Rozwój dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka

„Ciało z jednej strony jest niesamowite, a z drugiej trudne w obsłudze” – gdyby Twoje dziecko umiało mówić, z pewnością podzieliłoby się z Tobą takim spostrzeżeniem. Każdy dzień w drugim miesiącu mija niemowlakowi na zdobywaniu umiejętności  kontrolowania podstawowych ruchów.

Wygląd – drugi miesiąc życia

drugi-miesiac-zyciaW końcu możesz podziwiać prawdziwy wygląd swojego dziecka. Patrząc na niemowlę, widzisz już nie noworodka, ale malucha, którego wygląd nie nosi znamion trudów porodu.

Skóra w tym okresie jest już zazwyczaj gładka, a wszelkie krostki i wysypki najprawdopodobniej przeszły do historii. Na głowie znajduje się coraz mniej włosów. Jeśli niemowlę miało bujną czuprynę, teraz może sprawiać wrażenie niemal łysego.

Na zmianę koloru oczu będzie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Tęczówki dziecka mają ciągle charakterystyczny dla noworodka kolor: na przykład czarny. Już za około miesiąc ich barwa zmieni się na tę, która będzie z dzieckiem do końca życia.

Zmianie ulegają również ruchy dziecka, które niezwykle wpływają na jego wygląd i pośrednio również na jego odbiór przez otoczenie. Nie są one już takie nerwowe, stają się bardziej płynne i skoordynowane. Dziecko sprawia wrażenie spokojniejszego.

Jak szybko rośnie niemowlę w drugim miesiącu?

Tempo wzrostu to oczywiście kwestia indywidualna, jednak przeciętnie pod koniec drugiego miesiąca życia dziecka dziewczynka waży około 4,8 kilograma i mierzy około 56,5 centymetrów. Obwód głowy dziewczynki w tym czasie wynosi średnio 38,5 centymetrów.

Natomiast przeciętny chłopiec waży około 5,2 kilograma, ma około 58 centymetrów wzrostu, a jego obwód głowy wynosi 39 centymetrów.

W tym czasie niemowlę przybiera średnio 200 gramów tygodniowo. Między pierwszym a trzecim miesiącem dziecko rośnie natomiast średnio trzy centymetry na miesiąc (za normę uznaje się wzrost w granicach od jednego centymetra do pięciu).

Przeczytaj, czy niemowlę się najada.

Co może Cię zaskoczyć?

    • Już tak niewielkie dziecko potrafi okazywać radość. Gdy podejdziesz do łóżeczka i wydasz miły dla ucha dźwięk lub po prostu zaczniesz ciepło przemawiać, ono w odpowiedzi zacznie żwawo wymachiwać rękami i nogami. Ciekawe jest to, że w takich chwilach wykonuje ruchy podobne do tych, które wykonuje się podczas jazdy na rowerku: jedna noga podciągnięta do góry, zmusza drugą do powędrowania na dół.
    • Podczas snu dziecko większość czasu ma głowę przekręconą na jedną, preferowaną przez siebie stronę.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. babcia babcia

    Czy w 10 tygodniu życia można nosić macha bez silnego podtrzymywania główki .