Druga cesarka – odpowiedzi na pytania, które Cię nurtują

Jeśli rodziłaś dziecko przez cięcie cesarskie, nie jesteś skazana na kolejne operacje w przyszłości. Zdarza się jednak, że zabieg musi być powtórzony przy kolejnym porodzie. Kiedy druga cesarka jest konieczna i jak się do niej przygotować? Przeczytaj.

Kiedy druga cesarka jest konieczna?

Druga cesarka jest konieczna w kilku sytuacjach:

 • jeśli masz nisko położone łożysko,
 • masz pionowe cięcie macicy z poprzedniego porodu,
 • przy poprzednim porodzie pękła Ci macica.

Istnieją też indywidualne powody, dla których ponowne cięcie cesarskie jest bezpieczniejsze dla rodzącej kobiety:

 • masz stan przedrzucawkowy,
 • dziecko jest za małe lub za duże w stosunku do wieku ciąży,
 • spodziewasz się bliźniąt,
 • miałaś dwie cesarki w przeszłości lub więcej,
 • masz 40 lat lub więcej,
 • miałaś operację macicy

Co prawda w każdej powyższej sytuacji poród naturalny jest możliwy, jednak ryzyko powikłań jest wyższe, dlatego lekarz może zlecić rozwiązanie ciąży za pośrednictwem cięcia cesarskiego.

Zalety, jakie niesie druga cesarka

Gdy jesteś w drugiej ciąży, a pierwszy poród zakończył się przez cięcie cesarskie, najprawdopodobniej zastanawiasz się, jak tym razem dziecko przyjdzie na świat. Być może rozważasz zalety i wady każdego rozwiązania. To naturalne. Warto zastanowić się nad konsekwencjami każdej opcji.

Drugie cięcie cesarskie pozwala na wykonanie planowanego zabiegu, który daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. Twój partner może zaplanować urlop i jeszcze lepiej się przygotować do tego, co po nim nastąpi.

Kolejna zaleta to możliwość powtórzenia znanego scenariusza, czyli poczucie, że wiesz, na czym polega cięcie cesarskie i dążysz do tego, co już poznałaś. Nastawianie się na naturalny poród może być z tego powodu dużo trudniejsze.

druga cesarka

Poród przez cięcie cesarskie niesie znacznie mniejsze ryzyko pęknięcia macicy. Szacuje się je na poziomie 1 do 5000 kobiet w przypadku tych, które mają powtórne cięcie w stosunku do 1 do 200 w odniesieniu do tych, które decydują się po cięciu cesarskim rodzić naturalnie.

Cięcie cesarskie pozwala uchronić Cię przed bolesnymi skurczami i trudami porodu. Dzięki niemu możesz uniknąć nacinania krocza lub jego pęknięcia. Cesarskie cięcie zmniejsza również ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu w przyszłości, wypadania macicy, a także ciężkiego krwawienia po porodzie. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża, a nie tylko poród osłabiają mięśnie dna macicy, dlatego po rozwiązaniu wskazane są ćwiczenia na ich wzmocnienie.

Wady, jakie niesie druga cesarka

Niestety powtórne cięcie cesarskie nie jest pozbawione wad. Im więcej zabiegów przejdziesz tym, ryzyko powikłań rośnie:

 • około 1 na 4 kobiety po cięciu cesarskim mają zrosty, zespoły blizn, które są bolesne i mogą powodować trudności dla położnika przy kolejnym zabiegu zakończenia ciąży,
 • wzrasta ryzyko wystąpienia przodującego łożyska (całkowicie lub częściowo zakrywającego szyjkę macicy) przy kolejnych ciążach – co zwiększa ryzyko wskazań do kolejnych cięć cesarskich przy następnych ciążach,
 • wzrasta ryzyko wykształcenia się łożyska przyrośniętego, które osadza się zbyt głęboko i jest trudne do usunięcia po porodzie, w konsekwencji niesie obfite krwawienia, które stanowi zagrożenia dla życia matki i dziecka,
 • przy powtórnej cesarce wzrasta ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem u dziecka.

Przeczytaj – poród naturalny po cięciu cesarskim.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kinga Kinga

  Hej. Rok temu urodziłam pierwszy córkę przez cc. Teraz jestem w 4 miesiącu ciąży mój lekarz gin twierdzi żebym rodziła naturalnie że tak będzie lepiej ale wręczył mi dość spory plik dokumentów o komplikach oraz formy do podpisania że zgadzam się na transfuzje krwi w razie wu. Z tego co czytałam na różnych stronach taki poród nie jest możliwy w tak krótkim czasie. Chciałabym zaplanować cesarki czym się sugerować jak do tego podejść. Pierw cc było w ostatniej chwili wykonane