącu?

Tempo wzrostu to oczywiście kwestia indywidualna, jednak przeciętnie pod koniec drugiego miesiąca życia dziecka dziewczynka waży około 4,8 kilograma i mierzy około 56,5 centymetrów. Obwód głowy dziewczynki w tym czasie wynosi średnio 38,5 centymetrów.

Natomiast przeciętny chłopiec waży około 5,2 kilograma, ma około 58 centymetrów wzrostu, a jego obwód głowy wynosi 39 centymetrów.

W tym czasie niemowlę przybiera średnio 200 gramów tygodniowo. Między pierwszym a trzecim miesiącem dziecko rośnie natomiast średnio trzy centymetry na miesiąc (za normę uznaje się wzrost w granicach od jednego centymetra do pięciu).

Przeczytaj, czy niemowlę się najada.

Drugi miesiąc życia dziecka. Co może Cię zaskoczyć?

  • Już tak niewielkie dziecko potrafi okazywać radość. Gdy podejdziesz do łóżeczka i wydasz miły dla ucha dźwięk lub po prostu zaczniesz ciepło przemawiać, ono w odpowiedzi zacznie żwawo wymachiwać rękami i nogami. Ciekawe jest to, że w takich chwilach wykonuje ruchy podobne do tych, które wykonuje się podczas jazdy na rowerku: jedna noga podciągnięta do góry, zmusza drugą do powędrowania na dół.
  • Podczas snu dziecko większość czasu ma głowę przekręconą na jedną, preferowaną przez siebie stronę.
  • Dziecko położone na brzuszek potrafi na kilka sekund podnieść głowę pod kątem 45 stopni i utrzymać ją w tej pozycji  (niektóre dzieci potrafią ją utrzymać nawet przez 10 sekund). To niewiarygodne biorąc pod uwagę, że waga główki dziecka na tym etapie stanowi 1/3 wagi całego ciał. Niemowlę jest przy tym bardzo zadowolone z tego osiągnięcia. Co bardziej ambitne maluchy, gdy tracą siły na utrzymywanie głowy, głośno protestują przed dalszym leżakowaniem na brzuchu.
  • Już teraz możesz zauważyć, że piąstka dziecka nie jest ciągle zaciśnięta, a paluszki są coraz częściej skłonne do „ćwiczeń”.
  • Już na tym etapie niemowlę żywo interesuje się przedmiotami znajdującymi się w zasięgu jego wzroku. Mimo że nie potrafi ich wziąć w dłonie, stara się ich dotknąć.
  • Drugi miesiąc życia dziecka (zazwyczaj około szóstego tygodnia życia) przynosi kolejną ważną zmianę: niemowlę zaczyna płakać ze łzami. Prędzej płakało, a właściwie krzyczało bez nich, ponieważ włókna nerwowe odpowiedzialne za powstawanie łez były jeszcze niedojrzałe.
  • Już teraz możesz (choć nie musisz) zobaczyć uśmiech na twarzy Twojego dziecka! To piękna i wzruszająca chwila, na którą warto czekać i którą pamięta się do końca życia (niemowlę zaczyna się świadomie uśmiechać około szóstego tygodnia, wcześniej zdarza mu się uśmiechnąć w trakcie snu). Twoje dziecko się jeszcze nie uśmiecha? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
  • Około szóstego tygodnia niemowlę może zacząć domagać się większej ilości mleka. Wiele mam obawia się, że jest ono w tym okresie głodne i się nie najada. Jedyna dobra rada jest prosta: nie sięgaj po mieszankę! Przystawiaj dziecko do piersi, jak często tego potrzebuje. Twój organizm szybko zacznie produkować większe ilości mleka, dostosowując się do rosnących potrzeb malucha.

Wasze dziecko miewa kolki? Koniecznie przeczytaj!

Drugi miesiąc koordynacja ręka-oko

Niemowlę, któremu pokaże się zabawkę, a następnie potrze nią dłoń, stara się ją chwycić. Dziecko na tym etapie wodzi oczami za osobą, która się porusza w jego  otoczeniu. Gdy usłyszy głośny dźwięk, kieruje główkę w stronę, z którego on dobiega.

