Drugi miesiąc ciąży jest czasem absolutnie niezwykłym dla każdej przyszłej mamy. To właśnie wtedy większość kobiet dowiaduje się, że rozwija się w nich nowe życie. Wywróci ono do góry nogami cały ich dotychczasowy świat. W tym czasie odbywa się również najczęściej pierwsza wizyta u ginekologa. Podczas niej po raz pierwszy rodzice mogą zobaczyć swoje małe szczęście. 2 miesiąc ciąży to czas zmian zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego warto wiedzieć co może Cię zaskoczyć i na co powinnaś się przygotować. Spróbujemy pokrótce wyjaśnić to w tym artykule.
Drugi miesiąc ciąży. Pierwsze dolegliwości ciążowe
Chociaż ciąża to piękny i pełen oczekiwania czas dla przyszłej mamy, nie da się ukryć, że często jest obarczony różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Pierwsze symptomy, jakie możesz zauważyć to z pewnością senność, osłabienie i brak energii. Rozwijający się intensywnie w drugim miesiącu ciąży zarodek, potrzebuje mnóstwo energii i składników odżywczych, a czerpie je właśnie od matki.
W tym czasie przybierać mogą na sile również bóle głowy ciężarnej, czy poranne mdłości. Kobieta jest przeczulona na otaczające zapachy, co dodatkowo nasila oba problemy. Hormony produkowane w organizmie w coraz większej ilości zaczynają oddziaływać na coraz to nowe rejony kobiecego ciała. Powodują m.in. powstawanie różnego rodzaju zmian skórnych, w tym trądziku. Przygotowują one ciało przyszłej mamy do roli, jaką będzie pełnić po porodzie. Dzięki nim następuje powiększenie piersi, stają się one obrzmiałe i wrażliwe na dotyk, co jest pierwszym krokiem przygotowań do laktacji.
Ostatecznie należy jednak pamiętać, że każda kobieta, tak samo, jak każda ciąża jest inna i nie jest powiedziane, że będziesz odczuwać wszystkie wymienione wyżej dolegliwości. Mogą one wcale nie wystąpić, lub mieć niskie nasilenie.
Jeśli to Twoja kolejna ciąża, nie jest powiedziane, że będziesz ją przechodzić tak samo źle lub tak samo dobrze jak poprzednią. Trzeba jednak zawsze być dobrej myśli i podchodzić do wszystkiego ze spokojem. Nerwy tylko pogorszą sprawę. Pamiętaj też, że dolegliwości z I trymestru w końcu ustąpią. Jednak na ich miejsce mogą pojawić się kolejne, inne, spowodowane dalszym rozwojem płodu, jak np. cholestaza czy bóle kręgosłupa.
Jakie badania czekają Cię w 2 miesiącu ciąży?
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć ok. 6 – 8 tygodni od ostatniej miesiączki. Więc wypada właśnie w 2 miesiącu ciąży. Oprócz wywiadu i dokładnego badania z pobraniem cytologii i określeniem pH wydzieliny pochwowej lekarz zleci również wykonanie badań laboratoryjnych:
- Oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh,
- Oznaczenie przeciwciał odpornościowych,
- Morfologia krwi,
- Badanie ogólne moczu,
- Badanie stężenia glukozy na czczo,
- Oznaczenie TSH i przeciwciał anty-TPO,
- Badanie VDRL (w kierunku kiły),
- Badanie w kierunku różyczki,
- Badanie w kierunku toksoplazmozy,
- Badanie w kierunku HIV,
- Badanie w kierunku wirusowych zapaleń wątroby typu B i C.
Więcej o przebiegu pierwszej wizyty u ginekologa oraz badaniach w I trymestrze ciąży znajdziesz tutaj .
