Druga faza porodu – co się dzieje, gdy rodzisz?

Poród to ciąg następujących po sobie zdarzeń. Są one rozłożone w czasie, dlatego możemy podzielić je na fazy. Wyróżnia się ich cztery, z tego druga faza porodu jest tą, w trakcie której dziecko przychodzi na świat. Może trwać kilkadziesiąt minut, ale może też i dwie godziny. O czym warto pamiętać, gdy następuje druga faza porodu? Jak się do niej przygotować?

Gdy już masz dość po wielu godzinach

Druga faza porodu następuje zazwyczaj po kilku godzinach bolesnego rozwierania szyjki macicy. W praktyce po wyczerpujących skurczach i kryzysach, które mijają w międzyczasie. Bywa, że kobieta traci już wiarę, że w końcu to wszystko się skończy. Narzeka, że jest zbyt mocno zmęczona. Nie wierzy w siebie, pragnie tylko finału i…odpoczynku.

Gdy jednak zaczyna czuć skurcze parte, zazwyczaj wstępuje w nią nowa siła, która pozwala skutecznie wydać dziecko na świat.

druga faza porodu

Kiedy zaczyna się druga faza porodu?

Druga faza porodu rozpoczyna się wtedy, kiedy szyjka macicy jest całkowicie otwarta. W praktyce oznacza to rozwarcie na 10 centymetrów. Koniec drugiej fazy to wydanie dziecka na świat.

Druga faza to czynny poród, innymi słowy siłą mięśni wypychanie dziecka na świat. To właśnie na jej początku czujemy silne parcie, podobne do tego, gdy musimy skorzystać z toalety.

Skurcze są jednak już zazwyczaj mniej dotkliwe a kobieta lepiej je znosi. Bywa jednak, że jest rozdrażniona, smutna, czy wściekła.

Ile będzie trwała druga faza?

To, jak długa będzie druga faza porodu zależy od wielu czynników. Znaczenie ma to, czy rodziłaś wcześniej, jakie duże jest Twoje dziecko, w jakiej pozycji rodzisz i jaki jest Twój ogólny stan na tym etapie porodu.

Kluczowa jest też współpraca rodzącej z personelem medycznym. Niekorzystnie na przebieg porodu wpływa wstrzymywanie oddechu i nadgorliwe parcie.

Rady dla rodzącej

  • jeśli to możliwe, przyjmuj wygodne dla siebie pozycje,
  • nie bój się reakcji swojego ciała, krzycz, jeśli przynosi Ci to ulgę,
  • oddychaj,
  • słuchaj położnej, współpracuj.

Druga faza porodu jest najlepsza, to właśnie wtedy na świecie pojawia się Twoje dziecko, a wszystkie trudy szybko schodzą na margines.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.