Rozwój społecznydziecko w drugim miesiącu życia

Pierwszy świadomy uśmiech skierowany do osoby, którą dziecko najlepiej zna i której najbardziej ufa to milowy krok w rozwoju społecznym. To właśnie w drugim miesiącu życia niemowlę zaczyna odróżniać Ciebie i osoby, z którymi najczęściej przebywa od obcych. Umie rozpoznać i zidentyfikować swoich rodziców. Po wyglądzie, głosie, zapachu, a nawet dotyku.

Najbardziej znany niemowlęciu jest oczywiście zapach matki. Dziecko nie musi widzieć mamy, by wiedzieć, że przebywa ona w tym samym pokoju, co ono.

Dlatego gdy niemowlę jest starsze, a Ty starasz się odstawić je od piersi,  tulący dziecko w ramionach partner niewiele jest w stanie zrobić, gdy jesteś w pobliżu. Niemowlak to czuje i od jego determinacji i uporu zależy jak długo będzie domagał się przystawienia do piersi! Naukowcy tłumaczą ten fenomen wydzielaniem przez organizm matki karmiącej specyficznego zapachu. Zapach ten jest tożsamy z wonią obecną w płynie owodniowym w czasie ciąży i jest znany przez niemowlę jeszcze przed jego narodzinami! To zapach, który w ewolucji gatunku ludzkiego umożliwiał dziecku przetrwanie! Nic dziwnego, że maluch tak silnie domaga się tego, co mu jest bliskie.

Odznaką rozwoju społecznego jest również umiejętność gaworzenia. W drugim miesiącu życia niemowlę potrafi oprócz krzyku wydawać z siebie różnego typu dźwięki. Maluch staje się prawdziwą „gadułą”, szczególnie po przebudzeniu i przed zaśnięciem. W jego „mowie” można rozróżnić nawet okrzyki radości. Już na etapie dwóch miesięcy dziecko trenuje struny głosowe i przygotowuje się do prowadzenia prawdziwych rozmów.

Uwaga! Każde dziecko jest inne: jedne niemowlaki gaworzą głośno, są energiczne, inne wydają dźwięki ciche, niemal niesłyszalne.

Jak wspierać rozwój w drugim miesiącu życia dziecka?

Maluszek bardzo dokładnie obserwuje swoje najbliższe otoczenie i skupia się na tym, by naśladować Twoje grymasy.  Spędzajcie czas naprzeciwko siebie (trzymaj dziecko w ramionach, czy połóż na łóżku obok siebie) unieś brwi, jakbyś była zaskoczona, wysuń język, uśmiechnij się, zmarszcz czoło. Maluch będzie próbował Cię naśladować. Ty nie pozostań mu dłużna. Rób to samo, naśladując dźwięki, jakie wydaje niemowlę. To będą Wasze zaczątki komunikacji.

Kładź dziecko często na brzuszku, bo w tej pozycji może ono ćwiczyć mięśnie brzucha, próbując utrzymać głowę stanowiącą aż 1/4 jego masy ciała. Tylko w tej pozycji maluch może wyćwiczyć zdolności motoryczne. Możesz położyć się naprzeciwko maluszka, robiąc do niego grymasy, mówiąc i uśmiechając się i dzięki temu stymulując jego rozwój.

Zmysł węchu dojrzewa jako pierwszy. Badania pokazują, że w nosie znajduje się około 1000 receptorów, które mogą rozróżnić teoretycznie nieograniczoną ilość nut zapachowych. Pozwól maluchowi na małe testowanie jego umiejętności. Poprzez podstawianie pod malutki nosek delikatnego zapachu płatków róży, lawendy, przypraw podczas gotowania czy świeżo upieczonego ciasta.

Nad łóżeczkiem można zawiesić małą lekką piłkę lub balonik, które będą stymulować rozwój zmysłu wzroku. Nie żałuj również czasu na dotykanie maluszka. Podczas przewijania niemowlę z wielką radością przyjmie całuska w brzuszek lub łaskotanie po nóżkach. Delikatny dotyk to przyjemność, ale również stymulacja ukrwienia oraz lepsza przemiana materii.

Przeczytaj, czy warto kupić niemowlakowi książeczki stymulujące rozwój wzroku.

Bibliografia:

  • „Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. babcia

    Czy w 10 tygodniu życia można nosić macha bez silnego podtrzymywania główki .