Kilka wskazówek dla przyszłej mamy
Po pierwsze i najważniejsze, jeżeli stosujesz, musisz skończyć z używkami. W okresie intensywnego rozwoju zarodka nawet niewielkie ilości alkoholu czy nikotyny mogą działać bardzo niekorzystnie. Wszystkie mamy palące papierosy i e-papierosy, dla dobra swojego dziecka, powinny na cały czas ciąży zrezygnować z ich stosowania.
Ciężarne kobiety powinny również ograniczyć spożycie kawy. Najlepiej całkiem z niej zrezygnować i zastąpić ją kakao lub kawą zbożową. Warto również zmienić niektóre nawyki żywieniowe i zadbać o odpowiednią suplementację witamin i minerałów. Szczególny nacisk kładzie się na właściwą suplementację kwasu foliowego, który zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu. Oprócz tego do diety warto wprowadzić produkty bogate w kwasy omega 3, witaminę E oraz D, a także witaminę A oraz beta-karoten. Złagodzą one często występujące w ciąży dolegliwości ze wzrokiem.
Dobrym rozwiązaniem będzie przejście na dietę lekkostrawną i spożywanie mniejszych posiłków. Lecz częściej, co około 3 godziny, co powinno ograniczyć dokuczliwe nudności. Przyszła mama musi pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu i naprawdę tego pilnować. Gdyż bez wody żaden organizm nie może funkcjonować prawidłowo.
Dla siebie
Trochę ruchu również wyjdzie na zdrowie, gdyż oprócz dotlenienia organizmu, wzmocnisz nieco mięśnie, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zachować w ciąży piękną sylwetkę. Leżenie na kanapie nie będzie więc korzystne ani dla dziecka, ani dla Ciebie. Zamiast tego wyjdź na 30-minutowy spacer albo spędź cały dzień na łonie natury – zrelaksujesz się nieco i naładujesz akumulatory energii na kolejne dni.
Przygotuj się także na nadciągającą wielkimi krokami burzę hormonalną, która z pewnością da się we znaki. Oprócz tego, że początkowo będziesz bardziej zmęczona i senna, dojdzie do tego również huśtawka nastrojów, którą naprawdę trudno czasem opanować. Nie czyń sobie wyrzutów, jednak próbuj mniej się denerwować i podchodzić do wielu spraw z większym dystansem – to z pewnością pomoże Ci nieco utrzymać emocjonalną harmonię.
Czasem kobiety w ciąży dopadają także czarne myśli, uczucie zwątpienia, melancholia i brak wiary we własne możliwości. Pamiętaj jednak, że ciąża to wspaniały czas, który ma Cię przygotować na największą przygodę w Twoim życiu – macierzyństwo. Warto więc spożytkować go jak najlepiej, gromadząc tym samym wiedzę i mnóstwo wspomnień oraz czyniąc pierwsze przygotowania na przyjście na świat nowego członka rodziny.
Zainwestuj w dobrą literaturę o ciąży i macierzyństwie (kliknij – polecane tytuły), które pomogą Ci przetrwać ten okres, wykorzystując z niego to, co najlepsze.
Odwiedzaj strony internetowe, takie jak nasza, poświęcone takiej tematyce, gdzie możesz dowiedzieć się wielu praktycznych wskazówek oraz zgromadzić niezbędną wiedzę. Szukaj także wsparcia innych mam na forach internetowych – wykorzystuj przydatne i pomysłowe patenty oraz ucz się na ich błędach, zamiast na własnych.
Świadoma droga do macierzyństwa
Drugi miesiąc ciąży jest czasem, który u większości kobiet rozpoczyna świadomą drogę do macierzyństwa. Wtedy też podczas pierwszej wizyty u ginekologa, po raz pierwszy widzi na ekranie aparatu USG swoje małe szczęście. W organizmie ciężarnej zaczynają się pierwsze zmiany, pojawiają się też pierwsze dolegliwości ciążowe jak np. poranne mdłości. Jest to jednak dopiero początek. Początek kilkumiesięcznej drogi, na końcu której cały Twój świat, dzięki nowo narodzonemu dziecku, zmieni się już na zawsze.
Komentarze